Video: Pål Nordseth

Påls video fra akebakken har fått én million til å sperre opp øynene: – Folk skreik, skrålte og lo

– De fikk seg nok en støkk.

Publisert

Kortversjon

  • Pål Nordseth og familien støtte på elg i Korketrekkeren.
  • Elgene krysset akebakken flere ganger til stor forbauselse fra flere.
  • Elgvideoen har fått nær én million visninger på Instagram.
  • Opplevelsen har ikke skremt familien fra å ake der igjen.

Sist søndag var Pål Nordseth (49) og Gry Veiby (44) på aketur med sønnene Kyrre (13) og Snorre (9) i Korketrekkeren, som strekker seg fra Frognerseteren til Midtstuen og er byens lengste akebakke.

– 13-åringen kjørte foran meg, men jeg så at han hadde kjørt inn til kanten og sto der litt oppskaket, så jeg tenkte kanskje han hadde mistet votten sin eller noe, forteller Pål.

Det var imidlertid ingen votter på avveie. Elg som lusket i skogkanten var nemlig det som fikk sønnen til å stoppe opp.

Søndagens tur til Korketrekkeren ble en opplevelse utenom det vanlige for familien på fire fra Bogerud og flere andre. Fra venstre: Gry Veiby (44), Pål Nordseth (49), Kyrre (13) og Snorre (9).

– Fikk seg en støkk

– Det var to elg som gikk frem og tilbake. De krysset akebakken flere ganger, men så seg nøye for, humrer Pål.

– Folk skreik, skrålte og lo om hverandre. Mange som kom akende så ikke elgene før de kom tett innpå, så de fikk seg nok en støkk, forteller han videre.

– Elgene var jo åpenbart bevisste på at de måtte se seg for, humrer Pål om seansen han ble vitne til. Her krysser den ene elgen akebakken før akerne kommer i full fart.

– Jeg hadde det i bakhodet at det ville være kjipt om noen kom akende rett inn i en av elgene, men tenkte samtidig at de fleste ville være oppmerksomme nok til å få bremset opp eller kastet seg unna, forklarer 49-åringen.

– Elgene var jo åpenbart bevisste på at de måtte se seg for, påpeker han lattermildt og legger til:

– Det var ingen nestenulykker så lenge vi sto der i alle fall.

– Sto og flirte

– Jeg suste ned akebakken fortere enn elgen løp forbi, kommenterer yngstesønnen, som i motsetning til broren, ikke fikk sett snurten av elg.

Også mor i familien, Gry, befant seg langt nede i bakken, så elgseansen var det bare Pål og eldstesønnen som ble vitne til.

– Vi sto og flirte i et par minutter før jeg kom på at jeg skulle ta opp telefonen for å filme litt.

Pål fikk da fanget den ene av de to kryssende elgene i akebakken på video, som du også kan se øverst i saken.

Video: Pål Nordseth

Enorm respons

Da kona Gry delte videosnutten på Instagram, ledsaget av linjene «Elgen i Nordmarka er så veloppdragen at den overholder vikeplikten», lot ikke responsen vente på seg.

I skrivende stund nærmer Instagram-videoen seg én million visninger. I kommentarfeltet er det reaksjoner på flere språk.

– Kona mi har bedre rekkevidde enn meg på sosiale medier, men jeg delte videoen på Bluesky og fikk litt respons der. Det var en kanadier som hadde repostet den og skrev: «Why am I not sledding with moose in Norway» blant annet.

– Det er da vel elg i Canada også, tenkte jeg, ler han blidt.

– Ellers er det jo mange utenlandske turister i Korketrekkeren, så det var flere som virkelig sperret opp øynene.

– Nærmest som tamme å regne

«Fy faen, det er en jævla elg, jo» og «Æhh, elg!» er blant kommentarene man kan høre fly gjennom luften fra akere som suser forbi i videoen Pål tok opp.

Elgene så ikke ut til å bli stresset av situasjonen og oppstusset de skapte, ifølge mannen bak videoen.

– De pleier vel å tusle i skogkanten og er vel nærmest som tamme å regne, mener han.

– Har truffet på større og hissigere elg

– Dette burde jo egentlig være et helt vanlig syn for oss nordmenn, synes Pål.

– Jeg kommer fra Numedal, der lusker jo elgen rundt hushjørnene nærmest, så jeg har truffet på elg som er betydelig større og hissigere enn disse var, konstaterer 49-åringen, som i dag bor på Bogerud sammen med familien.

Opplevelsen har overhodet ikke skremt familien fra å dra på aketur i Korketrekkeren igjen.

– Tvert imot. Dette var en fin bonus og ga en liten ekstra piff. Alle andre burde dra dit nå også – det er veldig bra føre, avslutter Pål.

Powered by Labrador CMS