Oslo 20240201. Raymond Johansen taler under Norad-konferansen på Sentrum scene i Oslo torsdag.Kampen for demokrati og rettigheter er tema for konferansen.Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
Tidligere byrådsleder Raymond Johansen (Ap) i aksjon på Sentrum scene som generalsekretær for Norsk Folkehjelp.

Raymond Johansen (Ap) vil ha fritak fra Oslo bystyre. Mener ny jobb er vanskelig å kombinere med lokalpolitikk

Etter valgnederlaget i fjor høst ble tidligere byrådsleder Raymond Johansen (Ap) valgt inn i bystyret som ordinært medlem. Nå vil han imidlertid ut av oslopolitikken og har søkt ordføreren om fritak fra bystyret.

Publisert

- Jeg har hatt æren og gleden av å lede byen som byrådsleder gjennom de siste åtte årene, skriver Raymond Johansen (Ap) i fritakssøknaden han har sendt til ordfører Anne Lindboe (H).

Johansen var Arbeiderpartiets toppkandidat ved fjorårets kommunevalg. Men etter den borgerlige valgseieren måtte Ap, SV og MDG overlate byrådskontorene til Høyre og Venstre.

Viser til høy reisebelastning

Johansen var imidlertid ikke arbeidsledig særlig lenge. Allerede mens han mottok etterlønn som byrådsleder ble det klart at Norsk Folkehjelp hadde ansatt ham som ny generalsekretær.

Det er særlig reisebelastningen i den nye jobben Johansen bruker som argument for å få innvilget fritak fra vervet som bystyremedlem. 

Rent formelt viser han til Kommunelovens paragraf 15 når han ber ordføreren og bystyret innvilge fritakssøknaden:

"Kommunestyret kan etter søknad frita, for et kortere tidsrom eller resten av valgperioden, den som ikke uten uforholdsmessig vanskelighet eller belastning kan skjøtte sine plikter i vervet."

Øverste sjef for ansatte i 35 land

- Det var helt umulig for meg å vite da jeg sa ja til nominasjonen i 2022 at jeg 3. januar 2024 skulle inneha jobben som generalsekretær i Norsk Folkehjelp, skriver Johansen.

Han påpeker at han nå er øverste sjef for en organisasjon med 3.200 ansatte fordelt på 35 land på ulike kontinenter.

- Mye av aktiviteten er i land langt unna Norge. Arbeidet som generalsekretær innebærer veldig mye reising på kort varsel, hvor det er umulig å ta hensyn til andre aktiviteter, sier den tidligere byrådslederen.

Oslo 19911008. Representanter fra det nye byrådet i Oslo foran Kampen bydelshus, hvor forhandlingene mellom Arbeiderpartiet og SV har foregått. Foran f.v.: Raymond Johansen og Liss Schanke. Bak står Terje Kvalheim, Rune Bjerke og byrådsleder Rune Gerhardsen (t.h.). (Gro BAlas, Per Klausen og Hanne Harlem var ikke til stede).Foto Morten Holm / NTB / NTB
En ung Raymond Johansen som miljøbyråd og SV`er i Ap/SV-byrådet i 1991. Her sammen med (bakerst fra v.) Terje Kalheim (SV), byrådsleder Rune Gerhardsen (Ap) og Liss Schanke (SV).

Tilsammen har Raymond Johansen vært heltidspolitiker for Arbeiderpartiet de siste 18 årene. Før han ble byrådsleder i Oslo var han partisekretær for partiet. Før det var han også statssekretær i UD mens Jonas Gahr Støre var utenriksminister.

Var SV-politiker på 1990-tallet

I tillegg har 62-åringen også en fortid som SV-politiker, hvor han blant annet var miljø- og samferdselsbyråd i Rune Gerhardsens Ap/SV-byråd på tidlig 1990-tall.

Nå ligger imidlertid alt an til at den profilerte Ap-politikeren får fritak fra bystyret og forsvinner fra oslopolitikken. Kanskje for godt.

Etter valgnederlaget høsten 2023: Avtroppende byrådsleder Raymond Johansen (Ap) overleverer Eirik Lae Solberg (H) nøkkelkort til byrådslederens kontor. Foto: Arnsten Linstad
Etter valgnederlaget høsten 2023: Avtroppende byrådsleder Raymond Johansen (Ap) overleverer Eirik Lae Solberg (H) nøkkelkort til byrådslederens kontor.

- Å sitte i bystyret vil innebære mye fravær fra møtene, slik at jeg ikke kan ivareta det vervet på en tilfredsstillende måte. Jeg mener det er riktig for bystyret, bystyrekolleger og varamedlemmer i Arbeiderpartiets gruppe og meg selv at jeg søker fritak, skriver Johansen i søknaden.

Får trolig innvilget fritak

I første omgang er det bystyrets forretningsutvalg som behandler fritakssøknaden og kommer med en innstilling til bystyret. Der blir det endelig avgjort hvorvidt fritak innvilges eller ikke.

Tradisjonelt har Oslo bystyre en ganske liberal fritakspraksis, og det er lite som tilsier at Raymond Johansen ikke får fritak.

- Jeg vil ønske bystyret og byrådet lykke til med det særdeles viktige arbeidet for vår kjære hovedstad. Uansett utfall av søknaden vil jeg med stor interesse følge det viktige arbeidet som fortsatt innbygger av Oslo, avslutter Raymond Johansen.

 

Powered by Labrador CMS