Noen osloklubber har allerede åpnet for organisert fotballtrening. I løpet av kommende uke åpner enda flere opp for trening innenfor helsemyndighetenes retningslinjer.

Fra i morgen er oslofotballen nesten tilbake til normalen, viser en gjennomgang i fotballklubbene

Mange unge fotballfrelste i hovedstaden venter på igjen å kunne samles til fotballtrening. Fra i morgen er de fleste klubbene tilbake i treningsmodus.

Publisert

Siden 12. mars har all idrettsaktivitet, inkludert organiserte treninger, i hovedstadens idrettslag vært stoppet grunnet koronaviruset.

I løpet av påsken begynte aktiviteten så smått igjen, etter at helsemyndighetene åpnet for fysisk trening i små grupper.

— Mange synes det er godt å komme i gang med fotballtreninga igjen, forteller leder i Lille Tøyen FK, Andreas Fætten.

— Vi ser at mange er veldig klare for å komme i gang igjen med organisert trening. Vi ser også at det er mer skepsis for å starte opp blant de yngste, sier leder i Lille Tøyen FK, Andreas Fætten, til VårtOslo.

Lille Tøyen fotballklubb har holdt det gående siden påsken.

Full rulle på vestkanten

Noen klubber har valgt å vente litt lenger enn andre med å starte opp treningstilbudet til barn og unge igjen.

En gjennomgang VårtOslo har foretatt av aktiviteten hos mange av byens idrettslag, viser at det blant lagene vest i byen er flere som har åpnet for aktivitet.

Både hos Frigg og Lyn er treningene for de aldersbestemte lagene kommet i gang.

— Klubben har startet opp igjen organisert trening. Vi begynner med de eldste årgangene, og vil etterhvert åpne opp for trening også for de yngre årgangene, skriver Frigg på sine egne hjemmesider.

Klubbene presiserer at de ved gjennomføring av treningene forholder seg til helsemyndighetenes smitteverninstruksjoner og ikke er mer en fire spillere og en trener i hver gruppe.

Stor aktivitet fra neste uke

Øst i byen har de vært litt mer tilbakeholdne med å åpne opp for fellestreninger. Men fra og med kommende uke vil mange klubber starte opp også her.

En av klubbene som starter opp nå er Vålerenga fotball. Med over 1000 aktive spillere i aldersbestemte klasser, har det vært en stor kabal å få på plass.

Treningsfeltet på Valle Hovin har ligget stille siden koronakrisen inntraff. Fra uka kan det bli yrende aktivitet her.

— Vi jobber intenst med å komme i gang igjen og jeg håper vi kan ha treningene oppe å gå mandag, sier sportslig ansvarlig for barnefotballen i klubben, Stefan Danielsson.

— Alle skal med

Danielsson sier klubben har stor forståelse for at mange har et ønske å komme i gang med organiserte treninger igjen, men understreker at for Vålerenga er helse og sikkerhet for spillere og trenere det viktigste nå.

— Når vi først åpner igjen, skal det være for alle lagene våre. Derfor er vi nødt til å være sikre på at vi har nok folk til stede på alle treninger, slik at vi opprettholder kravene fra helsemyndighetene, understreker han.

Også på Sagene ligger det an til at at treningsglade gutter og jenter kan komme tilbake snart.

— Vi starter opp med organisert trening nå til uka for alle alderstrinn, forteller leder for fotballen i bydelsklubben Tommy Øyen.

Fotballtreningene kommer så smått i gang rundt om i hovedstaden. Men fortsatt er det usikkert om det blir noe seriespill denne sesongen.

Tilbakeholdenhet på Dælenenga

Hos Grüner fotball har de foreløpig ikke tatt noen avgjørelse på når fotballen kan begynne å rulle igjen på de aldersbestemte lagene.

— Styret i klubben vet at mange er utålmodige etter å komme igang igjen. Det er vi også. Når det gjelder barn og ungdom i klubben, avventer styret erfaringer fra skoleåpning og nye instrukser fra myndighetene, sier leder for Grüner fotball, Lars West Johnsen, til klubbens Facebook-sider.

Han sier videre at klubben ikke er komfortabel med å sette i gang trening for de yngre riktig ennå. — Vi tror ikke vi med våre ressurser kan garantere at vi klarer å overholde reglene og dermed tilby trygge nok rammer for treningene.

Overholder myndighetenes føringer

Felles for klubbene, både de som har åpnet opp og de som jobber for å åpne, er at de alle forholder seg til retningslinjene fra helsemyndighetene.

— Vi har klare begrensninger på hvor mange vi kan ha sammen i hver treningsgruppe. Det er aldri flere enn fire spillere og en trener i gruppa, understreker Andreas Fætten.

Og akkurat hensynet til helse og sikkerhet er en av grunnene til at flere klubber har valgt å vente lengre enn andre med å slippe opp.

Idretten frykter tap av spillere

— Vi skulle vært igang nå. Serien starta. Tre lag skulle vi hatt for Korsvolls femten år gamle jenter. Tre tabeller å studere hver uke. I stedet holdt jeg vår femte koronatrening i går. Grupper på fire i avsondra soner og forsøksvis militær disiplin, forteller trener for Korsvoll jenter 15, Aslak Sira Myhre, på sin egen Facebook-side.

Fotballentusiasten og nasjonalbibliotekaren frykter nå at barne- og ungdomsfotballen, og annen idrett for våre yngste, vil kunne miste mange utøvere på grunn av oppholdet under koronakrisa.

Korsvoll-trener Aslak Sira Myhre frykter at idretten vil miste utøvere og kanskje idrettslag på grunn av koronakrisa.

— Vi kommer til å miste mange utøvere på grunn av korona. Mange kommer til å se tilbake og si at de gikk på sin siste trening vinteren 2020. Mange vil miste motivasjonen eller finner andre gleder. Dette må vi innse uansett hvor godt vi jobber, sier han.

Krisen må anerkjennes

Og ikke bare frykter han for tap av framtidige talenter. Han frykter også for framtiden til mange idrettslag.

— Mister vi dem, mister vi også framtidige fotballspillere, håndballspillere, volleyballspillere, kickboksere og så videre og så videre.

— Jeg har ingen oppskrift på hva vi skal gjøre, men starten er å anerkjenne at det er krise også her. Og at for veldig veldig mange er idrett, i mitt tilfelle fotball, helt på alvor det aller viktigste av alt som ikke er viktig, påpeker Sira Myhre.

Powered by Labrador CMS