Atelier Oslo har tegnet inn flere sjøbad ved Sukkerbiten-kanten.

Slik kan et oppvarmet sjøbad langs havnepromenaden se ut. Tre arkitektfirmaer har laget hvert sitt forslag

Byrådet ønsker seg et oppvarmet sjøbad, og Oslo badstuforening har invitert tre av landets fremste arkitektkontorer til å tegne sitt forslag ved Sukkerbiten. Slik kan det bli seende ut.

Publisert

Høyre/Venstre-byrådet sier i sin samarbeidsavtale med Frp og KrF at de ønsker å anlegge et sjøbad langs havnepromenaden, «for eksempel ved Sukkerbiten, med krav om gratis bruk for skoler». 

Byrådet har også signalisert at de ønsker å komme i gang i løpet av året. Nå vil Oslo Badstuforening sparke i gang debatten om sjøbadene. 

Derfor har foreningen invitert tre av landets fremste arkitektkontorer til å lage hvert sitt forslag til et flytende, oppvarmet basseng på Sukkerbiten.

Ragna Marie Fjeld, Oslo badstuforening
– Oslo Badstuforening utforsker muligheten for å bygge og drive flytende sjøbad på Sukkerbiten, forteller Ragna Marie Fjeld, generalsekretær i Oslo Badstuforening.

De inviterte arkitektkontorene er Oslo Works, Atelier Oslo og Grape Architects.

– Vi ønsker byutviklingsdebatten om Oslos nye sjøbad velkommen, sier generalsekretær i Oslo Badstuforening, Ragna Marie Fjeld.

Romantisk utsyn fra sjøbadet ved Sukkerbiten.

Utforsker mulighetene

Oslo badstuforening ble dannet i 2016 og har nå 18 badstuer og 15.000 medlemmer. I fjor hadde Oslo Badstuforenings badstuer 250.000 besøk.

– Vi i Oslo Badstuforening jobber nå med et forprosjekt, der vi utforsker muligheten for å bygge og drive det flytende sjøbadet på Sukkerbiten, forteller Fjeld.

Oslo Works' forslag til sjøbad ved Sukkerbiten.
Oslo Works' forslag til sjøbad ved Sukkerbiten.

Hun er opptatt av at bassenganlegget både blir et estetisk landemerke og et godt sted for alle.

– Vi ønsker at sjøbadet skal kunne brukes i osloskolens svømmeopplæring og være lett tilgjengelig for dem med funksjonsnedsettelser, understreker generalsekretæren.

– Hvert basseng teller

Grape Architects har bidratt med skisser til et flytende basseng ved Sukkerbiten.

Grape ser for seg en liten landsby, med sjøbad og badstuer, bygd i moduler.

– Hvert basseng teller i Hovedstaden. Oslo Badstuforening har vist seg å være en super katalysator for den herlige badstubølgen vi alle kjenner til, sier Edvard Glazebrook, arkitekt ved Grape Architects.

– Hvis den samme effekten kan oppnås med et flytende basseng, vil dette være en stor gevinst for badekulturen.

Spennende badekultur

Atelier Oslo har laget et anlegg der du kan svømme mot Hovedøya i et oppvarmet basseng på en kald vinterdag. De ser for seg en gradvis utbygging med moduler.

Atelier Oslo har tegnet inn flere sjøbad ved Sukkerbiten-kanten.

– Vi ønsker å utvide parken på Sukkerbiten med flåter som både har bassenger, oppholdsarealer og vegetasjon. Mer bading og mer park, hele året, sier arkitekt Jonas Norsted.

Han peker på det store behovet for svømmeopplæring for bybarna.

Atelier Oslo forestiller seg at vi kaster oss ut det varme vannet på en kald vinterdag.

– Det er spennende at badekulturen nå har kommet tilbake, og vi har latt oss inspirere av historien når vi har utformet anlegget.

Et inkluderende sjøanlegg

Også Oslo Works og arkitekt Francis Brekke har forslag til løsning:

Oslo Works' forslag til sjøbad ved Sukkerbiten.
Oslo Works' forslag til sjøbad ved Sukkerbiten.

– Sukkerbiten Sjøbad skal være et inkluderende sjøanlegg for alle samfunnslag. Sjøanlegget utformes og utvikles som et bidrag til en renere fjord med det marine økosystemet i fokus, sier Francis.

Powered by Labrador CMS