- Jeg sier jo ikke at vi ikke skal ha ungdomsfengsel. Men jeg sier at vi også må ha fokus på alt det andre, sier Odd Einar Dørum (V).Foto: Arnsten Linstad
- Vi må ikke gjøre feilene vi vet svenskene gjorde, sier den mangeårige justisministeren om Oslos økende ungdomskriminalitet
- For 10-15 år siden valgte svenskene å ikke holde på grensene for småkriminalitet. De sluttet å etterforske vold i smått, sier Odd Einar Dørum (V). Den mangeårige justisministeren advarer Oslo mot fallgrubene Sverige har gått i.
- Noe av det viktigste vi gjør, som å skaffe ungdom arbeid, er å få dem inkludert. Å hindre utenforskap er noe av det aller viktigste vi kan gjøre for å unngå ungdomskriminalitet, sier Gøril Havro.
Annonse
- Vi må sørge for fritidstilbud, en skole som gir like muligheter og sørge for at vi får politiet tidlig inn. Det ser vi på Tøyen, der vi har en egen politipost som gjør at man har en dialog med ungdom. Det er en dialog som bygger tillit, og det skjer før ting går for langt, sier bystyrerepresentanten og nyvalgt nestleder i Oslo Venstre.
Ved siden av henne sitter Venstres bystyrerepresentant Ismail Ali Hussein og brenner etter å få ordet.
Han er opptatt av at det ikke bare er staten og kommunen som har et ansvar for å inkludere ungdom i fare for å falle utenfor.
- Vi oppfordrer det private næringslivet til å være mer offensive, sier Ismail Ali Hussein (V). Til v. partifellen Gøril Havro.Foto: Arnsten Linstad
- I 2022 fikk halvparten av de som hadde søkt kommunale sommerjobber avslag. Det betyr at nesten 4.000 ungdommer i Oslo ikke fikk sommerjobb, sier Venstre-representanten i bystyret.
- Næringslivet må ta større ansvar
- Det sier noe om behovet, men det sier også noe om at kommunen ikke kan ansette alle ungdommer. Derfor er vi avhengig av at det private næringslivet tar et mye større ansvar for å gi ungdom en jobbmulighet, sier Hussein.
- Vi oppfordrer det private næringslivet til å være mer offensive. Vi trenger flere aktører som tar sjansen på å gi ungdom jobb, og som gir dem arbeid selv om de ikke har en fyldig CV eller mangler noen formelle krav, sier Venstre-politikeren.
Samtalen mellom de tre Venstre-politikerne rundt kafébordet kretser rundt utenforskap, parallelle samfunn og gjengkriminalitet. Og hvordan den økende ungdomskriminaliteten i Oslo bør bekjempes.
Fra v. Gøril Havro, Ismael Ali Hussein og Odd Einar Dørum.Foto Arnsten Linstad
I november i fjor kom sjokkerende tall fra Oslo politidistrikt. Tallene viste at antallet anmeldelser av kriminelle forhold der den mistenkte var mellom 10 og 17 år, hadde steget med 50 prosent fra samme periode året før.
Tidligere i fjor høst hadde justisminister Emilie Enger Mehl (Sp) foreslått strengere straffer og raske reaksjoner mot unge lovbrytere.
- Svenskene sluttet å etterforske vold i smått
Ved kafébordet sitter en av de mest markante justisministrene Norge har hatt de siste 40-50 årene.
Odd Einar Dørum fylte nylig 80 år, men er fortsatt like aktiv som Venstre-politiker som han alltid har vært. Nå for tiden blant annet gjennom verv i Oslo bystyre.
Ikke uventet har den erfarne politikeren, med bakgrunn fra bydelspolitikk til Kongens bord, tydelige meninger.
Nylig fylte Odde Einar Dørum 80 år. Men Venstre-politikeren er like engasjert som han alltid har vært.Foto: Arnsten Linstad
- Vi må ikke gjøre de feilene vi vet at svenskene gjorde. Det var at de for 10-15 år siden valgte å ikke holde på grensene for småkriminalitet. De sluttet å etterforske vold i smått, sier Dørum.
- Oslo-politiet går jo etter vold i smått. Hvis du gir blaffen i det nære, så bryter du ned tilliten lokalmiljøet har til at noe blir gjort med kriminalitet.
- Du bryter også ned at noen vil være vitner, og uten vitner har vi ingen rettsstat, sier Venstre-veteranen.
- Vi trenger massiv innsats
- Det er disse sammenhengene, sammen med det mine partifeller her har presentert, som er helheten i det vi i Venstre nå har vedtatt, sier han og sikter til årsmøteuttalelsen fra Oslo Venstre som også Venstres stortingsgruppe har fulgt opp med en "søsteruttalelse".
- Det handler om å gi ungdom en opplevelse av at det finnes et bedre liv enn å gå inn i en kriminell gjeng. Og i verste fall gli inn i et parallellt samfunn. Så vi trenger en massiv innsats i samfunnet og en massiv innsats der vi sammenkobler kommunens og statens virekmidler, sier Dørum.
- Å følge opp ungdom en-til-en er kostbart og dyrt. Men det foreslår vi gjøres ved at kostnadene deles mellom staten og Oslo kommune, sier han.
- Men Venstre vil jo ikke øke straffene for ungdom over den kriminelle lavalder. Hvorfor ikke?
- Hvis du ser på hva Venstre har tatt opp i sin stortingsuttalelse, så ser man på danske erfaringer. Danskene har drevet med det de beskriver som “Aktive drenge”, som handler å være tidlig på, fange opp ungdom tidlig, være tett på.
- Danskene sier at det er dette som hjelper. Det er ikke straff som hjelper, men at noen bryr seg tidsnok, og at noen bryr seg lenge nok, sier den tidligere justisministeren.
- Nå er det jo sterke krefter i det norske samfunnet som tar til orde for å bygge flere plasser i ungdomsfengsel. Slik at flere kriminelle ungdommer havner bak lås og slå. Hva synes du om det?
- Vi har jo ungdomsfengsel. Ett med fire plasser i Bergen og ett med fire plasser på Romerike. Jeg sier jo ikke at vi ikke skal ha ungdomsfengsel. Men jeg sier at vi også må ha fokus på alt det andre. Hvis vi glemmer alt det andre, ja, da hjelper jo ikke disse ungdomsfengslene, avslutter Odd Einar Dørum.