Bodil Glad (82) var veldig fornøyd med hva hun hadde lært om øl og hva som gir øl smak og karakter.

Det finnes en øl for alle, også for deg på eldresenteret

Oslo kommune og Den kulturelle spaserstokken har bevilget penger til ølsmakingen "Øl til folket- en seniorsmaking". Først ut var St. Hanshaugen seniorsenter, hvor over tjue kursdeltagere fikk smake på og lære om øl.

Publisert

— Vi syntes det var spennende å gjøre noe for eldresenteret som er litt utenfor boksen. Vi har bare fått positive tilbakemeldinger, og brukerne her synes det er spennende og artig, sa frivilligleder Anna Martine Jarlvang Dysthe (27) i Kirkens bymisjon mens hun slapp inn dagens kursdeltagere inn i lokalet. Det ble dekket opp til i overkant av tjue deltagere, alle stoler ble brukt og alle glass ble fylt.

Vil lære mer om øl

— Øl var vel de aller flestes første bekjentskap med alkohol i min generasjon. Jeg har egentlig aldri vært noen ølhund, men jeg vil gjerne lære mer om øl og ølets historie, sa Gunnar Hanssen (78).

Gunnar Hanssen har aldri vært noen ølhund, men han ville gjerne lære mer om den gylne drikken.

Hans Tryggvasson fortalte om hva som gir øl smak, og hva som gir det bitterhet. Han fortalte om hvordan øl og akevitt skal harmonere, om humle som gir bitter smak, og om malt og hvordan den kan behandles. Han fortalte en lyttende forsamling det er bedre med sterkere øl at til feit mat, fordi alkoholen løser opp fettet i ganen.

— Drikk sterkt øl av mindre glass, var Tryggvasons råd, før han fikk spørsmål om øl og fårikål. Om hva som kom først av øl og vin, kunne han ikke svare på, men fortalte at ølets historie går tilbake til Mesopotamia for rundt 6000 år siden.

Ost og øl

— I dag har jeg lært masse. Jeg har egentlig hatt et lite forhold til øl, og jeg har lurt på hva alle ølmerkene har stått for. Hva var forskjellen på den og den ølen. Jeg trengte denne kunnskapen, for jeg har ikke gitt meg selv sjansen til å lære noe om øl tidligere, sa en Bodil Glad (82 ½ år).

Hun skrøt av Tryggvasons valg av øl og hans smakseksempler med øl til ost og sjokolade.

Inspirert av bestemor

— Det var min bestemor på Island som gav meg ideen om å holde kurs for eldre. Hun fikk smake forskjellig øl, og falt fullstendig for øl med bitter smak. Det finnes en øl for alle. Hvis du påstår noe annet, så har du bare ikke funnet den rette, eller lett godt nok, sa Hans Tryggvason.

Hans Ingi Tryggvason (40) er daglig leder hos Ringnes brygghus, et kunnskapssenter for øl og ølbrygging i Thorvald Meyers gate. Her gjør han klart for ølsmaking på St. Hanshaugen eldresenter.

Drivkraften bak ølkursene er ønsket om å inspirere folk til å ta en ekstra runde ved ølhyllene og finner det de liker.

Ingi er født på Island, men har vokst opp i Sverige. Kurset holdt han på svensk, men kursdeltakerne her var godt vant til svensk språk fra den gang svensk TV var stort og eksotisk.

— Vi leverte inn en søknad om å få holde kurs til Oslo kommune og Den kulturelle spaserstokken. Personlig tvilte jeg på at vi kunne få tilgang til eldresenter, med vi fikk det. Det er kanskje mer Danmark i Norge enn i Sverige, sier han, og tanker på det mer avslappede forhold til øl og alkohol i landet sør for Skagerak.

Powered by Labrador CMS