Elin Hermanstad Havik og Rådhuset
- Detaljene for beredskapstrasé over Rådhusplassen er ikke helt avklart og skal avklares endelig i tett dialog med Oslo kommune, opplyser Elin Hermanstad Havik i Statens vegvesen.

- Lite aktuelt å asfaltere vei over Rådhusplassen. Men Statens vegvesen står fast på nødtrasé må anlegges

Oslofolk fikk kaffen i halsen da de fikk vite at Statens vegvesen ville anlegge en asfaltert beredskapstrasé over Rådhusplassen når Ring 1 stenges. Nå nyanserer og avdramatiserer vegvesenet.

Publisert

Det var Aftenposten som for to uker siden skrev at det blir lagt to felt med asfaltvei inkludert rekkverk over hellene på Rådhusplassen.

Bakgrunnen er at Rådhusgaten og Rådhusplassen er valgt som ny nød- og beredskapstrasé dersom det skjer en alvorlig ulykke eller hendelse i Operatunnelen. 

Som for eksempel en bilbrann der tunnelen må tømmes for kjøretøy og nødetatene må raskt frem til ulykkesstedet.

Berører store arrangementer

Til nå har Ring 1 fungert som nødtrasé ved alvorlige hendelser i Operatunnelen. Men iløpet av første halvår i 2024 stenges den viktige øst-vest aksen mellom Slottet og Oslo bussterminal.

Nå avdramatiserer Statens vegvesen hva som skal skje på Rådhusplassen. Men fastholder behovet for å ha en beredskaps- og nødtrasé der.

- Det er lite aktuelt å asfaltere Rådhusplassen i den beredskapstraséen. Men ved arrangementer på Rådhusplassen må tilgjengelighet for beredskapstraséen sikres med midlertidige gjerder, sier prosjektleder Elin Hermanstad Havik i Statens vegvesen.

De midlertidige gjerdene skal benyttes for å holde folk unna beredskapstraséen under store arrangementer som for eksempel VG-lista, Mela-festivalen, 17. mai og Oslo maraton.

 - Vil føre til ulemper

Torsdag kveld fikk bystyrets miljø- og samferdselsutvalg en redegjørelse fra Statens vegvesen. Alt henger sammen med bygging av nytt regjeringskvartal, der altså Ring 1 stenges.

- Den stengingen kommer til å få store konsekvenser for byen vår trafikalt, men vil også føre til ulemper for beboere, næringsliv, skoleveier og så videre, sier miljø- og samferdselsbyråd Marit Kristine Vea (V).

Spørsmålet er altså ikke bare hva som skjer på Rådhusets sjøside. Hva skjer med all trafikken som per i dag går gjennom Hammersborg- og Vaterlandstunnelen på Ring 1?

Oslo 20231025. Venstres Marit Kristine Vea (V) blir ny byråd for miljø og samferdsel i Oslo.Foto: Terje Pedersen / NTB
Miljø- og samferdselsbyråd Marit Kristine Vea (V) er bekymret for hva som skjer når Ring 1 stenges.

Hammersborgtunnelen skal senkes, forsterkes og overbygges fordi den ligger under det nye regjeringskvartalet. Iløpet av ett døgn går det per nå rundt 17.400 kjøretøy gjennom Hammersborgtunnelen.

Terrorangrepet 22. juli

Vaterlandstunnelen er en såkalt ettløps-tunnel og den skal bare oppgraderes, slik som er gjort med en rekke andre tunneler i Oslo de siste årene. Gjennom Vaterlandstunnelen går det per nå cirka 13.000 kjøretøy iløpet av ett døgn. 

Begge tunnelene på Ring 1 er bygget på slutten av 1980-tallet og ville ifølge Statens vegvesen helt uavhengig av nytt regjeringskvartal og terrorsikring hatt behov for oppgradering. 

Ring 1 er en viktig øst-vest akse mellom Slottet og Oslo bussterminal. Omlag 17.400 biler passerer gjennom Hammersborgtunnelen hver dag. Illustrasjon: Statens vegvesen
Ring 1 er en viktig øst-vest akse mellom Slottet og Oslo bussterminal. Omlag 17.400 biler passerer gjennom Hammersborgtunnelen hver dag.

Bakgrunnen for at stengingen av Ring 1 skjer nå, er terrorangrepet 22. juli 2011 og det arbeidet som Statsbygg utfører med nytt regjeringskvartal. Altså senking av Hammersborgtunnelen som sikring mot terrorangrep, der tunnelløpet senkes rundt ti meter ned i bakken.

I praksis betyr det at det bygges en helt ny tunnel, som må stå ferdig før Statsbygg kan fullføre det nye regjeringskvartalet.

Kan ikke si eksakt stengetidspunkt

Entrepenøren som skal utføre tunnelarbeidet er Veidekke, som etter planen skal bruke tre år på byggingen. Det betyr at Ring 1 stenges i første halvdel av 2024 og ikke åpnes igjen før tidligst i 2027.

- Når det gjelder den eksakte datoen for stenging er det noe vi jobber med nå. Det er mange parter som har innvirkning på eksakt stengetid, sier prosjektleder Elin Hermanstad Havik i Statens vegvesen.

