Gurkirt Singh, Harlem Bar
Harlem Bar åpner i utestedet Internasjonalen sine game lokaler inne i Folketeaterbygningen fredag 26. april. Bak konseptet står familiebedriften som eier og driver flere serveringssteder i byen.

Familien står bak en rekke serveringssteder i Oslo. Nå tar de over det kjente lokalet på Youngstorget: – Det er jo litt ekstra press om å gjøre det bra

Etter tyve lange år, la det velkjente utestedet Internasjonalen tilslutt ned i fjor vinter. Nå åpner snart et nytt utested i det samme lokalet. 

Publisert

Etter tyve års drift i Folketeaterbygningen, måtte utestedet Internasjonalen legge ned i fjor vinter. I januar overtok en ny leietaker lokalet. Nemlig cocktailbar og scene Harlem Bar

Det er en familiebedrift som står bak Harlem Bar. I tillegg til det snart nyåpnede utestedet, står Singh-familien også bak Punjab Tandoori på Grønland (som de har drevet i 33 år), samt Theka Indian Street Food og Oslovelo Bar på Grünerløkka.

Utsatt åpning

Harlem Bar skulle opprinnelig åpne dørene fredag 19. april. Men grunnet utfordringer med strøm, måtte åpningen utsettes. Ny åpningsdato er nå satt til fredag 26. april. 

– Vi kommer til å ha en åpningsfest, fra 16.00 og utover kvelden, sier eier av Harlem Bar, Gurkirt Singh.

– På åpningsfesten vil blant annet artistene Rohat og Malik bidra med underholdning, legger han til. 

Foketeaterpassasjen
I hele tyve år lå utestedet Internasjonalen i Folketeaterbygningen. I januar tok det nye utestedet Harlem Bar over leiekontrakten, og neste uke åpner de dørene.

Harlem Bar vil være åpent syv dager i uken fra kl. 12.00, og åpent helt til kl. 03.00 på fredager og lørdager.

– Siden vi overtok leiekontrakten i slutten av januar, har vi brukt tiden frem til nå til å pusse opp og gjøre stedet klart. Vi har leid inn folk til å hjelpe oss, fortsetter Gurkirt Singh.

– Ekstra press

Internasjonalen var et velkjent og populært sted med tilhold her i Folketeaterbygningen i hele tyve år. Hvordan føles det å skulle ta over deres gamle lokale?

– Det ligger jo litt ekstra press om å gjøre det bra, men samtidig er vi en familiebedrift som har lang erfaring i bransjen, sier en selvsikker Gurkirt. 

Fasade bygning, Harlem Bar
Siden de overtok leiekontrakten fra Internasjonalen i slutten av januar, har Harlem Bar jobbet for fullt med å gjøre stedet klart. Fredag 26. april er det duket for åpning.

– Vi har bare positive forventninger til åpningen. Vi er et veldig sterkt team. Noen av de tidligere ansatte fra våre restauranter er med på teamet her, og noen av oss har dermed jobbet med hverandre før, sier han.

– Hovedmålet vårt er at alle jobber bra i lag. Med oss på teamet har vi blant annet vår veldig dyktige barsjef, Bartosz Wisniewski. Til sammen er vi ca. 20-25 stykker, legger Gurkirt til. 

Gurkirt, Harinder og Sukhbir Singh.
Harlem Bar er del av en familiebedrift som blant annet eier og driver restauranten Punjab Tandoori på Grønland. Her ser man Harinder Singh som er grunnlegeren av Punjab Tandoori, sammen med sine sønner Gurkirt (driftsansvarlig og daglig leder på Harlem Bar) (t.v.) og Sukhbir Singh (konsernsjef hos Harlem Bar). De står inne i lokalene til snart nyåpnede Harlem Bar.

– Cocktail-kurs i andre etasje

Lokalet går over to etasjer. 

– Første etasje blir en cocktailbar som vi prøver å satse høyt med. Men prisene vil være lavere enn andre steder i området, sier Gurkirt. 

– I andre etasje har vi en scene hvor vi kommer til å ha ulike arrangementer, som blant annet stand-up, konserter, klubbkvelder og mye gøy, sier han.

– Det vil også være muligheter for å ha private arrangementer eller cocktail-kurs i andre etasje, legger Gurkirt til. 

Flere nyåpninger i passasjen

Det er ikke bare Harlem Bar som er et nytt ansikt inne i Folketeaterbygningen. Fredag 5. april åpnet pizzastedet Slice. Og ved den sørlige inngangen til bygningen, kan forbipasserende få øye på en plakat som opplyser om at Hakone Coffee åpner i løpet av våren. 

– Vi gleder oss voldsomt til å åpne i andre halvdel av mai, sier daglig leder og grunder i Hakone Coffee, Camilla Svanberg

Fredag 5. april åpnet pizzastedet Slice i Folketeaterpassasjen.
Fredag 5. april åpnet pizzastedet Slice i Folketeaterpassasjen.

Kaffebaren er inspirert av japansk kaffekultur. 

– Hakone Coffee vil være en kaffebar som fokuserer på høykvalitets spesialkaffe. Vi er inspirert av dedikasjonen til kvalitet og enkelhet som Japan står for. Vi skal være et sted både for de som ønsker en god kaffe på farten og for de som ønsker å sette seg ned og kose seg med en god kopp, sier Camilla.

– Folketeaterbygningen er en flott bygning som gir ly på kalde vinterdager og som oser av liv på travle hverdager. Vi har stor respekt for mange av de flinke folka som driver der allerede og gleder oss til å gjøre tilbudet i bygningen enda bedre, sier Camilla om Folketeaterbygningen. 



Powered by Labrador CMS