– Vi skal ikke gjøre så mye med lokalene. I stedet for å bygge mye nytt, prøver vi å strippe det ned og gjenskape enda mer av originalen, sier Tine Helen Aasen.

Ølhallen Lompa på Grønland åpner igjen til julebordsesongen. – Det er en ære å forvalte bygget og historien. Vi skal ta godt vare på det

– Hei alle venner av Olympen! Dørene åpner igjen i starten av november og rett inn i julebordssesongen. Vi håper det blir et nabolagssted som folk opplever det er lett å stikke innom og ta en prat med naboen.

Publisert

Den folkekjære restauranten i Grønlandsleiret, som på folkemunne blir kalt «Lompa», har røtter helt tilbake til 1892, da det ble oppført av Schous bryggeri.

– Vi er veldig glad for at vi rekker å åpne til julebordsesongen. Det er en tradisjon å spise julemat på Lompa. Vi har veldig stor pågang allerede, sier Tine Helen Aasen, kommunikasjonssjef i utelivskjeden Flott Gjort.

Også Pigalle åpner igjen i november.

I starten av juli vant Flott gjort budrunden til Olympen for 3,5 millioner kroner, og allerede den 4. november åpner nye Olympen igjen forsiktig.

Dermed blir det duket for deilig ribbe, pinnekjøtt, lutefisk og vegansk mat ved det tradisjonelle spise- og drikkestedet på Grønland. – Vi er helt trygge på at vi kommer til å rekke det, sier Aasen.

Gjenskaper originalen

For tiden er det byggeaktivitet på gang i det vernede bygget.

– Vi skal ikke gjøre så mye med lokalene til Lompa og Pigalle. I stedet for å bygge mye nytt, prøver vi å strippe det ned og gjenskape enda mer av originalen, sier Aasen.

– Det er en ære å kunne forvalte et bygg som er 130 år gammelt og med den historien bygget har. Vi skal ta godt vare på det og håper det blir et nabolagssted som folk opplever det er lett å stikke innom. Vi ønsker ikke at det skal være stivt og formelt, men nedpå og lett å slå av en prat med naboen.

Tapte millioner av kroner

I april i fjor overtok Fru Haugans Holding AS eierskapet, med storstilte planer om å løfte restauranthuset til nye høyder. Men i mai i år ble restauranten slått konkurs.

– Det startet med at vi hadde bemanningsutfordringer, som førte til at det tok lang tid før vi fikk åpnet. Da vi omsider åpnet dørene, ble vi stengt ned på grunn av omikron. Vi hadde satset mye på markedsføring og restauranten var stappfull, men vi tapte mange millioner kroner, sa Ellen Løvold Strand, direktør i Fru Haugans Holding.

Powered by Labrador CMS