15 år gamle Nye Bislett stadion, her med opprinnelig skilting og store bokstaver, er ført opp på gul liste over verneverdige bygg. I forgrunnen statuen av Knut "Kuppern" Johannesen

Nå får Bislett Stadion sin stilrene skilting tilbake

De sterke reaksjonene fra sinte oslofolk fikk Oslo kommune til å snu. Nå skal de nye, mer passende skiltene henges opp på Bislett Stadion.

Publisert

Mange reagerte med sterke, sinte tilbakemeldinger da Oslo kommune vedtok å fjerne de gamle skiltingene på Bislett Stadion til fordel for noen nye, og i manges øyne, mindre personlige skilter.

— Jeg liker ikke endringen fordi den gamle fonten er fantastisk fin, den var lagd til bygningen og den kler bygningen, mens den nye fonten ikke har noe med eller på Bislett stadion å gjøre, sa Bislett-beboer Emil Aas Stoltenberg til VårtOslo tidligere i vår.

Sterke reaksjoner

En annen person på Twitter skrev opprørt: «Oslo: Er dette kødd? Har dere seriøst byttet ut art deco-fonten på inngangsskiltet til Bislett stadion med Helvetica?».

Mange reagerte sterkt på at skiltingen til venstre, var fjernet til fordel for skilter i tråd med Oslo kommunes skiltmal (til høyre).

Reaksjonene var såpass sterke fra flere sinte oslofolk, at kommunen til slutt bestemte seg for å snu.

I mai i år opplyste de om at de gamle skiltene skulle komme tilbake.

Måtte snu

— Jeg har forståelse for at skiltingen av Bislett Stadion skaper et stort engasjement. Reaksjonene gjør at vi mener det er fornuftig å se på dette en gang til. Derfor har jeg gitt fagfolkene i kommunen oppdraget med å utvikle skisser som skal testes ut før vi tar et endelig valg, sa Victoria Marie Evensen (Ap), byråd for næring og eierskap i Oslo, i en pressemelding i vår.

Siden da har de gamle skiltene fortsatt blitt hengende. Men nå skal den endelige endringen skje.

Henges opp om tre uker

Om tre uker kommer de nye skiltene på plass.

— Det ble mye diskusjon rundt temaet, og dette har derfor blitt sett på og så har man tatt en avgjørelse. Jeg har ikke noen særlige tanker selv rundt dette temaet, sier kommunikasjonssjef i Kultur- og idrettsbygg, Haakon Berg Jensen til VårtOslo.

Han forteller at selve monteringen av skiltene vil skje om kort tid.

— Skiltene vil henges opp i uke 49. Det er tre hovedskilt som skal byttes, og dette tar ikke lang tid å få opp, sier han.

Powered by Labrador CMS