Nødetatene på stedet etter en trafikkulykke mellom vogntog og bil på E6 mellom Kløfta og Jessehim.Foto: Heiko Junge / NTB
NAF ber vogntogene stå etter onsdagens snøvær
Onsdagens snøkaos førte til flere strandede vogntog både i Oslo og resten av landet. På fredag er det igjen meldt mye vind og snø i Sør-Norge. NAF ber nå transportselskapene tenke på sikkerheten og vurdere å la vogntogene stå.
Publisert
Annonse
Annonse
Onsdag var det kaos med strandede vogntog på mange veier i Sør-Norge. Også i Oslo, hvor flere veier ble midlertidig stengt på grunn av vogntog som hadde blitt stående. Blant annet i Skulleruddumpa sto det fast et vogntog, og på E6 mellom Alnabru og Trosterud var det flere vogntog som stanset trafikken.
Selv om kravene til dekk er skjerpet, blir det slik ved store snøfall, sier Nafs pressesjef Ingunn Handagard.
— Selv med disse strengere kravene blir det vogntogkaos når store snøfall kommer. Vi mener transportselskapene bør vurdere nøye om de kan la vogntogene kjøre når det er varslet så vanskelig føre, uttaler Handagard i en pressemelding.
— Selvsagt skjønner vi også at dette betyr tap av penger, men trafikksikkerhet og framkommelighet må trumfe alt, fortsetter hun.
Pressesjefen mener kravene til dekk på vogntogene bør være nok til at de ikke setter seg fast så ofte når det kommer store snøfall.
Det kraftige lavtrykket som preget Norge onsdag, vil roe seg torsdag. Brøytemannskaper var i full sving i Oslos gater onsdag ettermiddag med å rydde snøen unna så trikk og buss kom seg frem.Foto: Ørn E. Borgen / NTB
— Dessverre kan det se ut som en del trailere fortsatt ikke er utstyrt med dekk som er egnet for norske vinterveier, eller sjåførene trenger mer opplæring i kjøring på snøføre, sier hun.
Til VG opplyser Statens vegvesen at det er umulig å si hvor mange vogntog som fikk problemer onsdag.
— Det er så mange at vi ikke har telling, men det er veldig mange, sier trafikkoperatør Jeanette Andresen.
Det var ikke bare på veiene været skapte problemer onsdag – også togtrafikken har slitt. Alnabru godsterminal ble stengt på grunn av mye snø og is i sporveksler.
Snøen førte også til problemer i kollektivtrafikken i Oslo onsdag ettermiddag og kveld, og på enkelte linjer var det 60–90 minutters forsinkelse.
Snøværet er ventet å roe seg torsdag, men på Twitter melder Meteorologene at «det er på'n igjen med vind og snø på fredag».
Til NRK kunne innsatsleder i Oslo politidistriktTore Barstad fortelle at helsevesenet slet med å komme seg fram onsdag kveld.
— For brannvesenet ser dette ut til å gå ganske greit. For helsevesenet er det større utfordringer. De bruker i snitt dobbelt så lang tid på alle oppdragene. De har styrket beredskapen, så forhåpentligvis klarer de seg bra. Men vi er bekymret. Det verste som kan skje, er at hjelpen ikke kommer fram, sier innsatslederen.
Politiet i Oslo har vært ute på rundt 70 trafikkrelaterte oppdrag onsdag. For torsdag anbefaler innsatslederen hjemmekontor.
— Er det mulighet for hjemmekontor, så tror jeg kanskje det er lurt, sier Barstad.