Marianne Thomassen
Det var mange innspill fra lokale sjeler da Statsbygg inviterte til et møte om det kommende arbeidet rundt Oslo fengsel. – Vi må rett og slett tåle å ta i mot sterke meninger, sier landskapsarkitekt Marianne Thomassen (t.v.).

Sterkt engasjement under møte om Oslo fengsel: – Gamle Oslos innbyggere har en historie med å ikke bli hørt, så mange er sinte

– Det føles ut som at løsningen er låst, og at de ikke er interesserte i å ta imot innspill, forteller opprørte naboer etter møtet med Statsbygg om det kommende arbeidet rundt Oslo fengsel.

Publisert

Forrige uke inviterte Statsbygg til åpent møte om reguleringsplanarbeidet for Oslos nye fengsel på Grønland.

Den omfattende oppgraderingen av Oslo fengsel frykter flere beboere i Gamle Oslo at vil gå utover deres helt nye Klosterenga park. Det har derfor vært flere lokale og kritiske røster til det kommende arbeidet. 

På kafeen Nordic Black Theatre på Grønland var det denne kvelden stappet med engasjerte naboer, som mener det må finnes andre løsninger. 

Torsdag kveld inviterte Statsbygg til åpent møte om reguleringsplanarbeidet for Oslos nye fengsel på Grønland.
Det var mange som møtte opp da Statsbygg inviterte til møte om reguleringsplanarbeidet for Oslo fengsel.

Politiet: – På overtid med et nytt fengsel

Også politiet var til stede og kunne fortelle om dagens forhold på Oslo fengsel. 

– Det er elendige soningsforhold i Oslo fengsel i dag. Mange innsatte blir psykisk syke av å være der, og det er underdimensjonert i forhold til innsatte. Det er på overtid at det bygges et nytt fengsel, sa fengselsleder for Oslo fengsel, Nils Leyell Finstad, til folkemengden under møtet. 

Statsbygg har planer om å sette opp en avvisningssone med gjerde på fire meter utenfor fengselsmurene, for å hindre folk og aktiviteter i å komme for tett på muren. 

Dette frykter flere vil gå på bekostning av Klosterenga park, som åpnet i juni, og etter møtet var beboere og andre invitert til å komme direkte til de involverte partene med innspill og spørsmål.

Naboer har hengt opp innspill og tilbakemeldinger til Statsbygg, om arbeidet rundt Oslo fengsel.
Naboer kunne henge opp innspill og tilbakemeldinger rundt prosjektet. Dette skulle Statsbygg ta med seg videre.

– Trist at det er så lett å fjerne

– De kommer til å ta til sammen ett tusen kvadratmeter fra barnefamilier og oss som bor her som benytter seg av parkens grønne områder, sier lokale Vebjørn Torsetnes i Klosterengas venner, som i lang tid har vært pådrivere for den nye skulpturparken. 

– Det er trist at det er så lett å fjerne en nylig opparbeidet park, og at staten ikke tar hensyn til Oslo kommunes gave til befolkningen. Det å fjerne ett tusen kvadratmeter park og gi oss en tunnel mellom to murer, er feil.

Gamle Botsen skal bli stående, og det er planlagt en passasje mellom muren mot Botsen og den nye fengselsmuren. Dette er også et betent tema for naboene. 

– Det blir mer som en tunnel, ikke en passasje. En tunnel med lite oversikt og potensial for dopsalg og annen kriminalitet. Barn og unge som vokser opp her skal ha grøntområder og ha det trygt, fortsetter Torsetnes.

Vebjørn Torsetnes i Klosterengas venner
Vebjørn Torsetnes mener at Statsbygg ikke tar beboerinnspill seriøst når beboere føler at innspillene likevel ikke blir lyttet til.

– Føles ut som at løsningen er låst

Han sier de siden 2. august har kommet med innspill til Statsbygg og kommunen, uten at det har ført til større endringer i opprinnelig utkast.

