Året er 2019: Mellom Leo Rygnestad og Yasin Jama fra Tøyen Unlimited står daværende næringsbyråd Marte Scharning Lund (Ap) og lover at Plakathuset i Grønlandsleiret 28 skal reddes. Siden er ingenting skjedd.

Tre år er gått siden byrådet lovet å redde Plakathuset på Grønland. Ingenting har skjedd. Skal også dette bygget forfalle til riving?

Gjentatte ganger bønnfalt Carl Berner-naboer kommunen om å ikke la Villa Sorgenfri forfalle. Men ingenting skjedde. Til slutt forfalt bygget så mye at det må rives. Nå frykter mange i nabobydelen Gamle Oslo at trehuset i Grønlandsleiret 28 lider samme skjebne.

Publisert

Året er 1855 og en av den norske arbeiderbevegelsens aller, aller største - Marcus Thrane - sitter i Botsfengselet.

Ektefellen Josephine Thrane ønsker å være i nærheten av sin fengslede mann. Hun flytter derfor inn i det lille trehuset i Grønlandsleiret 28.

Blir Norges første kvinnelige redaktør

Mens Marcus sitter fengslet på grunn av sin politiske virksomhet må Josephine ta over hans jobb som redaktør for Arbeider-Foreningernes Blad.

Det er et ukentlig, radikalt tidsskrift med artikler som fremmer thranebevegelsens politiske grunnsyn. I det lille trehuset Grønlandsleiret 28 skrives det norsk historie. Her får Norge sin aller første kvinnelige redaktør.

Spol frem til Oslo anno 2022. Bygningen i Grønlandsleiret 28 har, i likhet med Villa Sorgenfri ved Carl Berner, forfalt og forfalt i flere tiår. Sistnevnte er kommet i en så elendig forfatning under kommunalt eie at det verneverdige bygget nå må rives.

Det røde trehuset i Grønlandsleiret har i årevis blitt brukt til å klistre opp plakater. Tross store forbudsskilt. Det har gitt bygningen tilnavnet Plakathuset.

Byrådet lovet millioner til rehabilitering

Det er det kommunale foretaket Oslobygg som har ansvar for å forvalte bygningen på vegne av fellesskapet.

Slik ser Plakathuset i Grønlandsleiret 28 ut etter å ha forfalt i Oslo kommunes eie.

I 2019 lovet daværende næringsbyråd Marte Scharning Lund (Ap) at det skulle settes av millionsummer til å rehabilitere Plakathuset.

Siden har ingenting skjedd. Bortsett fra at kommunen påstår en rehabilitering av Plakathuset vil koste opp mot 50 millioner kroner.

Det vil i så tilfelle innebære en rekordsum per antall kvadratmeter, og det er gode grunner til å spørre hvor kommunen har hentet tallene sine fra.

Vil selge til Fortidsminneforeningen

Nå ønsker Venstre i bydel Gamle Oslo at Oslobygg selger Plakathuset til Fortidsminneforeningen. Forhåpentligvis kan man da unngå at Grønlandsleiret lider samme skjebne som Villa Sorgenfri ved Carl Berner, mener Venstre.

Josephine Thrane - Norges første kvinnelige redaktør.

— Vi synes det er alt for dårlig at Grønlandsleiret har stått og forfalt så lenge sier medlem av Gamle Oslo bydelsutvalg, Gøril Bjerkhol Havro (V).

— Vi ønsker å gjøre alt det vi kan for å ta vare på bygget. Derfor applauderer vi at andre aktører kan ta over, sier bydelspolitikeren til VårtOslo.

I et forslag til byutviklingskomitéen i Gamle Oslo bydelsutvalg har Venstre og Gøril Bjerkhol Havro nå fremmet et forslag med følgende tekst:

"Bydelsutvalget ber Oslo Bygg være åpen for salg av Plakathuset til Fortidsminneforeningen, eller andre frivillige aktører som kan sikre istandsettelse og bruk av Grønlandsleiret 28 (Plakathuset)."

Fortidsminneforeningen bekrefter at de har vært i kontakt med Oslobygg. Uten at det er kommet frem til noen enighet rundt Grønlandsleiret 28.

— Har hatt dialog med Oslobygg

— Fortidsminneforeningen har vært i dialog med Oslobygg for å finne løsninger for mulig instandsettelse, sier Mathilde Sprovin til VårtOslo.

Hun er avdelingsleder for bygningsvern i Fortidsminneforeningen og mener foreningens prosjekt "Husbruk" kan være aktuelt.

— Dette er Fortidsminneforeningens program for erverv og istandsetting av eiendom. For hvert enkelt prosjekt legges det vekt på at eiendommene skal bevares inn i framtida, forklarer Sprovin.

Nå skal Venstres forslag først behandles i bydelsutvalgets byutviklingskomité. Dersom forslaget samler flertall i komitéen og vedtas av bydelsutvalget, vil det kunne legge press på at Oslobygg selger Plakathuset til Fortidsminneforeningen.

— Det er viktig for at noen bryr seg om å ta vare på bygget. Vi risikerer jo at Plakathuset forfaller så mye at det til slutt må river. Fortidsminneforeningen er en seriøs aktør med en virkelig interesse og engasjement for slike bygg, sier Venstres Gøril Bjerkhol Havro.

Powered by Labrador CMS