Oslo 20230604. Vålerengas Vegar Eggen Hedenstad og Bodø/Glimts Amahl Pellegrino under eliteseriekampen i fotball mellom Vålerenga og Bodø/Glimt på Intility Arena.Foto: Fredrik Varfjell / NTB
Vegar Eggen Hedenstad var uheldig mot Bodø/Glimt. Her i duell med Amahl Pellegrino.

Kun en gang på ni oppgjør har Vålerenga slått Bodø/Glimt. Det skjedde for fire år siden

Før kampen mot Bodø/Glimt talte all statstikk for at nordlendingene skulle vinne. De siste årene har Vålerenga kun slått Glimt en gang.

Publisert

Bodø/Glimt fortsatte storformen da de tok sin femte strake seier over Vålerenga da de vant 3-1 på bortebane i Eliteserien søndag kveld.

Etter seieren var likevel ikke Glimt-kaptein Patrick Berg helt fornøyd:

— Det er et veldig, veldig godt lag, men jeg kjenner at vi har mye mer å gå på. Det er det som driver oss videre. Det er en fantastisk følelse, sa Berg til TV 2 og fortsatte.

Kjempebrøler av Eggen Hedenstad

— I dag hadde vi enda større mulighet til å ødelegge dem fullstendig. På 2-0 mister vi hodet litt og lar det bli en kamp som bølger litt fram og tilbake, så jeg er egentlig litt skuffet over andre omgang.

Glimts luke ned til Brann på 2.-plass på eliteserietabellen er på åtte poeng. Bergenserne slo Aalesund 3-1 borte.

— Det er en fantastisk følelse. Jeg hjalp laget med å skaffe tre poeng, og vi fortsetter framover. Vi er veldig fornøyde, sa tomålsscorer Faris Pemi til TV 2.

Oslo 20230604. Vålerenga fans under eliteseriekampen i fotball mellom Vålerenga og Bodø/Glimt på Intility Arena.Foto: Fredrik Varfjell / NTB
Trofaste Vålerenga-tilhengere fikk lite å juble over mot serieleder Bodø/Glimt.

Etter en kjempesjanse til hver av lagene, var det nettopp Pemi som satte inn det første målet etter en kjempebrøler fra Vegar Eggen Hedenstad.

— Hadde ham, men snublet

Høyrebacken trodde han hadde full kontroll inne i egen 16-meter og tok en touch med nesa, men da kom Amahl Pellegrino bakfra og snappet ballen og sendte den til Pemi, som enkelt sendte gjestene i ledelsen.

— Det var for dårlig av meg. Jeg visst hvor jeg hadde han, men så snublet jeg. Det skulle ikke skjedd, sa Hedenstad til TV 2 i pausen.

Glimt var imidlertid nære å miste ledelsen rett før pause da Stefan Strandberg var millimeter unna å utligne for Vålerenga, men en våken Nikita Haikin fikk akkurat reddet unna.

Trøstemål ved Vålerengas stortalent

Etter hvilen var det imidlertid bortesupporterne som kunne slippe jubelen løs igjen da Pellegrino satt inn Glimts andre for kvelden, bare tre minutter inn i andre omgang.

Målet var drammenserens tiende denne sesongen, og han gikk dermed forbi Branns Bård Finne i konkurransen om å bli årets toppscorer.

Det er også en konkurranse som Pemi ønsker å ta del i, og Glimts nye angrepsvåpen satte inn sitt andre mål for dagen, og åttende for sesongen, med 25 minutter igjen på klokken.

I sluttminuttene fikk imidlertid det 17 år gamle Vålerenga-talentet Jones El-Abdellaoui seg en opptur da han reduserte til 1-3.

Sist Vålerenga tok imot Glimt i hovedstaden dro nordlendingene hjem med tre poeng og 6-0-seier. Glimt hadde også vunnet alle de fire oppgjørene lagene mellom.

Vålerenga har for øvrig ikke tatt poeng mot gultrøyene siden 20. juni 2021 da de spilte 1-1 på i Oslo. Den siste seieren kom tilbake i juli 2019. Da vant de riktignok 6-0.

Powered by Labrador CMS