Sommervarmen de siste ukene har fått oslofolk til å oppsøke den nye Operastranda. Her er det Ole Kvadsheim (26), Hans Magne Jaatun (27), Astrid Bragstad Gjelsvik (24) og Peder Ressem Østring (27) har tatt turen ut og nyter den gode sommervarmen på den nye stranda.

Oslosommeren har til de grader levert værmessig. — Her har det vært godt og varmt ja, smiler meteorologene

Sydenvarme og tropenatt er sjelden kost i hovedstaden. De siste ukene har værgudene virkelig slått på stortromma. Starten på august vil by på mer tradisjonelt norsk sommervær.

Publisert

Koronasmitte og reiserestriksjoner har gjort at også årets sommer for de aller fleste har blitt en ferie land og strand rundt i Norge. For de som har holdt seg i hovedstaden, har valget vært en innertier.

Det startet bra i juni, og hvis man ser bort fra de siste par dagene, har juli virkelig levert varene hva gjelder været.

— Det har vært en god og varm sommer her på Blindern og ellers i byen ja, bekrefter vakthavende meteorolog ved Meteorologisk Institutt, Martin Ganerød, til VårtOslo.

Rundt tre grader over normalen

De harde faktatallene hittil i juli, viser at sol og sommervarme jevnt over har vært værsituasjonen for hovedstaden.

— Det er ikke veldig ofte middeltemperaturen ligger over 20 grader her på Blinderen i juli, men det har den gjort i år, forteller meteorologen.

I gjennomsnitt har døgntemperaturen ligget mellom to og en halv til tre grader høyere enn normalen. Og aller størst økning i middeltemperaturen har målestasjonen på Tryvann hatt. Der har det i gjennomsnitt vært tre grader varmere enn hva som er vanlig.

— Det er ikke veldig ofte middeltemperaturen ligger over 20 grader her på Blinderen i juli, men det har den gjort i år, forteller meteorolog Martin Ganerød.

En tropenatt i juli

Sommerfenomenet tropenetter er heller ikke veldig vanlig her i byen, men i år har vi vært heldige. I løpet av 14. juli droppet temperaturen på Blinderen aldri under 20 grader og dermed kunne meteorologene føre en sjelden tropenatt inn i arkivene på Blindern

— Hvorvidt dette har vært en rekordsommer er litt tidlig å si, da statistikken vår på dette ikke er klar før i neste uke. Men det er klart at med middeltemperaturer som det vi har sett i år, er det ingen tvil om at dette har vært en veldig varm sommer, sier Granerød.

Når det gjelder nedbørsstatistikken for juli var den så lite pålitelig onsdag at vakthavende meteorolog ikke kunne kommentere den.

Juni ga varm start på sommeren

De siste ukene har sommervarmen slått på turboen i hovedstaden , men også starten på sommeren var bedre enn på mange år.

— Årets junimåned er den femte varmeste siden vi startet med målinger i år1900, forteller klimaforsker ved Meteorologisk institutt, Jostein Mamen.

Månedstemperaturen for hele landet i juni lå 2,3 grader over gjennomsnittet fra de siste tredve årene. Og de aller varmeste temperaturene ble registrert i Oslo og Innlandet.

I sommervarmen har oslofolk valfartet til byens badesteder. Her fra Operastranda i Bjørvika.

Bygdøys bestenotering fra juni, med 17,6 varmegrader, var to grader varmere enn normalen for juni i Oslo. Også målestasjonene på Blindern og Hovin kunne notere seg for relativt høye temperaturer i juni.

Nå kommer værskiftet

Etter noen fantastiske uker værmessig i hovedstaden, kommer Granerød med noen middels dårlige nyheter. Supersommeren er satt litt på vent.

— Vi er inne i et værskifte nå. Resten av uka vil det bli ustabilt vær med fare for en god del regn. Fredag vil nok bli den beste dagen med gode temperaturer og lettere vær, forteller Granerød.

For neste uke ser det heller ikke ut til at sommervarmen vil komme tilbake.

— Den første uka av august ser ut til å bli preget av et litt mer vanlig norsk sommervær med både litt mer skyer og litt lavere temperaturer enn det vi har sett de siste ukene, avslutter meteorologen.

Powered by Labrador CMS