Da barna skulle til skoletimen var det helt holka på veien. – To av dem hadde brodder på, men når det er så glatt så hjelper det ikke særlig, forteller moren.

Holka på skoleveien på Veitvet: – Må prioriteres, sier frustrert mor

– Barna sa det hadde vært bedre med skøyter enn sko, forteller mor Sulaksana (40), som skulle følge barna til skoletimen på Veitvet. Nå håper hun strøing av veier ved skoler og sykehus prioriteres fra kommunens side.

Publisert

Da Sulaksana Sivapatham (40) skulle følge barna sine til morsmålstimen på Veitvet skole lørdag, ble både barn og voksne sjokkert over hvordan det så ut utenfor skolen. Her var det ikke mye strødd, noe som førte til en ganske glatt skolevei.

– Barna sa de synes det hadde vært bedre med skøyter enn sko. To av dem hadde brodder på i tillegg, men når det er så glatt så hjelper det ikke særlig, forteller moren.

– Er det mangel på grus?

Det gikk bra med barn og voksne denne dagen. Men Sulaksana påpeker at det er kritisk å holde skoleveiene vedlike, også mer enn mange andre plasser. 

– Områdene rundt sykehus, skoler og lignende, må være ekstra prioritert. Men det ser ikke ut som det er det. Er det mangel på grus? Hvorfor blir ikke det prioritert mer?

Glatt skolevei på Veitvet
Sulaksana mener skoleveier må være ekstra prioritert.

Sulaksana Sivapatham har også tidligere snakket om de glatte veiene i Oslo. Hun er bystyremedlem for SV i samferdsel- og miljøutvalget, og spør seg nå hva kommunen og samferdselsbyråden gjør for å ivareta fortauenes sikkerhet.

Bymiljøetaten brøyter snø og strør på kommunale veier, gater, trapper, fortau, turveier og sykkelveier. Fortauene strøs med grus, og veibanen og eventuelle sykkelfelt saltes. 

VårtOslo har forsøkt å få tak i bymiljøetaten angående føret utenfor Osloskolen Veitvet, men de er ikke å få tak i søndag. 

VårtOslo har heller ikke lykkes med å komme i kontakt med skolens ledelse eller samferdselsbyråd Marit Vea (V).

– Det tryggeste er å kjøre barna til skolen

I bystyrets spørretime denne onsdagen sparte ikke opposisjonen på kruttet da temaet om glatte veier ble tatt opp foran miljø- og samferdselsbyråd Marit Vea.

Abdullah Alsabeehg (Ap) startet spørretimen med å referere til en sak i Nettavisen, der nåværende byrådsleder Eirik Lae Solberg (H) sier, rett før kommunevalget i høst, at strødde fortau og veier har vært en for lav prioritering blant det rødgrønne byrådet i deres periode.

– Her lovte han at det skulle bli bedre hvis Høyre tok over. Det skulle bli bedre, men hvorfor har det så blitt mye verre? spurte Alsabeehg.

Eivor Evenrud (Ap) fortalte på sin side at hun har hørt om flere som kjører barna sine til skolen på grunn av de glatte veiene. 

– Det tryggeste nå er å kjøre barna til skolen. Det trodde jeg var en politikk vi var enige i at vi ikke ville ha, sa hun.

– Finnes ikke mannskap og maskiner

– Jeg er også blant dem som kunne ønske at vi kunne få enda bedre vinterdrift for de som er de mest sårbare, som fotgjengere, skolebarn, folk som er dårlig til beins og rullestolbrukere, svarte byråd Marit Vea under spørretimen onsdag.

Hun forklarte videre at værforholdene har ført til at man nærmest kan stå og strø kontinuerlig, og at det likevel blir glatt. Men hun sa også at det har vært tilfeller der områder ikke har blitt strødd godt nok, og at det må følges opp. 

– Det korte svaret er at det har vært ekstreme værforhold. Etterfulgt av temperaturendringer fra 15 minus til 5 plussgrader. Det er noe av det mest krevende vi kan få som by.

Vea påpekte at da været var på sitt aller verste var det nettopp fortau og bussveier som ble prioritert.

– Det er ikke penger det står på, for det brukes mye penger på vinterdrift. 

– Men det finnes ikke mannskap og maskiner som umiddelbart kan løse disse problemene, alle steder i byen samtidig. Da er det en større diskusjon: Hva slags beredskap skal vi ha for å kunne ha enda mer ressurser for å gå inn på de ekstreme dagene?



Powered by Labrador CMS