Majorstua stasjon T-banestasjon perrong ombygging T-bane reisende passasjerer stasjonsområde Foto: Arnsten Linstad
Majorstua T-banestasjon stenges i en lang periode i sommer.

Store endringer i sommer: Ingen T-baner stanser på Majorstua eller Nationaltheatret i over en måned

- Ingen T-baner kan passere og begge stasjonene stenges helt, opplyser Ruter.

Publisert

- De som skal reise i sommer må følge med på endringene og holde seg oppdatert før de skal ut å reise, sier pressevakt Øystein Dahl Johansen i Ruter.

Det er hovedsaklig arbeidet med å ferdigstille Fornebubanen, innstallering av nytt signalanlegg og ombygging av Majorstua T-banestasjon som er årsaken til midlertidige stenginger og flere ruteendringer.

- Men vi får folk frem

- Det er veldig mye som skjer på T-banen i sommer, men vi får vi folk fram, forsikrer Dahl Johansen.

I en pressemelding opplyser Ruter hvilke endringer folk bør være oppmerksomme på.

Fra mandag 23. juni stenges Majorstua T-banestasjon for av- og påstigning, skriver Ruter. 

- Dette avviket kommer i tillegg til stengingen på linje 2 og 3 mellom Borgen og Majorstuen. Reisende kan benytte trikk fra Majorstuen mot sentrum, sier pressevakten i Ruter.

Slik kjører T-banen fra 23. juni

  • Linje 1: Kjører som normalt, men ingen av-/påstigning på Majorstuen stasjon.
  • Linje 2: Kjører Østerås–Borgen og Stortinget–Ellingsrudåsen. Buss for bane mellom Borgen og Majorstuen.
  • Linje 3: Kjører Kolsås–Borgen og Stortinget–Mortensrud. Buss for bane mellom Borgen og Majorstuen.
  • Linje 4: Kjører som normalt, men ingen av-/påstigning på Majorstuen stasjon.
  • Linje 5: Kjører som normalt, men ingen av-/påstigning på Majorstuen stasjon.

- Omfattende stenging

- Den største, og mest krevende stengingen, skjer mellom 5. juli og 10. august. Dette påvirker alle T-banens linjer, sier Dahl Johansen.

Store deler av T-banenettet berøres av arbeidene i sommer. Kart T-banen rutenettet T-bane Ruter Illustrasjon: Ruter
Store deler av T-banenettet berøres av arbeidene i sommer.

- Majorstua stasjon og Nationaltheatret stasjon stenges helt, og ingen tog kan passere. Linje 1 innstilles også i sin helhet, og erstattes med buss i retning Frognerseteren, sier Ruters pressevakt.

- Dette er en omfattende stenging som påvirker mange som skal reise med T-banen i sommer, sier han.

- Alle endringene erstattes eller har andre tilbud som kan benyttes på strekningene. Tusen takk for tålmodigheten, sier Johansen.

T-banen fra 5. juli til 10. august

  • Linje 1: Innstilt i sin helhet.
  • Linje 2: Kjører Østerås–Borgen og Stortinget–Ellingsrudåsen. Buss for bane mellom Borgen og Majorstuen.
  • Linje 3: Kjører Kolsås–Borgen og Stortinget–Mortensrud. Buss for bane mellom Borgen og Majorstuen.
  • Linje 4: Stengt mellom Storo og Stortinget, kjører Vestli–Storo og Bergkrystallen–Stortinget.
  • Linje 5: Stengt mellom Ullevål stadion og Stortinget. Kjører Sognsvann–Ullevål stadion, Ullevål stadion–Stortinget og Stortinget–Vestli.

Erstatningstilbud i perioden

I tillegg til annen ordinær kollektivtrafikk settes det inn erstatningstrafikk på noen strekninger.

  • 1B: Kjører Majorstuen–Frognerseteren. Overgang mellom linje 1B og 1C på Midtstuen.
  • 1C: Midtstuen– Lillevann. Overgang mellom linje 1C og 1B på Midtstuen.
  • 2B: Majorstuen–Borgen som tidligere.
  • 25: Får flere avganger mellom Majorstuen og Ullevål stadion for å øke kapasiteten.
  • 46: Buss for T-bane i linje 1B får ikke stoppet på stasjonen Vinderen i retning mot Majorstuen. Linje 46 mellom Majorstuen og Ullerntoppen får avgang hvert kvarter alle dager.

- Sjekk Ruter-appen

Fra 11. august til 19. september kan tog igjen passere Majorstuen stasjon, men det er fortsatt stengt for av- og påstigning.

- Påkoblingen av Fornebubanen, oppgraderingen av Majorstuen stasjon og nytt signalanlegg påvirker alle som skal reise i byen i år. Skal du ut å reise i byen i sommer, sjekk Ruter-appen eller reiseplanleggeren for å se hvordan du best kommer deg fram, sier Johansen.

Dette er den overordnede planen. I tillegg kan de komme mindre endringer for kortere perioder. Mer info om disse endringene finner du på ruter.no eller i Ruter-appen.

Powered by Labrador CMS