Sykepleierindeksen måler hvor stor andel av de omsatte boligene en singel sykepleier får finansiering til å kjøpe. Sykepleierindeksen for første halvår 2022 viser at egen eiet bolig aldri har vært dyrere i Norge enn nå.
– Indeksens utvikling viser at det har blitt enda vanskeligere for vanlig lønnsmottakere å bli boligeiere, sier analyse- og modelldirektør Anders Francke Lund i Eiendomsverdi AS.
Sykepleieryrket er egnet fordi inntekten representerer en typisk god norsk inntekt, og er i liten grad konjunkturavhengig.
– I Oslo og omegn har prisene steget så mye at inntektsveksten og rentenedgangen ikke har klart å utlikne dem. Videre har boliglånsforskriften ført til et varig negativt skift i indeksen for Oslo, sier han i en pressemelding.
Boliglånsforskriften begrenser hvor mye penger norske banker har lov til å låne ut med pant i boligen.
Høy prisstigning i Oslo
Boligprisene i steget mye så langt i år, og særlig mye i Oslo med 8,1 prosent siden nyttår.
– Kombinert med dobbel renteøkning sist rentemøte, og mest sannsynlig flere i vente, er det bortimot umulig for den enslige sykepleieren å komme inn på boligmarkedet der, sier administrerende direktør i Eiendom Norge, Henning Lauridsen.
– Bare 1 til 3,5 prosent av boligene på det sentrale Østlandet var det mulig for en sykepleier å kjøpe hittil i 2022, sier Francke Lund.
– Offentlig og privat må samarbeide
En mer moderat prisutviklingen vil senke terskelen for å bli boligeier i Norge og er godt nytt for sykepleiere.
– Skal vi klare å senke terskelen for å bli boligeier i Norge, må stat, kommune og privat sektor jobbe sammen. Statlig krav må forenkles, kommunene må regulere nok av de boligene som etterspørres og eiendomsbransjen må bygge og selge boligene, mener Henning Lauridsen.
- Et slikt offentlig-privat samarbeid er essensielt for den norske boligmodellens fremtid, mindre forskjeller og jevn formuesfordeling i Norge, mener han.