Arild Yttri 
Trolltun borettslag
Arild Yttri har bodd på Trolltun i 32 år. Nå ligger kunstnerboligen hans på Bøler ute for salg.

Arild (68) har laget pengsedlene våre – nå selger han kunstnerhjemmet på Bøler etter 32 år

I mer enn tre tiår har Arild Yttri hatt både hjem og atelier helt inntil Østmarka. Nå håper han at et yngre kunstnerpar kan overta huset på Trolltun.

Publisert

Kortversjon

  • Arild Yttri har bodd og arbeidet på Trolltun på Bøler i 32 år, men har nå lagt boligen ut for salg.

  • Huset har to atelierer, og Yttri håper et yngre kunstnerpar kan overta og bruke stedet videre.

  • Trolltun ble bygget for kunstnere, og tidligere kunne en tredel av innskuddet betales med egne kunstverk.

  • Yttri har blant annet jobbet med kobberstikk, frimerker og norske pengesedler. Han brukte Nøklevann som motiv på den gamle 50-lappen.

I 32 år har Arild Yttri (68) bodd og arbeidet på Trolltun på Bøler. Da han flyttet hit, var det først og fremst muligheten til å ha atelier hjemme og andre kunstnere rundt seg som lokket.

– Det var kombinasjonen av atelier, arbeidsmuligheter og et miljø med kolleger, sier han.

Nå ligger boligen i Nøklesvingen ute for salg på Finn.no. Huset er på over to hundre kvadratmeter og har to atelierer, og Yttri håper det etter hvert kan bli arbeidsplass og hjem for en ny generasjon kunstnere.

Arild Yttri 
Trolltun borettslag
Yttri har også arbeidet med norske pengesedler. På veggen i atelieret henger flere av seddeldesignene han har jobbet med.

– Jeg begynner å dra på årene, og da er det kanskje litt voldsomt å sitte på så mye plass alene. Jeg håper et yngre kunstnerpar kan overta og få brukt huset til å bygge sine egne karrierer her i skogkanten.

Det er heller ikke et helt vanlig boligsalg. Trolltun ble bygget for yrkesaktive kunstnere, og fortsatt må den som skal kjøpe godkjennes av borettslaget og oppfylle krav om kunstnerisk virksomhet.

Bygget for å bo og jobbe

Yttri kjente ikke spesielt godt til Trolltun før han flyttet hit, men hans daværende kone kjente noen som bodde i området. Huset de endte opp med skilte seg dessuten ut ved å ha to atelierer, etter at et kunstnerpar som bodde der tidligere hadde bygget ut.

Da Yttri selv var gift, brukte de hvert sitt atelier. I dag leier kunstner Kristine Fornes det ene.

For Yttri har likevel fellesskapet rundt arbeidsplassen vært minst like viktig som selve rommet.

– Det fine er at man har et faglig fellesskap uten å gå oppå hverandre. Vi arbeider hver for oss, men kan snakke sammen om kunst og fag på en måte hvor vi forstår hverandre.

Trolltun er også et navn mange i kunstmiljøet kjenner.

– Sier du at du bor på Trolltun, vet de fleste kunstnere hva slags sted det er. Det har vært et godt miljø å være en del av.

– Kunstnerne her bidro mye mer lokalt før

Da de første beboerne flyttet inn, var koblingen mellom bolig og kunst enda tydeligere. Atelierene gjorde boligene dyrere å bygge enn vanlige rekkehus, og Oslo kommune laget derfor en uvanlig ordning hvor en tredel av innskuddet kunne betales med kunst.

En del av innskuddet kunne betales med kunstverk, og flere av arbeidene endte senere opp i kommunale bygg rundt om i byen. Yttri forteller at Trolltun-kunstnerne tidligere hadde en langt tydeligere rolle i utsmykkingen av nærområdet.

– Kunstnerne her bidro mye mer lokalt før. Det kom kunst herfra til blant annet svømmehallen og andre steder på Bøler. Den forbindelsen er ikke like sterk i dag, og det synes jeg er litt synd.

Laget motivet på femtilappen

Yttri har selv levd av kunsten gjennom årene på Trolltun. Han arbeider særlig med kobberstikk, ofte med portretter, bygninger og kulturlandskap som motiv.

– Det er en ganske smal nisje, og det er ikke så mange som jobber på den måten lenger.

Teknikken krever også tålmodighet. En plate kan ta seks til åtte uker å ferdigstille, før motivet trykkes i et begrenset opplag.

Men arbeidene hans har også nådd langt utenfor atelieret på Bøler. Yttri har jobbet med både frimerker og norske pengesedler, og på baksiden av den tidligere femtikroneseddelen brukte han motiv fra Nøklevann, bare en kort tur fra hjemmet.

Arbeidet med pengesedlene kunne han imidlertid ikke gjøre hjemme.

– Da måtte jeg jobbe på kontor i Norges Bank, og sikkerheten var veldig streng. Det var et helt spesielt type oppdrag, men også veldig interessant og morsomt å få holde på med.

Vil ta vare på kunstnerboligene

Yttri mener det er viktig at Trolltun fortsatt forbeholdes kunstnere, særlig fordi gode arbeidslokaler er blitt vanskeligere å finne i Oslo.

– Det er mye vanskeligere i dag, spesielt hvis du vil ha et ordentlig atelier sentralt. Eiendomsmarkedet har forandret seg enormt. Da Trolltun ble bygget, var det en helt annen boligpolitikk.

Samtidig har området alltid vært mer enn en samling arbeidsplasser. Yttris to barn vokste opp her, i et bilfritt område med mange andre barn rundt seg.

– Det har vært et veldig trygt sted å vokse opp. Det har alltid vært mange barn her, og nå ser vi at enda en ny generasjon flytter inn med småunger.

Gjennom 32 år har Yttri sett stadig nye kunstnere overta boligene.

– Vi er vel kommet til fjerde og femte generasjon nå. Det morsomme er at mange av barna som vokser opp her sier at de i hvert fall ikke skal bli kunstnere. Så ender ganske mange opp med å bli det likevel.

Skogen blir det største savnet

Da Yttri flyttet til Bøler, var det atelieret og kunstnermiljøet som trakk ham hit. Etter mer enn tre tiår er det nærheten til Østmarka han tror blir vanskeligst å gi slipp på.

Han har blitt glad i både ski- og soppturer, og beskriver beliggenheten i skogkanten som en av de største kvalitetene ved Trolltun.

– Jeg visste ikke hvor glad jeg skulle bli i Bøler da jeg flyttet hit. Etter hvert har jeg fått en veldig sterk tilknytning til skogen, og det er nok den jeg kommer til å savne aller mest.

Selv om boligen skal selges, har Yttri ingen planer om å slutte å arbeide.

– Jeg kommer til å fortsette med kunsten. Så lenge du har muligheten til å jobbe med noe du er opptatt av, synes jeg du skal gjøre det. Det gir en mening i tilværelsen.


Powered by Labrador CMS