Konsulentselskapet Sweco ferdigstilte i april 2023 en trafikkanalyse av Ring 1-stenging, og Statens vegvesen har i tillegg gjort egne analyser. 

Analysene viser konsekvensene av stengingen og foreslår hva man skal gjøre med trafikken som har gått gjennom de to tunnelene i over 30 år.

Økt trafikk i nabogater

Ifølge Sweco og Statens vegvesen vil mesteparten av dagens trafikk på Ring 1 ledes ned i Operatunnelen. Men analysene viser også at opp til 5.000 kjøretøy vil bruke gater og veier nord for Ring 1. 

Da er det ifølge analysene først og fremst Hausmannsgate, nedre del av Maridalsveien, Thor Olsens gate og Fredensborgveien som får økt trafikkbelastning.

Oslo 20190708.En utenlandsk buss har kjørt seg fast i Hammersborgtunnelen mandag formiddag.Foto: Trond Reidar Teigen / NTB
Politiet bistår buss som hadde kjørt seg fast i Hammersborgtunnelen. Eksakt stengingsdato er ikke klar, men tunnelen stenges iløpet av første halvår 2024, opplyser Statens vegvesen.

Samtidig mener Statens vegvesen at Pilestredet og St. Olavs gate vil få trafikkreduksjon når Ring 1 stenges. I tillegg mener vegvesenet at også en del biltrafikk vil opphøre helt.

- Det er naturlig at når man stenger en trafikkakse er det naturlig at det er en del som slutter å kjøre bil. De vil heller bruke kollektivtransport, gå eller sykle, sier Hermanstad Havik.

- Mister nødtrasé

Prosjektlederen understreker at analysen kun gjelder for situasjonen slik den er i dag. Og at trafikksituasjonen vil endre seg umiddelbart dersom for eksempel Oslo kommune stenger eller endrer andre veier og gater i sentrum. 

- Ring 1 er en veldig viktig øst-vest akse for nødetatene. Den mister de når vi stenger og derfor er det viktig for oss å tilrettelegge en nødtrasé, sier Hermanstad Havik.

Planen til vegvesenet er at det i øst skal skiltes omkjøring ved Spektrum og E18 Operatunnelen ved Sørenga, og i vest skiltes det omkjøring mellom St. Olavs gate og E18 Operatunnelen ved Vestbanen og Filipstad.

Det betyr at omkjøringen skiltes allerede langt utenfor sentrum. Statens vegvesen sier de vil bruke elektroniske tavler ved for eksempel Alnabru for å varsle sjåfører tidlig om at Ring 1 er stengt og at det er omkjøring.

- Må kunne tømme Operatunnelen

- Planen er egentlig at denne skiltingen skal lede trafikken ned i Operatunnelen og ikke opp i bygatene, sier Elin Hermanstad Havik.

- Beredskapstraséen skal kun benyttes for tømming av tunnelsystemet. Og det gjelder den delen av Operatunnelen som kalles Festningsdel-tunnelen, og som må tømmes rakst ved alvorlige hendelser, sier hun.

- I dag er Ring 1 beredskapstrasé for denne delen av Operatunnelen, sier prosjektlederen i vegvesenet.

- Det betyr at når vi stenger Ring 1, så plikter Statens vegvesen å sikre en beredskapstrasé. Det er krav om beredskapstraséer på alle tunneler som er en del av riksveinettet, sier hun.

- Beredskapstraséen over Rådhusplassen vil kun bli benyttet få ganger per år. Det er viktig å presisere at den kun skal brukes ved alvorlige hendelser, av hensyn til liv og helse samt fremkommelighet for nødetatene, sier Elin Hermanstad Havik.

- Ved en bilbrann i Operatunnelen stenges den i begge retninger og man må få bilene raskt ut for å få inn nødetatene, sier hun.

- Påvirker kollektivtrafikk marginalt

Det betyr at når trafikken går som normalt, vil nød- og beredskapstraséen ikke være i bruk. Og Rådhusplassen og Rådhusgaten skal kunne brukes som normalt.

Årsaken til at Statens vegvesen har valgt nødtrasé over Rådhusplassen er at det er den korteste veien mellom stengepunktene i Operatunnelen. Dermed skal man raskt få trafikken unna tunnelen og ut av det området med den alvorlige hendelsen.

Ifølge Statens vegvesen er fem ulike alternative beredskapstraséer vurdert. Ett av alternativene var Stortingsgata. Men dette alternativet ble valgt bort fordi det ville påvirke kollektivtrafikken for mye, samt at strekningen over Rådhusplassen er den korteste veien for en nødtrasé.

- Nødtraséen over Rådhusplassen påvirker kollektivtrafikken marginalt. Trikken må stoppes ved Rådhusplassen ved en alvorlig hendelse. I tillegg er dette en bestemmelse i henhold til en reguleringsplan for nødkjøring over Rådhusplassen, sier prosjektlederen i Statens vegvesen.

- Men detaljene for beredskapstrasé over Rådhusplassen er ikke helt avklart og skal avklares endelig i tett dialog med Oslo kommune, før den endelige utformingen besluttes og gjennomføres, sier Elin Hermanstad Havik.

Powered by Labrador CMS