Når Vålerenga først kom seg til semifinalen i årets hockeyslyttspill, kunne klubben kanskje ikke ha ønsket seg en bedre motstander enn erkefienden Storhamar. I fjor var det nettopp Storhamar som slo iskrigerne ut etter fire strake seire i kvartfinalene, og lysten på å ta revansj i år er helt klart til stede både blant supportere og spillere før den første semifinalekampen borte på Hamar søndag kveld.
Når de tilreisende supporterne fra hovedstaden innfinner seg i mjøsbyen søndag, er det derimot et trist syn som møter dem. Ståtribuner i betong, byggegjerder som sperringer og festivatltoaletter for de som er nødne, er tilbudet som møter dem i CC Amfi.
— Veldig provoserende
På en intern Facebook-gruppe for Vålerenga-supporterer går diskusjonen høyt når det gjelder hva som venter dem på Hamar. Fellesnevneren i kommentarene er at folket fra Oslo øst ikke er fornøyde med de fasilitetene de tilbyd på Hamar.
— Jeg synes dette er veldig provoserende, sier Vålerenga-supporter Torben Johansen til VårtOslo.
Med siste bortekamp de to lagene i mellom friskt i minne, hvor Vålerenga-fansen lagde småtrøbbel og kastet gjenstander på isen, er spørsmålet supporterne stiller hvor lurt det er å tilby så dårlige tribuneforhold til gjestene fra Oslo.
— Det er nesten som om Storhamar ber om en reaksjon fra oss når de plasserer oss som de gjør, mener Johansen.
— Har ikke lært
Og Johansen er ikke alene om å være kritisk til tribuneforholdene som venter gjestende suportere søndag kveld.
— De greiene der hører faktisk ingen steds hjemme på en tribune. Og festivaltoalett? Pinlig av Storhamar å drite seg ut på denne måten, skriver en forarget supporter.
En annen mener opplegget på tribunen er å be om at Vålerenga-fansen vil lage bråk søndag.
— Jeg ser at Storhamar ikke lærte etter siste kampen dette ble gjort. Utedasser og sperringer både på tribunen og i gangene… Dette er jo en klar invitasjon til full dans og hæla i taket. Flaut, mener vedkommende.
Storhamar: — Ikke noe nytt med festivaltoaletter og gjerder
På Facebook-gruppa blir det også stilt spørsmål om hva som hadde skjedd om Vålerenga hadde tilbudt Storhamar-fansen like dårlige fasiliteter på Jordal.
Arrangementsansvarlig for klubben, Espen Løvås, forteller at gjerder og fasiliteter ikke er satt opp for å provosere supporterne fra hovedstaden.
— Festivaltoaletter har vi alltid hatt, så det er ikke noe som kun gjelder for Vålerenga supporterne. Når det kommer til gjerdene er det noe vi også alltid setter opp for å skille supporterne, forklarer Løvås.
— Byggjerdene er satt opp på grunn av sikkerheten til supporterne. Forrige gang de var der klatret de over det vanlige rekkverket. Dette er sikkerhet for at de ikke skal falle ned. Vi har planer om å sikre på en mer permanent måte, men har ikke fått gjort dette før kampen, fortsetter han.