Arne-Kristian Groven i Marienlyst og Fagerborg vel mener at de som lokale brukere av friområdet burde vært tatt med på råd fra starten av.

Leker'n på Marienlyst forandres, og lokalbefolkningen vil være med å bestemme

Når studentboligene i Blindernveien 6 flytter inn vil presset på friområdet Leker'n øke. Lokalbefolkningen savner å få være med på å utforme nye Leker'n. – Marienlyst er ett av de tettest bebodde områdene i landet, og dette er det eneste frilekområdet som er igjen i området, sier Arne-Kristian Groven i Marienlyst og Fagerborg vel.

Publisert

I forbindelse med oppføringen av Studentsamskipnaden i Oslo (SiO) sitt nye studenthybelkompleks i Blindernveien 6, har SiO forpliktet seg overfor Bydel St. Hanshaugen til å utføre en oppgradering av Marienlystparken nord. Det er parken og lekeområdet som lokalt kalles Leker’n.

I midten av mai at det ble satt opp et varsel i Marienlystparken om at friområdet Leker’n skulle stenges for oppgradering gjennom sommeren, fra slutten av mai til slutten av oktober.

Sandvolleyballbanen er foreslått flyttet mot venstre.

Viktigere enn noen gang denne sommeren

– Marienlyst er ett av de tettest bebodde områdene i landet, og dette er det eneste frilekområdet som er igjen i området. Akkurat denne sommeren med den spesielle korona-situasjonen vil Leker’n bli ekstra viktig for barna her, sier Arne-Kristian Groven.

Groven representerer den lokale velforeningen, Marienlyst og Fagerborg vel.

– Gitt den spesielle situasjonen vi er i, og hastverksarbeidet som ser ut til å prege planutkastet, mener vi det eneste riktige er å utsette gjennomføringen av prosjektet. Det vil også muliggjøre involvering av nærmiljøet på en helt annen måte enn det nå legges opp til. Det vil ha positive ringvirkninger for lokalt engasjement, lokaldemokratiet, og ikke minst resultatet av oppgraderingen, skriver Marienlyst og Fagerborg vel i et svarbrev til bydelen og Dyrvik arkitekter datert 15.mai.

Presset på Leker'n vil øke. Det er alle enige om.

Etterlyser folkemøter

Velforeningen etterlyser åpne befaringer, eller folkemøter, slik at de som bruker området skal kunne komme med sine innspill. Dette vil redusere risikoen for at oppgraderingen reduserer brukskvaliteten sammenlignet med hvordan parken er i dag, mener foreningen.

Groven og velforeningen mener at det kan virke som at de som har laget den nye planen over Leker’n ikke har visst om at bakken ned fra Blindernveien blir brukt som akebakke så fort det kommer snø. Sandvolleyballbanen som finnes i parken i dag er planlagt flyttet mer inn i akebakken, og oppmurte krakker er planlagt nært opp til akebakkene. Dette vil innebære økt sikkerhetsrisiko for akende barn, frykter de.

Løvtrær skal erstattes

Studentsamskipnaden i Oslo, (SiO) sitt nye studenthybelkompleks på Blindern er bygget i det som var siste rest av Marienlystskogen. 26 større løvtrær ble felt for å gi plass til bygget. SiO forpliktet seg til å plante et tilsvarende antall trær i området.

– Det er fint med trær, men når de som bruker området ikke blir tatt med til råds kan de bli plantet på feil sted og redusere bruken av området, sier Groven. Han ser ut over parken, som på en varm sommerdag brukes både til ball-lek og til soling.

Deler av den gamle Marienlystskogen skal erstattes

Bekymring for åpen bekk

Spesielt er det forslaget om å åpne Marienlystbekken for å håndtere overvann som skaper bekymring for Marienlyst og Fagerborg vel. De mener parkens eneste gresslette, som brukes av barn til frilek med ball vår, sommer og høst, kan ende opp som et oppsamlingssted for overvann, en åpen bekk. De mener også at løsningen kan øke risikoen for barn som aker i parken vinterstid.

Dette er bare noen av detaljene i den nye planen for oppgradering av parken, hvor Marienlyst og Fagerborg vel mener at det kan finnes bedre løsninger.

Kort svarfrist

Vellet peker på at de mottok nabovarselet med meget kort svarfrist midt i korona-tiden. Det tilsendte plankartet samsvarer ikke med det oppslåtte kartet på området der brukere orienteres om planene.

