Ni måneder senere ser det fortsatt ut til at næringslivet i bygården sliter etter brannen.Foto: Petter Terning
Ni måneder etter brannen i Grensen 17 forsvinner butikkene en etter en: – Det gjør utrolig vondt
Brannen i fjor satte sine spor på bygningen i Grensen, og i disse dager jobbes det med å renovere og gjenbygge bygården. Men fortsatt merkes konsekvensene for næringslivet.
Det var i fjor sommer at en kraftig brann nærmest slukte toppen på den bygården i Grensen 17.
Store rester av taket falt ned og flere av byggets butikker samt nedgang til Stortinget T-banestasjon var stengt i døgnene etter brannen.
Ni måneder senere ser det fortsatt ut til at næringslivet i bygården sliter med konsekvensene av brannen.
Har vurdert ulike muligheter
Selv om brannen aldri nådde helt ned til bakkenivå er det fortsatt store skader på interiør og infrastruktur i bygget.
Utenfor veskebutikken Centerbag, som har lokale i bygget, står det skrevet med store skrifter at de har opphørssalg.
Centerbag har et stort opphørssalg i disse dager. Grunnen er at de flytter ut på grunn av brannen som var i fjor sommer.Foto: Petter Terning
Centerbag ønsker ikke å uttale seg om saken, sier de til VårtOslo. Men på sine nettsider skriver butikken at fjorårets brann førte til store brann- og vannskader i hele bygget, og at deres butikklokaler må renoveres.
– Vi har vurdert ulike muligheter for å fortsette virksomheten under renoveringen, men har kommet til at det ikke er gjennomførbart, skriver Centerbag på nettsiden.
Også den kjente donut-sjappa Hawker hadde lokale i Grensen 17. VårtOslo har gjentatte ganger forsøkt å komme i kontakt med personene bak Hawker.
De har ikke svart VårtOslos henvendelser, men på en Instagram-post fra dagen etter brannen skrev serveringsstedet at alt av infrastruktur var blitt ødelagt.
Og at det ville ta lang tid før Hawker ville kunne åpne dørene igjen. Men dørene ble aldri gjenåpnet. I september i fjor gikk Hawker konkurs.
– Det gjør utrolig vondt å miste en av babyene våre vi har lagt så mye sjel og kjærlighet i, men det vondeste er likevel at våre ansatte ikke har en arbeidsplass å komme til, skrev Hawker på Instagram.
Blant andre virksomheter i Grensen 17, og som stengte kort tid etter brannen, er kjedene Cutters, Normal og Specsavers.
Disse holder fortsatt stengt, og bekrefter ovenfor VårtOslo at det er på grunn av brannen.
Deres kunder blir likevel henvendt til andre butikker og lokaler rundt Oslo sentrum.
– Det har vært en ryddig prosess med gårdeier, og de berørte kundene ble overført til Specsavers Torggata og Specsavers Tullin, utdyper Philip Reiler, kommunikasjonsansvarlig hos Specsavers.
På hjørnet lå en av butikkene til den danske kjeden Normal før brannen.Foto: Petter Terning
– Leiekontrakten er nå utløpt og det er per tidspunkt ingen avtale om at butikken skal gjenåpnes i Grensen, men vi har dialog med gårdeier, opplyser Reiler.
VårtOslo har vært i kontakt med gårdeier Canica Eiendom AS, som er en del av milliardær og Orkla-styreleder Stein Erik Hagens familiekonsern, og spurt om hva som er status på renoveringen. Og hvordan situasjonen har påvirket bedriftene i bygården.
Canica svarer at selskapet ikke har noen kommentar til saken.
Hosplan- og bygningsetatenstår det at gjenoppbyggingen berører primært 6., 7. og 8. etasje, mens en rehabilitering av bygget hovedsakelig blir fra kjelleren opp til 5. etasje. Rehabiliteringen omfatter verken bruks- eller fasadeendringer i bygningen.