Søndag ble det nye treet plantet på Løren torg. Selv om han er fornøyd med at det nye treet kom raskt, har Børge A. Roum flere spørsmål forbundet med hele prosessen.

Eiendomsfirmaet hugget ned det grønne treet på Løren torg. Her er erstatningen. Hva synes du?

– Det er nødvendig med trær på et sted som ellers er preget av grå bebyggelse og asfalt, med tanke på natur, livskvalitet og helse.

Publisert

Uten forvarsel ble et av trærne på Løren torg felt i slutten av mars. Selv om alle i forkant var blitt omringet av et slags sperrebånd, var ikke nabolaget ytterligere informert om årsaken.

Av den grunn ble gastropuben Fryd, etter spekulasjoner på Facebook, feilaktig anklaget for å stå bak fellingen. Det ble hevdet at de ønsket å tilrettelegge for et større areal med uteservering.

Etter hvert kom det frem at det var grunneier Selvaag Eiendom som var initiativtaker. Treet var ikke levedyktig lenger, var begrunnelsen de gav etter at det var blitt felt, ifølge Avisa Oslo.

Viktige for miljøet

Børge A. Roum, bosatt i området og varamedlem i bydelsutvalget for MDG, har vært engasjert i saken fra tidlig av. Samme dag som trefellingen fant sted, oppholdt han seg på torget i tilnærmet to timer for å passe på de to gjenværende trærne som var sperret inne på samme måte.

Bildet viser sperrebåndene som var satt opp rundt trærne på Løren torg.

– Mens jeg stod der kom det til fugler som landet i det ene treet og gravde i jorden til det andre. Det er nødvendig med trær på et sted som ellers er preget av grå bebyggelse og asfalt, både med tanke på natur, livskvalitet og helse.

Roum forteller at saken mobiliserte lokalmiljøet, og flere, inkludert ham selv, har ringt Selvaag Eiendom og involvert seg i den lokale facebookgruppen.

Søndag plantet eiendomsfirmaet et nytt tre. Samtidig som Roum sier at han er veldig glad for at det ble satt opp raskt, stiller han spørsmål ved hele prosessen.

– Det er åpenbart ikke plantet fra et frø, og jeg kan ikke forstå at de ikke kunne kjøpe et større tre. Jeg er ingen ekspert, men jeg er nysgjerrig på om det hadde gått an å få på plass et tre som ikke trenger fullt så mange år på å vokse seg stort og bli like fint som det som stod der før. Ellers er det positivt.

Etterlyser kommunikasjon

Roum avslutter med at han stiller seg undrende til hvorfor alle de tre trærne opprinnelig befant seg bak sperrebåndene.

I tillegg har han kommet med et forslag til Selvaag Eiendom om å plante blomster i jorden rundt trærne, for å skape et mer fargerikt miljø.

Enn så lenge har ikke forespørselen blitt besvart, og han etterlyser i det hele tatt mer og bedre kommunikasjon på vegne av de mange menneskene som bor og har livet sitt i området.

VårtOslo har forsøkt, men ikke lykkes i å komme i kontakt med Selvaag Eiendom.

Powered by Labrador CMS