Malgorzata Stepien
Ras Carl Berner
Etter raset ble området raskt sperret av. – Alt var rolig og godt organisert, sier Malgorzata Stepien (40), som bor like ved.

Beboere reagerer etter raset ved Carl Berner: – Hadde det gått galt, kunne mange blitt rammet

Etter jordraset ved Carl Berner lå gatene stille. Flere beboere beskriver både uro og lettelse – med bekymringer som har ligget der lenge, og en håndtering som skapte trygghet. – Politiet og kommunen gjorde at vi følte oss tryggere, sier Malgorzata Stepien (40), som fulgte med på det som skjedde i gatene kort tid etter raset.

Publisert

– Jeg bor selv i området, og det er klart det er skremmende når konsekvensene kunne vært så alvorlige. Hadde det gått galt, kunne veldig mange mennesker blitt rammet, sier Jørgen Huseby (31).

Han forteller at han selv ikke ble redd, men at han er glad for at de berørte får den hjelpen de trenger.

– Det er veldig hyggelig at folk hjelper til. Jeg regner med at kommunen tar ansvar og finner løsninger. Hvis ikke det er det skattepengene skal gå til, så vet jeg ikke, sier han.

Jørgen Huseby
Carl Berner
– Jeg ble ikke redd, men det er klart man tenker på hvor galt det kunne gått, sier Jørgen Huseby (31).

Roser politiet og kommunen etter raset

Malgorzata Stepien (40), som bor like i nærheten, sier hun først skjønte at noe var galt da hun så helikopteret over området.

– Vi gikk ut for å se hva som hadde skjedd, og vi var ikke alene – mange i nabolaget gjorde det samme. Det er litt skummelt når noe sånt skjer så nært, men jeg har bodd lenge i Norge og vet at slike naturhendelser kan skje her, sier hun.

Malgorzata Stepien
Carl Berner
Malgorzata Stepien (40) bor like ved rasstedet, og skjønte at noe var galt da et helikopter sirklet lavt over området.

Hun roser både politiet og kommunen for håndteringen:

– Det var ikke kaotisk – alt var rolig og godt organisert. Politiet svarte på spørsmål, og folk fikk den informasjonen de trengte. Det gjorde at vi følte oss tryggere. Det viktigste er at folk har et sted å sove og får den hjelpen de trenger.

– Kommunen og politiet tar ansvar, og det gir trygghet midt i noe som ellers kunne vært veldig ubehagelig.

– Tenkt at det ser skummelt ut

Anne Marie Wilhelmsen (70) bor to blokker unna rasstedet og har tidligere reagert på at området virket dårlig sikret.

– I går fikk jeg en melding fra svigerdatteren min som lurte på om det gikk bra med meg. Da gikk jeg bort for å se hva som hadde skjedd. Jeg har tidligere lagt merke til at det ser litt skummelt ut bak der – med dårlig sikring og bygninger som står helt ute på kanten.

– Jeg har vært mye på lekeplassen ved barnehagen i nærheten sammen med barnebarnet mitt, og det har bekymret meg, sier hun.

Selv merket hun ikke raset.

– Jeg hørte ingenting. Jeg kom akkurat hjem da det skjedde. Men jeg tenker at det er klimaforandringer og mye vann nå, det er mye ras. Det er litt ubehagelig, men folk tar det med ro. Nå venter vi på hva geologene finner ut.

Hun beskriver nabolaget som et rolig og trygt sted, og opplever at beboerne håndterer situasjonen med fatning – selv om flere nå er evakuert og ikke vet når de får flytte hjem igjen.

Powered by Labrador CMS