– Kundene har mye makt, og vi kunne til slutt ikke gi dem det de ville ha, som åpent i helger og sene kvelder. Jeg tror folk sparer og holder pengene tettere til brystet nå, sier Eirik Mogseth i Ekko Shop.Foto: Privat
Vintagebutikken Ekko Shop på Grünerløkka stenger dørene. – Mange triste følelser og lange netter
Bruktkonseptet Ekko Shop kaster inn håndkleet. – Jeg tror folk sparer og holder pengene tettere til brystet nå. Men det har jo vært så mange vakre stunder også.
Vinteren 2018 åpnet Ekko Shop med Eirik Mogseth i spissen på Grünerløkka. Her skulle Sman kunne få tak i andres bruktskatter, solgt på kommisjon. Nå stenger Ekko Shop dørene etter nesten fem år.
– Oslo er ikke en lett by å drive i. «Alle» spiser ut og drikker kaffe på kaffebar. Likevel vil de ikke betale det varer og tjenester egentlig koster. De vil ha det billig, og de vil ha det sendt hjem. Vi kunne ikke lenger konkurrere, verken på pris eller andre punkter, sier Eirik Mogseth til Melk & Honning.
– Mange triste følelser
Det var i sommer da Ekko Shop holdt sommerstengt i fire uker at beslutningen ble tatt.
Eirik Mogseth er innehaver og daglig leder i vintage-butikken.Foto: Privat
– Tiden ble brukt til å virkelig kjenne etter. Her var det mange triste følelser og lange netter med tankevirksomhet.
Annonse
Herreklær fungerte ikke
I fjor sommer utvidet Ekko Shop med herreklær. I april avsluttet de prosjektet.
– Jeg tror ikke herre og Løkka går hånd i hånd. 85 prosent av klærne ble kjøpt av damer. Og vi hadde shoppingeventer til herre, som kostet oss mer enn omsetningstallene beviste, sier han til Melk & Honning.
Han synes det er leit at de må kaste inn håndkleet.
– Kundene har mye makt, og vi kunne til slutt ikke gi dem det de ville ha, som åpent i helger og sene kvelder. Jeg tror folk sparer og holder pengene tettere til brystet nå. Men det har jo vært så mange vakre stunder på Ekko Shop også.
Ekko Shop sin siste åpningsdag vil være 19. november. Hva som vil skje med lokalet, vet han ikke.