En tredel av Ruter-sjef Bernt Reitan Jenssens ledergruppe skiftes ut. Det skjer kort tid etter at selskapets styreleder også gikk av.Foto: Heiko Junge / NTB
Ruter-sjef Bernt Reitan Jenssen gjør store endringer i selskapets toppledelse: Tre Ruter-direktører går av
Kort tid etter at Ruters styreleder Sigurd Grytten måtte gå av, skjer det nå også dramatiske endringer i selskapets toppledelse. Konsernsjef Bernt Reitan Jenssen skifter ut tre av Ruters direktører.
— Dette er begynnelsen på en omorganiseringsprosess i selskapet, sier Ruters kommunikasjonsdirektør Elisabeth Skarsbø Moen til VårtOslo.
— Ledelsen har startet prosessen med omorganisering hos seg selv. Men de ansattes organisasjoner har vært informert om dette hele veien, sier kommunikasjonsdirektøren.
De tre Ruter-direktørene som nå går av er; Marit Elin Leite som var direktør strategiske anskaffelser og operatørutvikling, juridisk direktør Marit Westvig og direktør for mennesker og organisasjon Bjørn Auglend.
Når de tre Ruter-toppene går av betyr det også at en tredel av toppledelsen rundt konsernsjef Bernt Reitan Jenssen skiftes ut.
— Bjørn Auglend slutter som direktør etter eget ønske. Han går over i en annen stilling, sier Skarsbø Moen.
Utskiftingene i toppeldelsen skjer en og en halv måned etter at Ruters styreleder, Sigurd Grytten, ble presset til å gå av.
Da Sigurd Grytten fikk vite at han skulle kastes som Ruter-styreleder på generalforsamlingen, trakk han seg fra vervet.Foto: Ruter
Etter at VårtOslo publiserte nyheten om endringene i Ruter-ledelsen, har selskapet sendt ut en pressemelding:
— Bakgrunnen for endringene er at vi ønsker å bruke de ansattes kompetanse bedre og skape en mer effektivt og moderne virksomhet, sier Reitan Jenssen i pressemeldingen.
— Vi ønsker å være en attraktiv arbeidsgiver gitt de endringene som bransjen vår står oppe i, sier han.
Eierne planla å kaste styreleder
Da Grytten fikk kjennskap til at planen var å kaste ham på Ruters generalforsamling, valgte han å komme eierne i forkjøpet og trakk seg fra vervet som styreleder for Ruter.
I en pressemelding fra Ruter da grytten trakk seg, het det imidlertid at styrelederens plutselige og brå avgang skjedde etter "en helhetsvurdering".
Ruter eies i fellsskap av Oslo komune og Viken fylkeskommune. Der førstnevnte eier 60 prosent, mens de resterende 40 prosentene eies av Viken.
Og det var minoritetseier Viken som krevde at Grytten skulle kastes som styreleder på generalforsamlingen.
Oslos miljøbyråd Sirin Hellvin Stav (MDG) stilte seg bak Vikens ønske om å skifte ut styrelederen.
Jens Ulltveit-Moe rykket opp
— Som eiere har vi ansvar for å velge representanter til styret som vi mener er best egnet for å sikre et godt kollektivtilbud til innbyggerne. Viken har ønsket en ny styreleder i Ruter, sa Hellvin Stav etter Gryttens avgang.
Da Sigurd Grytten uventet gikk av, måtte Ruter-styret konstituere ny leder. Valget falt på nestleder Kristin Bjella.
Det åpnet igjen for at medlem av MDGs sentralstyre, investoren og milliardæren Jens Ulltveit-Moe, rykket opp fra menig medlem av Ruter-styret til å konsitueres som ny nestleder.
Da VårtOslo spurte Ulltveit-Moe om hva som skjedde på styremøtet der Sigurd Grytten trakk seg, var investoren og milliardærens knappe svar: