Benkene i Paradisbukta er i en sørgelig forfatning, mener Erling Okkenhaug.Foto: Erling Okkenhaug
Benkene ved Paradisbukta forfaller. – Det er et hån mot gode menneskers rekreasjonsparadis. Det er ufattelig at ingen tar tak
– Dette har vært et lurvested i mange år. Folk blir triste av slikt, og det inviterer til ytterligere vandalisering. Jeg er ganske forbannet, sier byaktivist Erling Okkenhaug.
Tilstanden for utemøblene i Paradisbukta på Bygdøy er langt fra paradisiske. Sittebenkene er i ferd med å råtne, og skiltene som skal vise retning er ramponert.
Det er Statsbygg som har ansvaret for benkene.
– Statsbygg må rydde opp og vedlikeholde i Paradisbukta, mener byaktivist Erling Okkenhaug.
Han går regelmessige turer i området med kongepuddelen sin.
Annonse
Når benkene ikke er satt inn med lakk, blir de ødelagt fortere og sjansen er stor for at man blir våt på baken når man setter seg.Foto: Erling Okkenhaug
– Ja, vandaler fins
Han peker på at manglende overflatebehandling av benkene, som gjør at treverket trekker til seg fukt og råtner. Heller ikke går det an å sette seg ned, uten å bli våt i baken.
– Ja, noen er vandaler, så vedlikehold er nødvendig. Det burde være noen som patruljerte her hver dag og med et fastlagt regime for hvilken standard det skal være. Ikke bare i Paradisbukta, men i hele området, mener Okkenhaug.
Foto: Erling Okkenhaug
Et firma skal skjøtte jobben
Statsbygg sier de har en avtale med et firma om ukentlig vedlikehold og søppelrydding av strender, og området for øvrig. Om sommeren intensiveres ryddingen til to ganger pr dag.
— Paradisbukta er flittig brukt, noe som er svært gledelig, men dette fører også til stor slitasje på utstyret. Benker blir flyttet rundt av publikum, men flyttes tilbake på riktig plass av selskapet som skjøtter området. De skal sjekke og rydde området daglig, sier Hege Njaa Aschim, kommunikasjonsdirektør i Statsbygg.
– Ingen er glad for at benkene står slik, sier kommunikasjonsdirektør i Statsbygg, Hege Njaa Aschim.Foto: Hans Fredrik Asbjørnsen / Statsbygg
— Benkene vil bli reparert
Hun oppgir at firmaet også skal reparere eller bytte ut ødelagte benker.
— Ingen er glad for at benkene står slik. Benkene er gamle og utslitte og blir også utsatt for hærverk, og de vil bli reparert og skiftet ut før neste sesong.
Hun er tydelig på at det burde vært gjort en bedre jobb med å vedlikeholde benkene.
— Vi strammer opp firmaet som har ansvaret for disse benkene.
Skiltene det er gjort hærverk på, er det Oslo kommunes ansvar, opplyser Njaa Aschim.
Skiltene som viser vei er ramponerte.Foto: Erling Okkenhaug