— Jeg føler folk synes det er gøy at det lages film i byen. Det var mye positivitet rundt det, forteller regissør Roar Uthaug om sin nyeste film, Troll.

Regissør Roar Uthaug om den nye storfilmen: - Freiaklokka står der jo og ber om å bli revet ned av et troll

I den premiereaktuelle, norske filmen Troll ser vi et digert troll legge Oslo i ruiner. Det er storfilm-veteran Roar Uthaug som står bak kameraet, og forteller at det var spesielt én historisk, norsk tegning som ga inspirasjon til Norges nyeste monsterfilm: Theodor Kittelsen tegningen av trollet på Karl Johan.

Publisert

Fra 1. desember kan du strømme den nye, norske storfilmen Troll på Netflix. I denne filmen ser vi hva som skjer når et digert troll våkner opp fra innsiden av Dovrefjell i Gudbrandsdalen, og sakte men sikkert beveger seg mot hovedstaden.

— Spiren til ideen er Theodor Kittelsen sin tegning av trollet som går nedover Karl Johan. Jeg tenkte det ville vært kult i en type Hollywood monsterfilm, og at dette faktisk skjer i vår tid. Hvordan ville forsvaret og myndigheter forholde seg til det? forklarer regissør Roar Uthaug.

Noe som kan konkurrere med Hollywood-filmene

Dette er ikke første gang Uthaug lager en film på høyt budsjett og med store spesialeffekter, der ting rives ned og blir ødelagt. I 2015 kom han med katastrofefilmen Bølgen, og han står også bak skrekkfilmen Fritt Vilt fra 2006. I tillegg har han vært i Hollywood og regissert den nyeste blant Tomb Raider-filmene.

Trollet på Karl Johan: Regissør Roar Uthaug sier inspirasjonen til filmen var Kittelsen tegningen av et troll som vandrer nedover den kjente gaten.

— Jeg liker veldig godt å lage film i Norge. Det er et lite miljø, og når vi da reiser rundt og filmer føles det nesten ut som en stor sirkus-familie på tur. Det er mye koseligere, forteller han.

— Det er veldig gøy å lage en bred underholdningsfilm i Norge, noe som kan konkurrere mot de store Hollywood filmene. Det er en film jeg alltid har hatt lyst til å lage, og det hadde ikke vært det samme å lage den i New York, fortsetter Uthaug.

— En by som gjør seg godt på film!

Selv om trollet beveger seg gjennom flere steder av landet, var det tydelig fra starten av produksjonen at trollet skulle komme til Oslo. Daglig leder og produsent Espen Horn og produsent Kristian Strand Sinkerud i produksjonsselskapet Motion Blur, forteller at det spilles inn filmer i hovedstaden stadig vekk, men at det under en slik storfilm krever litt mer enn med de mindre filmene.

Produsent Espen Horn (til venstre) og regissør Roar Uthaug.

— Når man spiller inn en film utenfor Oslo har man en tendens til å få mye drahjelp, gjerne av lokalbefolkningen. Det spilles ikke alltid ting inn i distriktene, i motsetning til Oslo, hvor det spilles inn ting nesten hver uke. Men vi fikk veldig god hjelp av politiet, trafikketaten og filmkommisjonen. Politiet hjalp til å sperre gater, og trafikketaten hjalp oss med å kontrollere trafikken, forklarer Horn.

— Kommunen var veldig hjelpsomme og var interessert i å vise byen fra sin beste side. Derfor har Oslo blitt en egen karakter i filmen. Det er en by som gjør seg godt på film! fortsetter produsenten.

Duoen har tidligere produsert Netflix- serien Post Mortem - Ingen dør på Skarnes, Netflix – filmen Kadaver, Amundsen, og Den 12. mann. Med filmen Troll tok de mye inspirasjon fra utlandet.

— Dette er jo en type film som ofte foregår i New York eller Tokyo, så det er veldig gøy å bruke Oslo som den byen, legger Strand Sinkerud til.

Han påpeker at spesialeffektene som kreves til en slik type stofilm, beviser at Norge har kommet langt som filmnasjon.

— Det er en film av nordmenn med litt hjelp av andre nordiske partnere, og ikke en film hvor vi har måtte reise til USA for å hente ekspertise. Den ekspertisen finner vi lokalt, og det er vi utrolig stolte av, sier han.

Kim S. Falck-Jørgensen i rollen som Andreas Isaksen, flykter for livet gjennom Oslos gater.

Fikk også meid ned noen elsparkesykler

Å spille inn en storfilm i en av byens mest travle gater er ikke det letteste, men Roar Uthaug forteller at det gikk seg til. Man har begrenset med tid, og kan naturligvis ikke ta for mye av tiden til de som ikke er en del av produksjonen. Likevel var det ikke mange som sa seg imot.

— Jeg føler folk synes det er gøy at det lages film i byen. Det var mye positivitet rundt det, forteller regissøren.

Det var essensielt for filmen at trollet kom til Karl Johan, mye på grunn av bildet til Kittelsen, men også fordi Uthaug ønsket å sette en Godzilla-film til Oslo. Da var det også viktig at noen av hovedstadens landemerker skulle ødelegges.

— Den Freiaklokka står der jo og ber om å bli revet ned av et troll. Du har King Kong på Empire State building og når Det Hvite Hus sprenges i Independence Day. Vi ville ha den norske varianten av å rive ned disse ikoniske landemerkene.

— Freiaklokka er nettopp det, det er noe alle kjenner til. Og det ser jo ganske kult ut når den ødelegges, forteller Uthaug.

Troll (2022)

Premiere: 1. desember 2022.

Utgiver: Netflix.

Aldersgrense: 12 år.

Regi: Roar Uthaug.

Sjanger: Action/Eventyr.

Medvirkende: Ine Marie Wilmann, Kim S. Falck-Jørgensen, Mads Sjøgård Pettersen, Gard B. Eidsvold.

— En annen ting jeg er fornøyd med er at vi fikk meid ned noen av de elsparkesyklene i en scene. Det tror jeg mange i Oslo vil like å se, smiler regissøren.

Uthaug forteller at han gleder seg til både norsk og utenlandsk publikum får se den nyeste storfilmen. Spesielt også de som bor i områdene der filmen utspiller seg. Han sier det alltid er gøy når man kjenner igjen kjente områder på film.

Regissøren er usikker på hva som blir det neste på storfilm-kalenderen, men utelukker ikke å prøve seg på andre norske fabeldyr. Han påpeker at det er mye man kan gjøre i norsk film, hvertfall nå som spesialeffektene har kommet såpass langt.

— Det hadde også vært gøy med en “alien invasion”- eller zombie apokalypse i Oslo. Vi får se!

Powered by Labrador CMS