Aksjonister troppet opp i oppgangen til Raymond Johansen og hengte opp plakater: «Raymond, slutt å ødelegge for byens innbyggere!»

I en tekst fra den såkalte bygeriljagruppen Ramp Mot Raymond, står det: «Dette er bare en begynnelse, Raymond. Du kan forvente opptrapping i tiden som kommer. Du holdes personlig ansvarlig for den negative utviklingen i Oslo.

Publisert

Både Høyre-politiker Michael Tetzschner og FNB-politiker Cecilie Lyngby tar avstand fra aksjonsformen.

Det er i Facebook-gruppen «Oslo for alle! Informasjonskontor for levende byliv» at skribent og forfatter Pål H. Christiansen, forteller om en aksjon på Adamstuen, nærmere bestemt i oppgangen til byrådsleder Raymond Johansen og i området rundt oppgangen.

Pål H. Christiansen forteller at det ligger mye frustrasjon bak aksjonen i oppgangen til Raymond Johansen.

Christiansen skriver at han har fått oversendt bilder «fra en celle i bygeriljagruppen Ramp Mot Raymond». De har markert hva de synes om politikken til byrådet. Det har de gjort i form av plakater med budskap som: «Raymond, slutt å ødelegge for byens innbyggere», «Raymond, nikkedukke for MDG», «Raymond, ikke la MDG ødelegge Oslo!».

«Du kan forvente opptrapping»

I en melding som kan oppfattes som en trussel sier de anonyme aksjonistene følgende:

«Dette er bare en begynnelse, Raymond. Du kan forvente opptrapping i tiden som kommer. Du holdes personlig ansvarlig for den negative utviklingen i Oslo, der mange av oss ikke lenger føler oss velkommen».

Kan oppfattes provoserende

Skribent Pål H. Christiansen, som driver Facebook-gruppa «Oslo for alle! Informasjonskontor for levende byliv» forstår at aksjonisme i oppgangen til en politiker kan oppfattes provoserende.

"Byrådsleder Raymond Johansen vil bli gjort ansvarlig når han snart sender maskinene inn på Arno Bergs Plass. Like før det smeller nå.", skriver Pål H. Christiansen.

– Aksjonistene lurte seg ikke inn i oppgangen. De var veldig skikkelige. Det var en visning der og fri tilgang. Men hvis man skal snu litt på dette, er det mange som føler at Raymond og hans kompanjonger i byrådet overkjører folks liv kraftig nå. De opplever at byrådet trenger seg inn i livene deres og omkalfatrer hverdagen.

Han understreker at han selv ikke er en del av Ramp mot Raymond og selv ikke var med på aksjonen i oppgangen til Raymond Johansen.

– Masse frustrasjon

– Dette handler om at alle trafikantgrupper skal ha plass i byen, men noen føler seg nå fortrengt og må kanskje flytte når hverdagen ikke går rundt uten bil. Mange føler seg arrogant og dårlig behandlet av MDG, som Raymond lar ture frem. Så har det blitt masse frustrasjon rundt dette, sier Christiansen.

Han mener at Raymond Johansen ikke kan føle seg støtt over at folk går inn i oppgangen hans, all den tid han overkjører og trenger seg inn i folks liv.

– Ingen kommer til å krumme et hår på hodet til verken Raymond eller Lan. Men folk er frustrerte og leie. Dette er en politikk som veldig mange ikke ønsker. Det må på bordet. Folk må selge bilen og flytte, de får avslag på handikapparkering og livene deres går ikke opp.

Plakater i området rundt boligen til Raymond Johansen.

– Bare babbel til svar

Christiansen mener det blir feil å oppfatte budskapet fra Ramp mot Raymond som en trussel.

– Meldingen fra Ramp mot Raymond er ikke en trussel mot Raymond som person. Poenget er at Raymond som politiker må stå ansvarlig for det han gjør, ikke gjemme seg bak MDG. Raymond bare unndrar seg ansvaret. Når man sender henvendelser, er det bare babbel til svar. Å kommunisere med byrådet er som å håndtere et såpestykke som glipper ut av hendene hver gang. Det samme gjelder bymiljøetaten. Det gjør at språkbruken blir hardere. Det er ingen hjemme. Det føles som om byrådet har trukket opp stigen etter seg.

Ønsker aksjoner i bybildet

Gruppe-administratoren oppgir at flere hundre personer er i ferd med å gå til aksjon. – Gyldenløves gate er selve episenteret, for der har bydelsutvalget vært imot utbyggingen av sykkelvei. Det er veldig sterk vilje til motstand der, sier skribent Christiansen.

Han sier at folk ønsker å markere noe nå, men vet ikke helt hva slags aksjon det blir. – Det er ikke snakk om noe voldelig. Folk er stort sett snille, egentlig for snille, synes nå jeg. Folk er jo virkelig lei seg.

Ifølge Christiansen består Ramp mot Raymond av alle som har lyst til å gjøre noe aktivt med problemene i byen. – Folk snakker sammen, noen gjør noe. Mye dreier seg om parkering og sykkelfelt.

– Skulle være helt unødvendig

VårtOslo har snakket med to av informasjonsrådgiverne til Raymond Johansen, som ikke ønsker å uttale seg om aksjonsformen. – Vi har tatt en kjapp sjekk og har ikke noe behov for å kommentere dette, sier pressekontakt Øyvind Arum, etter å ha konferert med informasjonssjef Hanne Gjørtz.

Men to andre politikere VårtOslo har snakket med synes ikke noe om aksjonsformen, deriblant Høyre-politiker Michael Tetzschner:

– De synspunktene må det jo være mulig å fremføre på vanlige måter. Det å oppsøke folks private sfærer har jeg ikke noen sans for. Det virker som guttestreker og pøbelaktig. Det å trekke inn folks private boliger i politiske aksjoner griper om seg og skjedde også med forestillingen «Ways of Seeing». Det er kontroversielt og skulle være helt unødvendig, mener han.

Høyre-politiker Michael Tetzschner synes ikke noe om politiske aksjoner ved politikeres hjem.

Oppfordrer til å politianmelde

Heller ikke bystyrepolitiker Cecilie Lyngby, fra Folkeaksjonen nei til mer bompenger, har noe til overs for aksjonsformen:

– Den aksjonen tar jeg avstand fra. Sånt synes jeg ikke er greit. Folk må få ha sine meninger, men å reise hjem til folk, det synes jeg blir å gå for langt. Raymond Johansen har politiske meninger. Og selv om han er øverste ansvarlige, har han ikke rett til å overkjøre bystyret og byrådet. Alt stemmes jo over og besluttes demokratisk, sier hun.

I november 2017 ledet Cecilie Lyngby omlag 4.000 bomaksjonister utenfor Oslo rådhus. Nå vil hun samle 2.790 demonstranter spredd på Oslos 83 bommer 1. juni. Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix

– Jeg går aldri etter personen. Alle må ha lov til å mene det de vil, uten at de skal bli trakassert av den grunn. Stakkars, sånn skal vi ikke ha det i Norge. Det er ikke lov å reise hjem til folk. Folk må få være private hjemme. Så dette må vi slå hardt ned på. Jeg synes han bør politianmelde dette. Konsekvensen blir jo bare at han må ha masse sikkerhet rundt seg.

VårtOslo har også vært i kontakt med politiet, men oslopolitiets informasjonsavdeling ønsker ikke å si noe om hvordan de vurderer sikkerheten rundt byrådslederen. – Vi kommenterer aldri trusselsituasjonen til enkeltpersoner, svarer de.

Powered by Labrador CMS