Gro Grorud har drevet Loftet Antikviteter i President Harbitzgate i 40 år. Nå bekymrer hun seg over fjerningen av gateparkering i flere av gatene på Frogner.

Stor lokal motstand mot sykkelveier på Frogner. – De som bor her vil ikke ha sykkelveiene og føler at de blir overkjørt, sier Gro

I løpet av mars blir det oppmerking av sykkelvei i Gyldenløves gate. I mai blir det sannsynligvis lagt rød asfalt. Gro Grorud som driver Loftet antikviteter er blant skeptikerne.

Publisert

Loftet Antikviteter på Frogner bugner over av alle slags gjenstander fra tidligere tider. Her er skap, stoler, bord, krus, kister og mye mer. Innehaver og eneste ansatte er Gro Grorud. Hun byr oss på kaffe og te og forteller at hun har drevet butikken i over 40 år.

Interessen for antikviteter fikk hun som barn da hun vokste opp i et hjem med mange gamle ting. Siden har hun lest og lært mer om dette underveis. Spesialiteten er norske bondeantikviteter, og kundegruppen er svært variert.

På tross av et år med mye fokus på Covid-19, har omsetningen likevel vært bra.

Parkeringsmulighetene forsvinner

Men Grorud har viktigere ting å snakke om og ønsker ikke at fokuset skal være på butikken hennes. Det som bekymrer henne mer enn den pågående pandemien er hva alle de planlagte sykkelveiene i området vil gjøre med nærmiljøet. For å få plass til sykkelveiene vil det ikke lenger være mulig med gateparkering.

– Det blir verre når det ikke lenger er parkeringsmuligheter her. Mange småbutikker vil bli berørt av dette. Det samme vil mange beboere som ikke lenger har noe sted å parkere bilene sine, sier hun.

Sykkelveier skal legges gjennom Eilert Sundts gate, Elisenbergveien og Gyldenløves gate. Mange beboere i området ønsker ikke sykkelvei og har protestert gjennom Fremtidens Frogner velforening. De føler de ikke har blitt hørt.

Som et kompromiss - for å kunne beholde parkeringsmuligheter i området - foreslo velforeningen at sykkelfeltene kunne bygges over det ene kjørefeltet og gjøre gatene enveiskjørt. Dette fikk de heller ikke gehør for.

Forsøker å stoppe utbyggingen

Velforeningen har derfor engasjert Sands Advokatfirma for å se på lovligheten av sykkelveiprosjektet. Her er noen viktige momenter hvor advokatfirmaet mener saksbehandlingen har sviktet:

• Plikten til å utarbeide en reguleringsplan er ikke overholdt

• De berørte har ikke fått reell mulighet til å uttale seg før vedtak treffes, slik loven krever

• Manglende opplysning om klagerett

• Manglende mulighet for de berørte til medvirkning

Disse momentene er tatt med i et lengre brev som advokatfirmaet har sendt til Statsforvalteren i Oslo og Viken. Statsforvalteren blir her anmodet om å oppheve kommunens vedtak, slik at saken kan behandles på nytt.

– Byrådet ville ikke vente på svaret fra Statsforvalteren (som enda ikke foreligger) og satte i gang med arbeidene i Gyldenløves gate. Som en stille demonstrasjon, la beboere ned blomster ved veien. Dette ble raskt fjernet, og det ble satt inn politi for å stoppe alle former for meningsytringer, sier Grorud.

Kan få store konsekvenser

– Fremtidig hovedsykkelvei er planlagt gjennom Eilert Sundts gate. De som bor her vil ikke ha denne sykkelveien og forsøker å fortelle at dette er overkjøring, men blir ikke hørt! sier en frustrert Grorud.

Hun mener den ensidige satsingen på sykkelveier har flere konsekvenser:

• Butikker i området vil risikere nedleggelse fordi det ikke lenger finnes parkeringsmuligheter for kunder og varetransport.

• Beboerne i området vil ikke lenger ha noe sted å parkere bilene sine.

• Adgang for små barn, eldre og handikappede blir vanskelig eller umulig.

• Det blir vanskeligere å få bestilt håndverkere siden heller ikke de har noe sted å parkere.

• Biler vil i større grad måtte sirkle rundt i området på leting etter parkering, som igjen medfører ekstra trafikk og støy og ekstra utslipp av bensin og diesel.

I tillegg er sykkelveier avhengige av mye salting om vinteren for å kunne være fremkommelige. Grorud er bekymret for hvordan det vil kunne påvirke jordsmonnet til trærne i området.

Oppmerking av sykkelfelt i mars

Bymiljøetaten i Oslo kommune opplyser i nyhetsbrevet Sykkel i Oslo at arbeidet med asfaltering av fortau og kjørebane, samt oppmerking av sykkelfelt etter planen skal være ferdig 31. mars.

«Rød asfalt vil først legges når været tillater det, sannsynligvis i mai. Slik vi forstår det vil uttalelse fra Statsforvalter foreligge før sykkelfeltarbeidet starter opp, og derfor stanses ikke arbeidene».

Bymiljøetaten forteller at det vil bli svært høy aktivitet i gaten i ukene frem mot ferdigstillelse. «Vær forberedt på at dette kan oppleves støyende, på grunn av fresing og legging av asfalt. Vi beklager ulempene dette medfører».

Under arbeidet med fortauet blir et midlertidig fortau gjerdet inn der bilene parkerer i dag, med sluser inn til eiendommene.

I perioder vil det være toveis trafikk i ett gateløp, for å kunne reetablere fartshumper. I tillegg til skilting, vil trafikkdirigenter vil være til stede, slik at sikkerheten ivaretas.

Powered by Labrador CMS