Ved dette sykehuset i Oslo lot 6614 pasienter være å møte opp i fjor.Foto: Helse Sør-Øst
Ved ett Oslo-sykehus unnlater tusener av pasienter å møte opp. – Uheldig for andre som kunne fått hjelp
– Dette er ikke bare frustrerende for de ansatte som står klare til å yte helsehjelp. Det er først og fremst uheldig for de pasientene som kunne fått hjelp.
Hittil i år er det flere enn 92 000 pasienter som ikke har møtt opp til behandling ved sykehusene i Helse Sør-Øst. Dårligst ut kommer Lovisenberg sykehus. Her møtte ikke 7,3 prosent av pasientene opp.
– Hvis sykehusene skal klare å ta igjen den behandlingen som ble utsatt under pandemien, er det viktig at pasientene kommer til avtalt time, sier administrerende direktør i Helse Sør-Øst, Terje Rootwelt.
Det er normal drift ved alle sykehusene i Helse Sør-Øst, og sykehusene har som mål å behandle så mange pasienter som mulig. I løpet av pandemien var det mange behandlinger som ble utsatt, og disse ønsker sykehusene å ta igjen. For å klare det, er det vesentlig at pasientene kommer når de skal.
Hvis du må bytte time for konsultasjon, si ifra i god tid, sier Terje Rootwelt, direktør i Helse Sør-Øst.Foto: Helse Sør-Øst
– Vi er klar over at det ikke alltid passer med en oppsatt time, men hvis man absolutt må bytte, er det avgjørende at pasientene sier ifra i god tid. Da kan sykehusene innkalle andre pasienter som trenger behandling, sier Rootwelt.
– En betydelig andel
I Helse Sør-Øst er det fire prosent av pasientene som ikke har møtt til behandling hittil i år.
– Dette er en betydelig andel, og det er ikke bare frustrerende for de ansatte som står klare til å yte helsehjelp. Det er først og fremst uheldig for de pasientene som kunne fått hjelp, sier Rootwelt.
På sentralbordet sitter folk klare til å ta imot beskjed i god tid.Foto: Helse Sør-Øst
Dårligst ut blant sykehusene i Helse Sør-Øst kommer Lovisenberg Sykehus, etterfulgt av Diakonhjemmet Sykehus. Ved førstnevnte sykehus unnlot 7,3 prosent av pasientene å møte opp til konsultasjon, det vil si 6614 personer. Ved Diakonhjemmet Sykehus møtte ikke 5,8 prosent av pasientene opp, det vil si 3950 personer.
Best ut kommer Betanien hospital i Skien. Her var det 1,6 prosent eller 235 pasienter som ikke møtte opp til behandling. Ved Oslo universitetssykehus var 2,8 prosent som ikke møtte opp, tilsvarende 13 293 pasienter.