På onsdag stengte Winther Blomst i Markveien dørene. En 20 år lang epoke er over.

Winther Blomst på Grünerløkka legger ned butikken. Innehaver Tore: – Dette er barnet mitt

– Jeg har vært her så lenge, og jeg synes det er fryktelig trist å måtte gjøre det jeg nå gjør, men folk benytter de små fagbutikkene mindre og mindre.

Publisert

Winther Blomst på Grünerløkka feiret nylig 20 års jubileum, men la ned butikkvirksomheten onsdag denne uken. Innehaver Tore Winther Alvestad (59) vil fortsatt benytte lokalene til produksjon av blomsterdekorasjoner til ulike arrangementer og markeringer, som brylluper og begravelser.

– Jeg beholder lokalet fordi jeg har sterke røtter her. Men Grünerløkka er ikke som det var. Kjedene tar over mer og mer. Jeg føler at Grünerløkka er i ferd med å bli utdatert, sier innehaver Tore.

Winther Blomst på sitt flotteste, fra julen for to år siden.

Endring av handlemønster

Tore, som også er kjent fra NRK-serien «Fra bølle til bestevenn», forteller at det for 20 år siden var hele syv blomsterbutikker på Grunerløkka. De var faghandlere, ikke kjedebutikker.

– Sakte, men sikkert forsvant alle sammen, og de siste årene har det kun vært meg igjen her. Nå er det ingen andre enkeltstående blomsterbutikker i nærheten. Folk drar andre steder for å handle blomster. Jeg har overlevd og overlever på grunn av leveranser til næringslivet med mange faste kunder og leveranser til markeringer, som begravelser, dåp og brylluper, sier han.

– Omsetningen er ikke lenger stor nok til å lønne ansatte, men mine tre tidligere ansatte har allerede fått seg nye jobber, sier Tore.

Tore Winther Alvestad i Winther blomst fikk premien for flotteste butikkutstillingen i Markveien, julen 2019, rett før korona.

Blomsterhandleren forteller at handlemønsteret endrer seg i retning av handel på kjøpesentre og i større kjeder.

– Folk vil ha alt på ett sted, og jeg skjønner det er komfortabelt å gå rett fra matbutikken til en stor blomsterbutikk som har tilbud på 3 for 2.

Grünerløkka mister sjarmen

Tore foreller at da han etablerte seg foregikk det en transformasjon av området. Ringnes park var ikke bygget ennå. Det var nesten ingen butikker.

– Jeg var med på oppbyggingen av detaljhandelen i området, men området har gradvis endret seg, selv om det fortsatt er en del nisjebutikker her.

– Jeg har i mange år prøvd å gi området liv. Hver morgen klokken 7 har jeg stilt ut masse blomster utenfor. Målet mitt har vært å gi forbipasserende gode følelser, kanskje et hint av en større by som København eller Notting Hill i London. Alle storbyer i Europa har slike områder med nisjebutikker, sier han.

Ensjø er der en smilende Tore Winther Alvestad kommer til å tilbringe mesteparten av arbeidsdagen sin fremover.

– Så når jeg tar bort dette nå, så føler jeg at jeg ødelegger området litt.

Tore sier at motebildet er mer preget av uniformering, og at det er sånn med blomster også.

– Men jeg har aldri villet og vil fortsatt ikke være som de andre, sier han, og fortsetter: – Planter som er masseprodusert for kjeder som Mester Grønn, Ikea eller Plantasjen vil ikke jeg ha. Da er planten ut i mine øyne, den blir overeksponert, som en mote som allerede er passè.

En sirkel er sluttet, en ny begynner

Tore sier at han fortsatt brenner veldig for faget. For to år siden etablerte han en ny butikk på Ensjø.

– Ensjø minner meg om det jeg var med på å bygge opp her for 20 år siden, et «nytt» sted, med nye folk som flytter inn i et område med stor vekst. Det bygges fortsatt mye, og NRK flytter dit etter hvert.

– Det er i ferd med å bli kjempefint der, med eksempelvis Ensjø Torg ved t-banen og et kjempefint vannfall gjennom Gladengveien, sier han begeistret.

Nå blir det produksjonslokale i den nedlagte blomsterbutikken i Markveien.

– Gir en god følelse

– Det å være med på å bygge opp bydelen gir meg en god følelse, og jeg har begynt prosessen med å etablere nye kontakter og bygge et nettverk, akkurat som på Grünerløkka for 20 år siden.

Når det gjelder virksomheten på Grünerløkka, er han åpen for at han etter hvert kan gjøre endringer fra det som nå blir et rent produksjonslokale.

– Kanskje jeg en dag kan starte en slags butikk i disse lokalene igjen, muligens i form av en pop-up butikk (en fysisk butikk som kun er åpen enkelte dager eller i perioder), kanskje med eventer innimellom. Jeg leker med tanken om å kombinere salg av blomster en lørdag innimellom, i samarbeid med noen som trenger et lokale til å vise fram kunst eller håndverk, sier han.

Powered by Labrador CMS