Benjamin Hermansen (15) ble drept av nynazister på Holmlia januar 2001. Nå skal en spesiell minnestund avholdes i Rådhushallen. Foto: Privat / Arnsten Linstad
Benjamin Hermansen (15) ble drept av nynazister på Holmlia 26. januar i 2001. Nå skal en spesiell minnemarkering holdes i Rådhuset.

Spesiell markering av drapet på Benjamin: - Er et tydelig signal om at Oslo er for alle

Mot slutten av januar 2026 er det 25 år siden Benjamin Hermansen (15) ble brutalt myrdet på Holmlia. 

Publisert

Kortversjon

  • Oslo planlegger en markering for Benjamin Hermansen 26. januar 2026.
  • Markeringen skjer 25 år etter at Benjamin ble drept av nynazister på Holmlia.
  • Arrangementet vil fokusere på ungdom og minoritetsmiljøer i Oslo.
  • Det skal sende et tydelig signal om at Oslo er en by for alle.

- Det er tommel opp rundt bordet, ser det ut som. Da setter vi i gang, sa ordfører Anne Lindboe (H) på det siste møtet bystyrets forretningsutvalg hadde før jul.

Enigheten rundt bordet, der samtlige bystyrepartier var representert, omhandlet en planlagt 25-årsmarkering av drapet på 15 år gamle Benjamin Hermansen i 2001.

Drept av nynazister

Markeringen finner sted i Rådhuset 26. januar 2026, som er nøyaktig et kvart århundre siden Benjamin ble drept av nynazister på Holmlia. 

15-åringen og en kamerat var utenfor en dagligvarebutikk på Holmlia januarkvelden i 2001. Samtidig kom en bil kjørende. Bilen senket farten og stanset like ved Benjamin og kameraten.

I bilen satt de to nynazistene Joe Erling Jahr, Ole Nicolai Kvisler og sistnevntes kjæreste. 

De to nynazistene steg ut av bilen og begynte å løpe mot Benjamin og kameraten. Som instinktivt satte av gårde for å komme seg unna.

Men Benjamin rakk aldri i sikkerhet. Jahr og kvisler tok ham igjen og gikk til angrep med kniv.

Uprovosert

15-åringen ble stukket flere ganger i brystet, ryggen og armen. Skadene var så alvorlige at han blødde i hjel kort tid etter.

Til det det planlagte arrangementet i Rådhuset blir en gruppe gjester spesialinvitert.

- Målgruppen for arrangementet vil være ungdom fra Oslo, med vekt på ungdomsskoleelever i 10. klasse, heter det i den formelle søknaden om å ta i bruk Rådhushallen 26. januar.

- Invitasjon vil også særlig rettes mot minoritetsmiljøene i Oslo og på Holmlia, står det i søknaden.

Under rettssaken mot nynazistene Kvisler og Jahr kom det fram at Benjamin ble forfulgt og drept uten noen form for provokasjon. Den eneste grunnen til angrepet var Benjamins hudfarge.

- Del av byens historie

Drapet vakte avsky over hele landet og førte til spontane fakkeltog og demonstrasjoner mange steder. 

I Oslo samlet rundt 40.000 mennesker seg i en av de største markeringene siden andre verdenskrig. 

- Arrangementet 26. januar vil gi Oslo kommune synlighet i arbeidet mot rasisme og sende et tydelig signal til byens befolkning om at Oslo er en by for alle, heter det i søknaden. 

- Drapet på Benjamin Hermansen var et rasistisk motivert drap som rystet Norge. Det er en del av byens historie, og starten på det systematiske innsatsen for mangfold og mot diskriminering nedfelt i verdiplakten OXLO, står det i søknaden.

Powered by Labrador CMS