– Det føles veldig ut som at løsningen er låst, og at de ikke er interesserte i å ta imot innspill for å endre løsningen slik at den ivaretar beboerne, forteller Torsetnes videre. 

– Klosterengas Venner representerer cirka 2400 beboere og 60 borettslag og sameier. Hvis ikke våre innspill blir hørt, så er ikke dette med beboerinnspill seriøst ment fra Statsbygg. Gamle Oslos innbyggere har en historie med å ikke bli hørt, så mange er sinte.

Beboere i Schweigaards gate, Madeleine Greenfield (25) og Henrik Grini (30). Her er de på Nordic Black Theatre på Grønland, i møte om utbyggingen av Oslo fengsel
– Vi er en bydel med lite grøntareal fra før av. Nå har det blitt brukt 150 millioner kroner på å gi oss en park som vi er veldig stolte av, så skal det området plutselig reduseres? spør beboere i Schweigaards gate, Madeleine Greenfield (25) og Henrik Grini (30).

– Ikke alt av tilbakemeldinger vi kan ta med oss

Mange gjester på Grønland-kafeen hadde spørsmål om hvordan gjerdet på utsiden av muren og passasjen ville fungere i praksis, men de fleste ønsket å lufte sin frustrasjon til Statsbygg, arkitektene og politiet.

Kommunikasjonsdirektør i Statsbygg, Hege Aschim, forteller at dialogen handler om å informere naboene om hvordan prosjektet vil bli, og å ta imot forslag til videre arbeid som beboerne kan være fornøyde med. 

– Vi følger prosessene som ligger til grunn for slikt arbeid, og det er viktig for oss å høre hva naboene sier. Vi får mange tilbakemeldinger, men det er ikke alt vi kan ta med oss som noe konstruktivt i videre arbeid.

Hege Aschim i Statsbygg
Hege Aschim i Statsbygg sier de har fått mange engasjerte tilbakemeldinger fra folk.

Aschim sier at flere av tilbakemeldingene handler om avvisningssonen utenfor fengselsmuren, som også vil ha et eget alarmsystem som vil gå av dersom noen kommer for nærme muren. 

– Mange av tilbakemeldingene handler om hvordan et slikt alarmsystem skal fungere. Parken benyttes av flere barn og dyr, som kan utløse alarmene. Vi ser også på det som en utfordring og ønsker derfor innspill fra naboene rundt dette, sier Aschim. 

– Vi må tåle å ta i mot sterke meninger

Marianne Thomassen i Landskaperiet, en av arkitektfirmaene Statsbygg benytter seg av, sier mange i løpet av kvelden kom med legitime spørsmål. Hun er glad for at folk er så engasjerte.

– Vi har prøvd å få frem at vi håper å utforme avvisningssonen slik at det oppleves som en del av parken. Det er viktig å få frem at det ikke er snakk om et høyt piggtrådgjerde, men at dette kan utformes på ulike måter. Sonen eller gjerdet skal ha den funksjonen at man ikke blir invitert helt inn til muren, sier Thomassen.

Marianne Thomassen i Landskaperiet, en av arkitektfirmaene Statsbygg benytter seg av i utbyggingen av Oslo fengsel.
Landskapsarkitekt Marianne Thomassen sier de har fått inn mange formeninger og forslag til utbyggingen, som naboene har hengt opp på veggen.

Hun sier hun forstår at forslaget om passasjen mellom fengselsmurene kan virke skummel.

– Men med bygging av et nytt Oslo fengsel vil det bli være behov for en avstand mellom den gamle kistemuren til Botsen og en ny fengselsmur uansett, så hvorfor ikke lage en gjennomgangspassasje som kanskje kan gi noe tilbake til byen og nabolaget? spør Thomassen som påpeker at passasjen må utformes slik at den får gode kvaliteter.

– Som planleggere må vi rett og slett tåle å ta i mot sterke meninger, som det er imot de foreløpige planene våre, legger hun til.

– Målet med møtet er nettopp å få dette frem og ta det med seg videre i arbeidet fremover, avslutter landskapsarkitekten.

Powered by Labrador CMS