Ingvar Ambjørnsen skrev «Døden på Oslo S» i 1988. Bare to år senere ble den film og nå blir det filmatisering som musikal.
Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
«Døden på Oslo S»-musikalen skal bli spillefilm
Det skal på nytt bli film av Ingvar Ambjørnsen-ungdomsklassikeren «Døden på Oslo S» – men nå i musikalformat.
Gunnar Vikenes kommende Ingvar Ambjørnsen-filmatisering får 18 millioner i produksjonstilskudd, av potten som Norsk filminstitutt i årets første søknadsrunde delte ut.
Musikken er på plass
«Døden på Oslo S» har et totalbudsjett på nær 46 millioner kroner, og beskrives som en musikalversjon av historien om Pelle og Proffen.
Musikken er allerede på plass – for filmen tar utgangspunkt i Axel Hellstenius’ og nå avdøde Frank Hammerslands tekster og melodier, skrevet for Nationaltheatrets Heddapris-vinnende forestilling fra 2023.