OBOS vil gjøre politistasjonen på Manglerud om til butikker og boliger.

Cellene på Manglerud politistasjon kan bli framtidas boliger

OBOS ønsker å gjøre om dagens politistasjon på Manglerud til boliger. — Vi ønsker med disse planene å styrke sentrumsområdet på Manglerud.

Publisert

Siden 1968 har oslopolitiets tjenestebiler kjørt inn og ut av garasjen på Manglerud politistasjon i Plogveien rett ved bydelssenteret. Her har utallige mistenkte avgitt sine forklaringer og mange lokale innbyggere kommet for å levere en anmeldelse.

Siden 2020 har politivakta vært stengt for publikum, og med tiden skal hele politistasjonen legges ned. Ny stasjon skal samlokaliseres med dagens politistasjon på Stovner, men endelig plassering av den nye stasjonen er fortsatt uavklart.

I forbindelse med den varslede flyttingen, har1 boliggiganten OBOS kastet sine øyne på eiendommen. Nylig har de kontaktet plan- og bygningsetaten for å starte arbeidet med å utarbeide en reguleringsplan for tomta politistasjonen holder til på og naboeiendommen som i dag brukes som parkeringsplass.

Ønsker boliger og butikker

I henvendelsen til kommunen melder OBOS at de ønsker å utvikle dagens politistasjon og nabotomta for å tilby leiligheter til folk på boligjakt. I tillegg ønsker selskapet å utvikle første etasje til å inneholde butikker og serveringssteder.

— Vi ønsker med disse planene å styrke sentrumsområdet på Manglerud og være med på å skape mer aktivitet her, skriver Magne Meland i Alt Arkitekur, som har utformet planene på vegne av OBOS, i henvendelsen til plan- og bygningsetaten.

Når det eventuelt kan bli noe av utbyggingsplanene er foreløpig uklart, da det fortsatt vil være lenge til en eventuell godkjenning av de foreslåtte planene. Foreløpig er det heller ikke bestemt når politiet skal flytte ut av dagens lokaler.

Powered by Labrador CMS