– Vi som i mange år har engasjert oss i opprusting og aktiviteter i det aktuelle området. Vi har skaffet penger til lekeapparatene, men tas ikke med på råd før planutkastet utarbeides. Det naturlige ville være å involvere brukergrupper og nærmiljø, for eksempel ved en befaring. Først da kan det diskuteres om bruk, ønsker og behov, og ikke minst brukernes opplevelse av området, skriver Marienlyst og Fagerborg vel i brevet til Dyvik arkitekter og bydel St. Hanshaugen.

SiOs nye studentboligblokk i Blindernveien 6 er nabo med Leker'n.

Henvendelser fra bekymrede brukere

Planlagt byggeprosess var mai-oktober i år. Parkforvalter Elin Løvseth i bydel St. Hanshaugen forteller at bydelen fikk flere henvendelser fra skolen, velet og bekymrede brukere av parken rett før oppstart av byggeprosessen.

Bekymringene gjaldt både manglende medvirkning, trær på området, og bekk over området. Bekymringene gjaldt også et redusert tilbud på Leker’n i sommer fordi folk bruker nærparkene mer i disse koronatider.

– Akebakken vil fortsatt være i drift og uten hindringer for aking. Det blir ikke plantet trær i akebakken. Det blir heller ikke bekk på området, bare et nedsenket drag. Ved store nedbørsmengder skal dette føre vannet gjennom området for å unngå oversvømmelser på hele lekeområdet slik som vi har i dag, sier Løvseth.

Entreprenør, SiO, fikk merknader til nabovarslet både fra enkelte naboer og skolen, og har derfor søkt om utsettelse av arbeidene.

Det blir allikevel ingen åpen bekk over Leker'n.

Krav fra bydelen

Løvseth forteller at ved offentlig høring av reguleringssaken om Studentbygg i Blindernveien 6, var det et krav fra bydelen om at utbygger måtte pålegges en oppgradering av leke- og aktivitetsområdet i parken.

Bydelen mente bygging av studentboligene ville medføre en større bruk og slitasje på Lekern-området. Oppgradering av leke- og aktivitetsområdet Marienlyst Leker’n ble pålagt SiO (Studentsamskipnaden i Oslo) gjennom en rekkefølgebestemmelse i en utbyggingsavtale. Det ble bestemt at SiO skulle stå for opparbeidelsen.

Prosessen har pågått over flere år

Prosessen fra kommunens side for å fastsette bidraget til oppgraderingen av området har pågått over flere år. Det har vært mange møter mellom Eiendoms- og byfornyelsesetaten (EBY), SiO og bydelen.

Da SiO gikk med på å stå for oppgraderingen, var det i første rekke lekeplassen som skulle oppgraderes med nye apparater, nye benker, avfallsbeholdere, og lignende. Kommunen mente imidlertid at det også var behov for å se på overvannsproblematikken i området, belysningen, gangveien og en generelt universell utforming av området. Dette ligger nå inne i dagens planer.

Det har vært god dialog mellom SiOs innleide landskapsarkitekt, Bymiljøetaten og bydelen, sier Løvseth.

Parkforvalter Elin Løvseth i bydel St. Hanshaugen.

Ingen tilbakemelding fra velet i 2017

Løvseth forklarer videre at fordi SiO i utgangspunktet bare skulle oppgradere selve lekeområdet med nye lekeapparater og plante noen flere trær i parken, har det ikke vært ordinær medvirkningsprosess i denne saken. Normalt ville bydelen hatt en større medvirkningsprosess.

Bydelen ba høsten 2017 om innspill fra velet, skolen, nærmeste barnehage, og SFE/SFO. Skolen var positiv til planene og SFE/bydelen var positiv til utstyret på lekeplassen. Det kom den gang ingen tilbakemelding fra velet.

Bydelsutvalget har de siste 2-3 årene blitt orientert om at det skulle skje en rehabilitering av Leker’n, som skulle gjennomføres og bekostes av SiO. Dette står omtalt både i bydelens parkstrategi og i flere andre statussaker om vedlikehold av parkene.

PS: Tusen takk for at du abonnerer. Det betyr at vi kan lage gode saker om byen vår, fra der du lever.

Powered by Labrador CMS