Entra og JM Norge har levert planforslag til plan- og bygningsetaten (PBE).
Planen på Bryn inkluderer 600 nye boliger og 5000 arbeidsplasser.
Ny bussterminal skal forbedre kollektivtransporten i området.
Planforslaget møter motstand fra PBE.
Bak planen står Entra og JM Norge, som i sommer leverte sine forslag til plan- og bygningsetaten (PBE). Nå har etaten lagt det ut til offentlig høring.
- Planforslaget ut på høring er et stort steg fremover for utviklingen av Hovinbyen, sier administrerende direktør Sonja Horn i Entra.
600 nye boliger
- Bryn har en unik beliggenhet og et enormt potensial som regionalt knutepunkt øst i Oslo, sier Horn.
Dersom planen fra Entra og JM Norge blir vedtatt innebærer det blant annet bygging av 600 nye boliger og etablering av 5000 arbeidsplasser.
Annonse
I tillegg planlegges et bredt tilbud av handel, service og kultur.
- Med 600 boliger utvikler vi et byområde som skal fungere for mennesker i ulike livsfaser, fra førstegangskjøpere til barnefamilier og eldre, sier administrerende direktør Hilde Vatne i JM Norge.
- Her skal det være plass til alle, lover hun.
Ny bussterminal
Ifølge de to selskapene er prosjektet utviklet med mål om å bli et naturlig tyngdepunkt for de over 50 000 menneskene som bor i nærområdet.
Planene for Bryn sentrum omfatter boliger, arbeidsplasser, torg og kulturtilbud.Illustrasjon: Grape Architects / Visulent
Fra kommunens side jobbes det med å etablere Bryn sentrum som ett av tre store kollektivknutepunkter i Oslo. De to øvrige kollektivknutepunktene er Lysaker og Oslo S.
Planen er blant annet å opprette en ny gateterminal for buss i Østensjøveien, som skal gi enklere overgang mellom T-bane, tog og buss.
Ett av målene med den nye terminalen er å redusere antallet busser som i dag kjøres inn til bussterminalen ved Grønland og Vaterland.
I tilknytning til det nye kollektivknutepunktet på Bryn skal Østensjøveien utvides med ett kollektivfelt.
Et sentralt grep i planforslaget fra JM Norge og Entra er etablering av 20 000 kvadratmeter tilgjengelige byrom, med grønne parker, torg og allmenninger.
- Deler av dagens asfaltflater skal erstattes av grønne områder og en grønn korridor som skal binde Brynseng T-banestasjon, planområdet og Østre gravlund sammen, skriver selskapene i en felles pressemelding.
Det er imidlertid skjær i sjøen. Plan- og bygningsetaten har allerede varslet at de ikke støtter planforslaget fra de to selskapene.
I pressemeldingen skriver Entra og JM Norge at de likevel vil fortsette dialogen med PBE.
- Kommende generasjoner
- Utviklingen av Bryn Sentrum skjer i tett samarbeid mellom ulike aktører. Prosjektet inngår i samarbeidet Destinasjon Bryn, der grunneiere og offentlige myndigheter jobber sammen om løsninger som ivaretar både lokale og regionale behov, skriver de to selskapene.