Advokat Jon Wessel-Aas forvarer Jørn Lier Horst som er saksøkt av Gyldendal og Lydbokforlaget for å ha spilt inn nye utgaver av åtte lydbøker som Gyldendal og Lydbokforlaget mener de fortsatt har rettighetene til. Lydbøkene er lagt ut for salg og strømming, men Gyldendal og Lydbokforlaget mener dette er ulovlige kopier av lydbøker.Foto: Heiko Junge / NTB
Den profilerte Oslo-advokaten og leder av Advokatforeningen, Jon Wessel-Aas (56), la alle kortene på bordet i tingretten

Advokat Jon Wessel-Aas (56) får sekssifret bot og betinget fengsel etter promillekjøring dagen derpå

300.000 kroner i bot og 18 dager betinget fengsel er straffen for Oslo-advokat Jon Wessel-Aas etter at han ble tatt kjørende med promille i oktober. – Jeg har skuffet både meg selv, min egen familie og sikkert mange flere.

Publisert

Den profilerte Oslo-advokaten og leder av Advokatforeningen, Jon Wessel-Aas (56), la alle kortene på bordet i tingretten og erkjente å ha kjørt bil med promille dagen derpå.

– Utåndingsprøven viste at jeg fortsatt hadde promille i kroppen tilsvarende 0,88 i promille. Jeg hadde med andre ord gjort den alvorlige feilvurderingen å ikke vente lenge nok før jeg satt meg bak rattet etter en hyggelig kveld, skrev Wessel-Aas på sin Facebook-side.

Aktor ville ha 800.000 i bot

– Jeg kan ikke si dette på noen annen måte enn at det er noe jeg angrer bittert på. Jeg har skuffet både meg selv, min egen familie og sikkert mange flere, herunder kolleger både på jobb og i Advokatforeningen, skrev den profilerte advokaten.

Wessel-Aas ble stanset av politiet i en rutinekontroll på Tynset midt på dagen 28. oktober i år. Da hadde 56-åringen vært på et seminar.

– Kjøringen medførte ingen uhell eller utforkjøring. Det var ellers ingen spesielle forhold rundt selve kjøringen som etter rettens syn har betydning for straffeutmålingen, skriver Oslo tingrett.

Påtalemyndigheten ville at den profilerte advokaten skulle idømmes 800.000 kroner i bot.

Tjente nær 3,4 millioner

Men retten lander på at boten settes skjønnsmessig til 300.000 kroner etter å ha gått gjennom 56-åringens inntekt. Der kommer det frem at Wessel-Aas i fjor hadde en inntekt på nær 3,4 millioner kroner.

– I formildende retning må det legges vekt på at siktede har avgitt en uforbeholden tilståelse. Selv om tilståelsen har hatt begrenset betydning da han ble tatt på fersk gjerning, heter det i dommen mot Wessel-Aas.

Nå idømmes advokaten 300.000 kroner i bot, 18 dager betinget fengsel med prøvetid på to år og han må klare seg uten førerkort i 19 måneder. 

Dersom han vil ha tilbake lappen, må Wessel-Aas gjennom ny, full førerprøve, fastslår tingretten.

Powered by Labrador CMS