I leiekontrakten for "snølekteren" S/S Terje står det at Oslo kommune og bymiljøetaten kan benytte anlegget fra og med 1. desember hvert år. Og benytte det NCC-eide snøsmelteanlegget frem til og med mars.
Likevel ble ikke snøsmeltingen på S/S Terje startet før 2. januar i år. Det opplyser bymiljøetaten selv i et notat til byrådet, som nå er videresendt til bystyret.
Lite snø før jul
- Innenfor dette tidsrommet er at avtalt at lekteren har en bruksperiode hvor lekteren normalt sett skal være operativ når bymiljøetaten melder et behov, skriver divisjonsdirektør Rune Gjøs i bymiljøetaten.
Notatet er også undertegnet Oslos "brøytesjef", bymiljøetatens seksjonssjef Joakim Hjertum. De avviser at S/S Terje ble startet opp alt for sent.
Blant annet peker Gjøs og Hjertum på at de første store snømengdene først kom tett opp mot jul og i romjula.
- Bymiljøetaten anså ikke at det var behov for omfattende snøfjerning fra veinettet før de tunge snøfallene i romjula, og spesielt i nyttårshelga, skriver Gjøs og Hjertum.
Første store snøfall kom i jula
Bymiljøetaten viser til data fra Meteorologisk institutt når det forklares hvorfor S/S Terje ikke ble startet opp før etter nyttår:
-
19. desember var det 6 centimeter snødybde i Oslo.
- 22. desember var det 14
centimeter snødybde i Oslo
- 25. desember var 18
centimeter snødybde i Oslo.
- Fra 28. desember til 30. desember økte snødybden til 25 centimeter i Oslo.
- 2. januar var snødybden 36 centimeter i Oslo.
- Bortkjøring av snø krever, i tillegg til snølekter, også tilgjengelighet av bybetjenter for fjerning av kjøretøy, nødvendig tid for at midlertidige skilter skal være gyldige samt tauebiler, skriver Gjøs og Hjertum.
- Terje var ikke tilgjengelig
- I romjula er det begrenset tilgjengelighet for dette da mange avvikler ferie og det ofte er minimumsbemanning mange steder. Etaten valgte således å planlegge for en god start med snøfjerning fra første ordinære arbeidsdag 2. januar klokken 7, opplyser divisjonsdirektøren og "brøytesjefen".
-
Det ble i perioden mellom jul og nyttår, nå de siste snøfallene kom, utført bortkjøring av snø fra veinettet. Snøen ble kjørt til mellomlager. Dette ble utført for eksempel i nyttårshelga da lekteren Terje i utgangspunktet heller ikke var tilgjengelig for bruk, heter det i notatet fra bymiljøetaten.