Sier nei til å gjeninnføre kommunal støtte til varmepumper: — Støtte til varmepumper vurderes som en unødvendig bruk av klima- og energifondets midler, sier Sirin Hellvin Stav (MDG).

Da strømprisene var lave kunne folk få støtte til å kjøpe varmepumpe. Miljøbyråden sier nei til å gjeninnføre ordningen

Bystyrepolitiker Cecilie Lyngby (Folkets parti) spør om miljøbyråd Sirin Hellvin Stav (MDG) vurderer å gi husstander i Oslo støtte til å innstallere varmepumpe. Slik støtte kunne man nemlig få tidligere.

Publisert

Med rekordhøye strømpriser har mange nordmenn plutselig blitt kløppere på hvordan de kan få redusert strømregningen.

Ett av grepene som er mest effektivt er å innstallere varmepumpe, mener de fleste eksperter. Men både anskaffelse og innstallasjon er kostbart.

Lyngby vil ha støtteordning for varmepumpe

Tidligere i år lå prisene på å få en luft-til-luft varmepumpe på rundt 15.000 til 20.000 kroner, inkludert montering, skrev Forbrukertorget.

Nå mener Cecilie Lyngby, gruppeleder i bystyret for Folkets parti (tidligere FNB), at Oslo kommune bør vurdere gi private husstander støtte til anskaffelse av varmepumpe.

Cecilie Lyngby og Folkets partis innspill om å få på plass kommunal støtteordning for varmepumper til private husstander blir kontant avvist av byrådet.

— Hvordan kunne Oslo ha bidratt med en støtteordning slik at flere kan ha mulighet til å installere varmepumpe? Og er dette mulig å gjennomføre, spør Lyngby i et skriftlig spørsmål til miljøbyråd Sirin Hellvin Stav (MDG).

— Støtter ikke tiltak som uansett gjennomføres

I Oslo var det tidligere mulig å få kommunal støtte til å innstallere varmepumpe. Men det var før skyhøye strømpriser og før totalforbud mot oljefyring.

Klima- og energifondet skal ifølge vedtektene brukes til tiltak som fører til utslippsreduksjoner og/eller lavere eller mer effektiv energibruk i Oslo, skriver Hellvin Stav i svaret til Lyngby.

Miljøbyråden bekrefter at det frem til og med 2013 var mulig å søke og få kommunal støtte til innstallering av varmepumpe i private husstander.

Men at det nå kun gis støtte til tiltak som har en direkte effekt på klima. Det anses ikke varmepumper å ha.

— Unødvendig bruk av klimafondets midler

— Midlene skal brukes til å stimulere til gjennomføring av tiltak. Dette innebærer at klimaetaten skal søke å unngå å gi tilskudd til tiltak som uansett ville blitt gjennomført, skriver miljøbyråden.

Sirin Hellvin Stav mener at å investere i en varmepump raskt vil betale seg fordi man raskt sparer inn investeringen gjennom lavere strømregning.

— Støtte til slike varmepumper vurderes derfor som en unødvendig bruk av klima- og energifondets midler. Det var samme vurdering som ble gjort da fondet sluttet å gi støtte til varmepumper i 2014, etter å ha gitt slik støtte i 13 år, skriver Sirin Hellvin Stav.

Powered by Labrador CMS