Dette toalettet ble stående utømt og bestilt fjernet. Om det kommer på plass noen annen toalettløsning ved Rudolf Nilsens plass i sommer, er uvisst.

Toalettet ble ikke tømt på ukevis. Nå kan parken på Tøyen bli stående uten toalett-tilbud i sommer: – Skandale

– Her investerer byen i dyre dommer i en flott park i et sosioøkonomisk utfordret område – og så klarer vi ikke å få tømt dassen, sier parkbruker Hans Jørgen Hamre oppgitt.

Publisert

Bli varslet om siste nytt i VårtOslo-appen: Last ned for iPhone her og Android her!

For tre år siden sto Rudolf Nilsens plass ved Vahl skole, mellom Grønland T-banestasjon og Botanisk hage, ferdig oppgradert, gjennomført i regi av Bymiljøetaten i samarbeid med Bydel Gamle Oslo og Områdeløft Grønland og Tøyen.

Dette etter et solid løft til 33 millioner kroner, finansiert av Områdesatsingene i Oslo ved Områdeløft Grønland og Tøyen, Bilfritt byliv og spillemidler.

– Investerer i dyre dommer

At et slikt tilbud mangler toalettmuligheter, får parkbruker Hans Jørgen Hamre til å reagere.

Etter å ha kommet i snakk med en trivselsvakt ved Rudolf Nilsens plass i midten av mai, kom det Hamre for øret at toalettet som sto oppført på stedet hadde vært stengt i flere uker som følge av at det ikke ble tømt.

– Her investerer byen i dyre dommer i en flott park i et sosioøkonomisk utfordret område – og så klarer vi ikke å få tømt dassen, uttrykker han oppgitt overfor VårtOslo.

– Noe alle vet

– Vi er glade for at folk bryr seg om tilbudene ved plassen og tar kontakt når det er noe som ikke fungerer, svarer leder for Friluftsliv i Gamle Oslo (FRIGO), Ellen Vik Ossiannilsson.

FRIGO har bemannet bod med miljøarbeidere som setter i gang aktiviteter i parken og låner ut gratis sportsutstyr ved Rudolf Nilsens plass.

– Det er veldig store utfordringer knyttet til å ha et åpent toalett i en park. Det er noe alle som har prøvd på det vet. Dette er jo ikke et nytt og «selvrensende toalett», som jo finnes i andre parker, men et som FRIGO har leid inn for at barn og unge som bruker våre tilbud skal kunne bruke det ved behov, forklarer hun videre.

– Det er utfordrende å ha det åpent og ansatte har hatt ansvar for å rengjøre det, legger hun til.

– For krevende

Det aktuelle toalett har blitt tømt av utleier flere ganger, men tømming må bestilles fra gang til gang. For noen uker siden ble det bestilt fjerning av toalettet etter at det var blitt stående utømt og stengt i en tid.

Antakelig vil det heller ikke komme på plass toalett til sommeren, men bli vurdert leid inn toalett på nytt til neste vintersesong.

– Det er for krevende å ha toalettet der sommertid, da mennesker har gjort fra seg rundt og bak toalettet på kveldstid og nattestid når FRIGO er stengt. Det er lite hyggelig å finne når man kommer på jobb neste dag, påpeker Ossiannilsson.

– Ikke vårt ansvar

– FRIGO har ikke ansvar for at det skal være et toalett i parken. Vi har våre miljøterapeuter som skal passe på at stedet er trygt for lek og aktivitet samt låne ut utstyr, understreker FRIGO-lederen.

– Vi diskuterer i bydelen om vi likevel skal ha toalett der i sommer, sier hun og utdyper:

– Det er et ressursspørsmål da det i så fall skal følges opp av eksterne med tanke på renhold og jevnlig tømming.

– Det er et ressursspørsmål da det i så fall skal følges opp av eksterne med tanke på renhold og jevnlig tømming, ifølge FRIGO-lederen.

Vil starte «Rudolf Nilsens dass»

Hans Jørgen Hamre, som ytret sin bekymring om de manglende toalettmulighetene, er alt annet enn imponert over svaret:

– Jeg er bare «mannen i gata» som spør veldig enkelt: Skal toalettet fjernes fordi man ikke klarer å tømme det? Det er jo en skandale!

Han frykter at det vil gå utover trivselen i parken.

– For et griseri det blir i den parken når det ikke finnes toalettmuligheter, sier Hamre.

Han har på sin side et løsningsforslag:

– At noen unge entreprenører får støtte til å starte bedrift som tar betalt for tjenesten og å drifte et fungerende toalett på Rudolf Nilsens plass. Dette kan man etablere raskt ved å leie inn toaletter, forslår Hamre, som noe humoristisk legger til at bedriften burde kalles «Rudolf Nilsens dass».

FRIGO-lederen er positiv til initiativet, men ikke til navneforslaget. Hvorvidt det blir toalett ved Rudolf Nilsens plass i sommer, er altså ennå ikke endelig avgjort.

Powered by Labrador CMS