Kung fu og wushu brukes ofte om hverandre. Men wushu refererer til de klassiske kampstilene som har røtter dypt forankret i kinesisk historie og kultur.
Under europamesterskapet i wushu i greske Heraklios tok altså Oslo-utøverne Milos Joksimovic og Jonas Thorsen Loe medaljer i nest beste og tredje beste valør i sine klasser.
- Vil bli enda bedre
- Guttene har helt på egenhånd klart å kjempe seg til EM-medaljer. Uten noe støtteapparat eller økonomiske midler, sier sportssjef Kim Gibson i Norges kampsportforbund.
- Milos Joksimovic begynner å bli en ordentlig medaljegrossist i EM, mens Jonas Thorsen Loe, som tidligere har medaljer i junior-EM, tok sin første mesterskapsmedalje som senior, sier sportssjefen.
- Det er alltid en god følelse å hevde seg på den internasjonale scenen, men det er viktig å holde føttene på bakken og være fokusert på det som må jobbes med videre for å bli enda bedre, sier Jonas Thorsen Loe.
Ønsker flere utøvere
Nå håper han at bragdene i EM vil inspirere flere norske wushu-utøvere til å delta på norske stevner og delta i internasjonale mesterskap.
- Vi jobber veldig mye i Oslo Wushuklubb med å organisere aktivitet, blant annet i form av regionale stevner for å bidra til å utvikle og styrke det norske wushumiljøet, sier Thorsen Loe.
Også Milos Joksimovic er spent på fremdriften i wushumiljøet.
- Jeg ser positivt på fremtiden til wushu i Norge i dag. Etter en lang nedgangsperiode, ser det ut som norsk wushu er i vekst nå, blant annet på grunn av at flere som har trent wushu tidligere starter opp igjen, og det gleder meg veldig, sier han.