– På grunn av alvorlige feil og mangler med tekniske løsninger i den nyrehabiliterte eiendommen er det ikke er før nå i 2025 vi har fått en riktig oversikt over driftsutgiftene, sier daglig leder Anja Skjulstad ved Grünerløkka Lufthavn.
Rehabiliteringen Skjulstad sikter til kostet Oslo kommune rundt 150 millioner kroner og ble bevilget under det forrige rødgrønne byrådet.
Huser 100 kunstnere
Da var det kommunalt eide bygget i Toftes gate 69, som tidligere var Musikkens hus, svært falleferdig. Med trekkfulle vinduer, utdatert elsystem og elendig oppvarming.
Grünerløkka Lufthavn flyttet inn i 1994, men mens rehabliteringen pågikk fikk kulturinstitusjonen midlertidig husrom i nedlagte Grünerløkka sykehjem.
Lufthavna huser i dag omlag 100 ulike kustnere. I bygget er det atelier, øvingsrom og konserter i den kanskje mest kjente delen - Cafe Mir.
Ifølge Anja Skjulstad er de økte kostnadene blant annet et resultat av feilslått beregning av driftskostnadene etter kommunens rehabilitering av bygget.
20 prosent avslag
- Det har siden innflytting vært veldig usikkert hva som skyldes feil og hva som er faktiske utgifter vi må regne med framover, og det har derfor tatt lang tid å få felleskostnadene riktig avregnet, skriver Skjulstad i et brev til bystyrets kulturpolitikere.
I brevet ber Skjulstad om økonomisk krisehjelp. Ifølge den daglige lederen har kulturetaten har gitt Grünerløkka Lufthavn 20 prosent avslag på regningen for felleskostnader og energi i årene 2022–2024.
Men selv etter at kommunen har redusert sine krav med 20 prosent, gjenstår en regning på over 1,4 millioner kroner for de to årene.
Vil ha ettergitt 879.000
- Til tider har rehabiliteringsprosjektet virket helt ute av kontroll, og det har vært en stor belastning for både oss i den daglige ledelsen og de over hundre kunstnerne som jobber i huset, skriver Skjulstad i brevet.
Ifølge henne har Grünerløkka Lufthavn behov for økonomisk krisehjelp i form av at kommunen ettergir deler av den gjenstående regningen på over 1,4 millioner kroner.
- Vi søker derfor om å få ettergitt resterende felleskostnader for 2022 til 2024 på tilsammen 879.000 kroner. Dette vil gi oss tid til å øke inntektene våre og justere budsjettene så de samsvarer med dagens driftsutgifter, skriver Skjulstad.