Utsnitt av Kim "Sinnsykshit" Larsens kunstverk utenfor Fontenehuset. Han er svært fornøyd med å kunne delta i prosjektet til bydelen om å friske opp ulike områder ved hjelp av gatekunst.Foto: Magnus W. Sitter
Nå prydes bygårder, benker og butikktak på St.Hanshaugen av ny fargerik gatekunst. Se hvilke områder som skal friskes opp
— Tagging blir ofte forbundet med noe skummelt og skittent, men dette er noe annet som gir nytt liv til grå og uttrykksløse fasader, sier Julian Fjeld. Han og de andre gatekunstnerne har fått i oppgave å friske opp flere områder på St.Hanshaugen som en del av Oslo kommunes handlingsplan for gatekunst.
Gatekunstprosjektet er en forlengelse av Oslo kommunes handlingsplan for gatekunst for 2016 til 2020.
— Det er definert 16 mål i handlingsplanen, og vi ønsker å ta fatt i flere av dem, forteller Silje Mauroy Wennevold, fagkonsulent i seksjon for folkehelse, kultur og fritid i bydel St. Hanshaugen.
Julian Fjeld er en av de heldige som får støtte for å lage gatekunst på St. Hanshaugen. Her avbildet ved Ulvetrappen, like ved der han bor.Foto: Magnus W. Sitter
— Tagging kan løfte områder
Nå har bydelen satt i gang tiltaket med å friske opp flere steder på St.Hanshaugen med ulike typer gatekunst og utsmykning.
En av de som får æren av å bidra, er kunstneren fra Ila, JulianFjeld (27). Han har fått støtte for et prosjekt han skal gjøre på Blåsen, den vesle utkikksposten på toppen av Stensparken.
Annonse
Han mener gatekunst har et viktig bidrag til Oslo som en mer fargerik by.
— Jeg tror at gatekunst og gatedekor kan løfte hele områder til noe nytt, spennende og mer tilgjengelig. «Tagging» blir ofte forbundet med noe skummelt og skittent, men dette er noe annet som gir nytt liv til grå og uttrykksløse fasader, sier han.
Silje Mauroy Wennevold er primus motor for gatekunstprosjektet. Her på toppen av utsiktspunktet Blåsen.Foto: Christine Thune
— Kunst er helsefremmende
— Å fargelegge bydelen på denne måten er en unik mulighet til å sette et ekstra fokus på områder i Oslo. Vår lokale gatekunstplan for St. Hanshaugen har et helsefremmende perspektiv for de som bor her, sier SiljeMauroyWennevold, fagkonsulent i seksjon for folkehelse, kultur og fritid i bydel St. Hanshaugen.
Hun mener kunsten bidrar til å forbedre folkehelsa.
— Kunst kan ha helsefremmende effekt, både for de som utøver og de som opplever den. Derfor ønsker vi å legge til rette for stimulering og utvikling av denne uttrykksformen.
— Forskjell på lovlig og ulovlig gatekunst
I løpet av de siste ti årene har antall anmeldelser for skadeverk i hovedstaden blitt redusert med 40 prosent, ifølge SSB.
— Det er kjempeviktig å skille den lovlige og ulovlige delen av dette. Denne kunsten er gjennomtenkt, forankret og tillatt. Med gode rutiner og åpen dialog med kunstnerne er det nå synlig bevist hva man kan få til. Jeg håper andre bydeler ser verdien av dette tiltaket og gjør noe lignende, avslutter Wennevold.
Kim Sinnsykshit Larsens to fugler utenfor Fontenehuset symobliserer noe svært viktig.Foto: Magnus W. Sitter
— Dette er mer enn et politisk vedtak
En av de andre som skal bidra til oppfriskingen, er kunstneren Kim «Sinnsykshit» Larsen , som har fått støtte til å dekorere veggen utenfor Fontenehuset. Han er stolt over å kunne delta i prosjektet.
— Dette er mer enn et politisk vedtak. Steder som Fontenehuset er til for å gi de som har det vanskelig en grunn til å stå opp om morgenen. Det ønsket jeg å beskrive gjennom kunsten, sier han.
Områder som skal prydes med gatekunst
Disse områdene på St.Hanshaugen skal nå prydes med ny gatekunst:
Kunstner Sveinung Sudbø og Hammersborg fritidsklubb med veggmaleri på Hammersborg Fritidsklubb
Julian Fjeld pynter benken påBlåsen
SplitCity Magazine som kurator for kunstner J. Rodem skal shine opp skaterampen på Marienlyst
Design og illustrasjonsstudio ved SynneAmandaSalvesen & ClémenceMérouze kommer med ny gatekunst på Ilataket på Falck Ytters plass
«Sinnsykshit» med veggmaleri ved Fontenehuset
Sameiet Ullevålsveien 37 og kunstnerne RasmusLyche og JonathanChedeville pimper opp Hallingpassasjen