Beslutningen om å kjøpe inn 87 nye trikker ble i sin tid fattet på bakgrunn av en plan om å forlenge trikketraséen videre opp til Bjerke og Tonsenhagen. I den nye trikkerapporten laget av Ruter, Sporveien og Multiconsult opprethholdes anbefalingen fra flere år tilbake.
— Når trikkene fra Carl Berners plass kjører videre til Bjerke og Tonsenhagen, bidrar dette til merutnyttelse av grunninvesteringene i dagens trikkenett, står det i den nye trikkerapporten.
Trikk til ny legevakt på Aker
Ett av de tyngste argumentene for å forlenge trikketraséen videre er den nye storbylegevakten som bygges ved Aker sykehus.
— Et annet moment er beslutningen om å etablere nytt akuttsykehus og kommunal legevakt på Aker. Dimensjonene er betydelige, og forutsetter en kollektivtrafikkløsning med høy kvalitet. En trikkeløsning som betjener sykehuset, kan representere en mulig fase 1 i utbyggingen av trikk til Tonsenhagen
I rapporten anbefaler Ruter og Sporveien også å etablere trikk langs Ring 2. Dagens bussløsning er sprengt, og bymiljøetaten har allerede satt i gang en prosess med planprogram og konsekvensutredninger av trikk, sykkel og trær på Ring 2 fra Majorstuen til Carl Berners plass.
— Filipstad har gangavstand til sentrum
— Dette er en tung tverrgående forbindelse, som betjener et tungt marked, der det er tvil om en bussløsning kan gi tilstrekkelig kapasitet og kvalitet på sikt. Ring 2-trikken bidrar til nettverkseffekter, og avlaster presset på flaskehalsene i sentrum, mener Sporveien og Ruter.
I rapporten fraråder Ruter og Sporveien å etablere den såkalte Fjordbytrikken vestover til Filipstad.
— Fjordtrikken vest som ender i en vendebutt på Filipstad, i tråd med byrådets innstilling til bystyret, har svak begrunnelse. Filipstad vil opplagt ha behov for kollektivtrafikk, men trikk er for kapasitetssterkt i en slik sammenheng. Filipstad har et busstilbud og ligger i gang- og sykkelavstand til sentrum, skriver Multiconsult og de to kollektivselskapene i rapporten.
Verneverdige trehus på Vålerenga
Trikken i Oslo er en kombinasjon av forstadsbane og bytrikk. Utenfor byen går trikken hovedsakelig på egen trasé, mens den er for det meste er integrert med annen trafikk inne i byen. Et utviklingstrekk er at moderne trikkesystemer har ofte reservert eller segregert trasé og prioritert i trafikklys.
Nettopp vanskene med å anlegge egen trasé gjennom verneverdig trehusbebyggelse på Vålerenga er et argument som brukes mot trikkelinje fra Helsfyr og Etterstad til sentrum.
— En trikketrasé Etterstad – Helsfyr synes krevende. Linjen scorer også lavt på byutvikling, fordi influensområdet i all hovedsak er utviklet eller fredet. Et sentrumsrettet trikketiltak vil bli vurdert i Hovinbyen i pågående arbeid med KVU Groruddalen. I så fall er trasé Helsfyr – sentrum et alternativ, står det i rapporten.
Den omfattende rapporten tar for seg ulike løsninger med høystandard bussløsninger og andre trikkelinjer, både eksisterende og mulige traséer i fremtiden. Her kan du lese hele rapporten.