Oslofolk kan glede seg til det som ser ut til å bli solfylt start på årets påske.
Foto: Stian Lysberg Solum / Geir Olsen / NTB
Kan bli over 20 varmegrader i Oslo fredag
Varmt vær vil trolig prege inngangen til påsken i hovedstadsområdet. Mulighetene er store for at gradestokken bikker 20 grader.
– I helgen får Østlandet det beste og varmeste været, sier vakthavende ved Meteorologisk institutt, Espen Biseth Granan, til VG.
Yr varslet altså at det kan bli 21 grader i løpet av fredag ettermiddag, men andre værvarslingstjenester er mer beskjedne.
Oslo er vinneren
Pent.no melder om maks 18 grader i det samme tidsrommet. Det gjør også TV 2 s værvarslingstjeneste.
I Oslo ligger normalen for antall soltimer fra januar til og med april på 420 timer, ifølge Meteorologisk institutt.
I år har det foreløpig vært 439 timer med solskinn. Dermed er hovedstaden vinneren når det gjelder antall soltimer hittil i år.
Men det varme været kommer også med tørke.
Meteorologene har sendt ut gult farevarsel om skogbrann i snøfrie områder inntil det kommer nedbør av betydning.
April-rekorden for Oslo er 25,9 grader, som ble målt 30. april 2013.