Blir det stans i Storgata og vi har fjernet skinnene i Stenersgata, Christian Kroghs gate og Hausmannsgate, står vi bom fast, sier Erling Dokken i hovedstyret i Oslo Sporveiers Arbeiderforening.Foto: Privat
Sporveisarbeiderne vil frede Stenersgata-traseen. — Meningsløst å bruke millioner på å grave den opp
Stenersgata-traseen trengs som avlastning for den nye kollektive flaskehalsen Storgata. Og de må ligge der dersom man skal legge trikk over Grønland. Det vil være meningsløst å fjerne skinnene, mener Oslo Sporveiers Arbeiderforening.
De nye oslotrikkene har kostet ti milliarder kroner, inkludert fornyelse av skinner, holdeplasser og vann- og avløpsarbeid. Trikkene i seg selv koster fire av de ti milliardene.
Da Storgata ble renovert og stengt for kollektivtransport i forbindelse med omleggingen, fikk sentrum en ny trasé gjennom Stenersgata, Christian Kroghsgate og Hausmannsgate. Hva som skal skje med kjøreledning og skinner nå, er det stor usikkerhet rundt.
Erling Dokken sitter i hovedstyret i Oslo Sporveier Arbeiderforening. De mener at det vil være uansvarlig å fjerne trikkeskinnene i den midlertidige traseen. Det er det mange grunner til, mener arbeiderforeningen.
Annonse
— Er det stans eller stengt på Grünerløkka, kan vi kjøre Trondheimsveien. Er det stengt på Jernbanetorget, kan vi kjøre Kirkegata og Kongensgate, men hvis det blir stans i Storgata og vi har fjernet skinnene i Stenersgata, Christian Kroghs gate og Hausmannsgate, står vi bom fast, sier han.
— Det kostet 90 millioner kroner å legge skinnene, og kjøreledningen er av aller siste modell og vil bli kastet på grunn av sikkerhetsforordninger hvis den blir fjernet, sier Dokken.
Storgata blir kollektivflaskehalsen i sentrum med 50 avganger hver time hver vei fra sju til ni på kvelden, advarer Erling Dokken.Foto: Privat
Storgata blir flaskehals
Dokken og sporveisarbeiderne frykter Storgata som den nye, store flaskehalsen i sentrum hvis ikke den midlertidige traseen over Stenersgate beholdes.
— I Storgata får vi 50 vognpasseringer hver vei hver time mellom 07.00 og 21.00. Når man investerer i et trikkeprosjekt på ti milliarder, må man sørge for fleksibilitet rundt knutepunktene og de mulige flaskehalsene, mener Dokken.
Han mener det enkelt kan legges sporveksler i enden av Nygata, slik at man ved stans enkelt kan koble seg på Stenersgata-traseen og de skinnene som ligger der.
En løsning ved stans i Storgata er dessuten viktig fordi Oslo legevakt har mange utrykningskjøretøy til og fra, som trenger stabil framkommelig.
Trikk over Grønland trenger traseen
Dokken mener dessuten det er flere framtidsscenarioer for trikkelinjene i sentrum som kan komme til å trenge Stenersgata-traseen: Den viktigste er trikk over Grønland. Bystyret vedtok i april at det skal lages en utredning om trikk over Grønland. I det opprinnelige bystyrevedtaket sto det også at man ønsket å beholde de midlertidige skinnene i Stenersgata-traseen, men MDG trakk etterpå støtten til den delen av vedtaket. Utredningen skal leveres til neste år.
Dokken mener det også kan bli aktuelt å utvide linjetilbudet som går i Trondheimsveien, og få flere linjer over Grünerløkka.
— Det er høyst aktuelt å kjøre tre linjer over Grünerløkka, og da kunne en av dem fortsatt Stenersgata og de to andre kjørt Storgata, sier Dokken.
Dette kan være så nært forestående som to til tre år fram i tid, understreker Dokken.
— Meningsløst å bruke penger på
— Det er meningsløst å bruke titalls millioner kroner på å grave opp noe som vil være viktig for å utnytte muligheten den nye, flotte trikkeparken vil gi. Vi har tross alt investert ti milliarder i den, sier han.
— Hvis man må legge nye om bare få år, blir det å grave dem opp nå verken klimavennlig eller økonomisk bærekraftig å fjerne skinnene nå, sier han.
Dokken mener at om skinnene fjernes, vil det være vanskeligere å få gjennom en vedtak om trikk over Grønland, på grunn av kostnaden.
— Å føre en trase gjennom Oslogate og videre over Grønlandsleiret, til Stenersgata og Christian Kroghsgate kan bli veldig bra, mener Dokken.