Fra venstre: Bettina Flatland i Strawberry, Kjetil Foyn i Circle K, Kristin Ruud i Telenor og Wenche Fredriksen i DNB vil ikke la seg stoppe av USAs fiendskap mot arbeid for inkludering.

Oslo Prides mektige støttespillere lar seg ikke skremme av Trumps motstand mot mangfoldsarbeid

I Oslo Prides partnerprogram inngår en rekke store, kjente og ressurssterke konserner, inkludert amerikanske Microsoft. Hvordan påvirkes de av truslene mot USAs fiendtlighet mot mangfold og inkludering?

Publisert

Oslo Pride arrangerer i år en egen konferanse om mangfold og inkludering i arbeidslivet.

Her møtes næringslivsledere, akademikere, eksperter, politikere og interesseorganisasjoner og diskuterer hvorfor DEI-arbeid (Diversity, Equity & Inclusion) møter motstand globalt.

Blant de inviterte er Oslo Prides partnere Clear Channel, DNB, Strawberry, Ringnes, Oslo kommune, KICKS, Eplehuset, Telenor, Thommessen, Boots apotek, Renta, Microsoft, Circle K og Posten-Bring.

Vi har spurt disse mektige aktørene om USAs motstand mot DEI-arbeid får noen konsekvenser for dem. Eller om det har endret deres syn på partnerskapet med Pride? Under er hva de sier.

– Under press

DNB er klare på sine verdier på området:

– Vi legger så klart merke til at verdien av å jobbe for et mer mangfoldig og inkluderende samfunn er under press i flere organisasjoner nå, sier Wenche Fredriksen, fagansvarlig for mangfold og inkludering i DNB.

– I perioder som nå, er det viktig å holde rommet åpent for å diskutere med hverandre, forstå hverandres ulike ståsted og være en god venn og kollega for de rundt oss som har ulike bakgrunner, religioner og politiske meninger. Vi oppnår langt mindre enn vi ønsker som felleskap dersom vi lukker oss inne og kun lytter til de som vi allerede vet at er enige med oss, mener hun.

– Vær den du er

Bettina Flatland i Strawberry tenker det er viktigere enn noen gang å stå opp for verdiene våre slik at både ansatte og hotellgjester føler seg ivaretatt.

– Vår støtte til Pride er en støtte til budskapet “Vær den du er - elsk den du vil”, og derfor skal vi fortsette å bidra til å bekjempe urettferdig diskriminering av skeive og bekjempe urettferdig diskriminering av våre ansatte basert på bakgrunn, kjønn, identitet, funksjon og legning, sier hun.

– Viktigere enn noen gang

Også Telenor er klare på hvor de står:

– Når mangfold, likeverd og inkludering utfordres, er det viktigere enn noen gang at vi viser hva vi står for. For oss handler ikke Pride om å følge strømmen, men om å stå stødig i verdiene våre, sier Kristin Ruud, HR-direktør i Telenor Norge.

– Vi skal være en arbeidsplass der alle, uansett legning, identitet eller bakgrunn, kan kjenne seg trygge, sett og verdsatt. I en tid der motkrefter vokser, mener vi det er viktigere enn noen gang å stå stødig på at mangfold styrker fellesskap.

Amerikanske Norges-avdelinger

Også den norske avdelingen av amerikanske Microsoft står fast på støtten:

– Mangfold og inkludering er en grunnleggende del av kulturen vår, og dette står like sterkt i dag som før, sier Cornelia Bjørke-Hill, kommunikasjonsdirektør I Microsoft Norge.

Også kanadiske Circle K sin norske avdeling er tydelige:

– Nei, det har ikke endret vårt syn eller arbeid. I en tid det skapes usikkerhet om viktigheten av inkludering og mangfold er det enda viktigere å bruke stemmen og stå opp for dette, sier Kjetil Foyn, leder for kommunikasjon og bærekraft.

Powered by Labrador CMS