Espen Dysvik Hagen ser frem til Oslo museums egen pridemarkering om noen uker. Da med et mye større regnbueflagg enn det som ble stjålet.Foto: Privat
Enorm respons da Oslo museums regnbueflagg ble stjålet. Nå sørger Espen for ny pridefeiring: – Vi får slå på stortromma!
Mottrekket da regnbueflagget ble stjålet fra Oslo museum var å kline til. De ansatte bestemte seg for å skaffe et nytt og enda større flagg. Til høsten blir det nå også egen pridefeiring.
Forrige uke fikk Oslo museum regnbueflagget sitt i Frognerparken frastjålet. For å svare på tyveriet, tok de ansatte til Spleis for å samle inn penger til et nytt og større flagg.
– Det vil si å flytte linen tre meter opp fra bakken og lage et nytt feste for å forhindre tyveri og flaggbrenning. Vi vurderer også en løsning med en stålvaier så flagget ikke kan klippes av.
Ny feiring etter ferien
Til tross for stor suksess med innsamlingen, er ikke kjempeflagget på plass ennå.
– Vi jobber fortsatt med å finne ut av hvor stort flagg vi skal ha, og så er det litt bestillingstid på det, forklarer Hagen.
Han synes det er synd at de ikke får flagget denne uken før Oslo Pride rundes av lørdag, men røper at museet planlegger sin egen pridefeiring i Frognerparken i september.
– Vi får slå på stortromma og ha vår egen markering når vi har fått tak i det nye flagget, sier han.
– Jeg tror det kan bli like gøy å markere utenom den offisielle feiringen, forteller Hagen og ønsker alle hjertelig velkommen til å være med på feiringen i september.