Kulturbyråd Anita Leirvik North (H) varsler at Oslo Nye Teater ikke kan forvente å få like mye penger som da de rødgrønne styrte byen.Foto: Heiko Junge / NTB
Slipper katta ut av sekken: Oslo Nye Teater får kutt når borgerlig budsjettforslag legges frem
Etter å ha blitt presset under et møte i Rådhuset, lettet til slutt kulturbyråd Anita Leirvik North (H) på sløret og fortalte om det borgerlige byrådets økonomiske planer for Oslo Nye Teater.
Rett før oslopolitikerne tok sommerferie, ble Oslo Nye Teater reddet fra konkurs.
Det skjedde ved at bystyreflertallet vedtok Høyre/Venstre-byrådets forslag om å bevilge 30 millioner kroner i en redningspakke til det kommunalt eide og hardt økonomisk prøvede teateret.
Krever omorganisering
Samtidig varslet kultur- og næringsbyråd Anita Leirvik North (H) at teateret måtte omorganisere driften i fremtiden. Men frem til nå har det ikke vært klart hva innebærer rent økonomisk for Oslo Nye.
Onsdag ettermiddag var bystyrets kulturutvalg tilbake fra sommerferie. I møtet hadde Rødt og Arbeiderpartiet flere spørsmål til North om hvordan Oslo Nyes økonomiske fremtid ser ut.
Annonse
Og hva kulturinstitusjonen kan vente seg når det borgerlige byrådet legger frem sitt budsjettforslag senere i høst.
Ap og Rødt krevde svar
– Vi i Oslo er ekstremt heldige, vi har et fantastisk kulturtilbud i byen vår. Vi har små og store aktører som gir et utrolig viktig tilbud til det totale kulturtilbudet vi har, svarte North til å begynne med.
– Når vi ser at Oslo Nye mottar en så stor andel av kulturtilskuddene, så mener jeg at det er helt avgjørende at vi som politikere vurderer det opp mot andre tilskuddmottakere, fortsatte kultur- og næringsbyråden.
Men hverken Eivor Evenrud (Ap) eller Jorunn Folkvord (Rødt) var fornøyd med svarene. De to opposisjonspolitikerne fortsatte å borre i hva Oslo Nye Teater kan forvente seg når hovedstadens første borgerlige budsjettforslag på åtte år legges frem.
Fikk 90 av 394 millioner
– Alle er vel klar over den økonomiske situasjonen vi er i. Så det å bare øke enda mer tror jeg blir vanskelig. Så vi er opptatt av at vi beholder både små og store aktører. Så da må vi vurdere disse tingene, fortsatte Anita Leirvik North.
Med lavere tilskudd fra Oslo kommune er spørsmålet om Oslo Nye Teater klarer å drifte dagens fire scener.Foto: Stian Lysberg Solum / NTB
– Det at vi nå ser på Oslo Nye Teaters drift er jo provosert av den økonomiske situasjonen teateret har vært i. Det betyr ikke at vi ønsker å satse mindre på kultur generelt, eller mindre på scenekultur. Jeg er opptatt av bredde og mangfold i kulturtilbudet vårt, sa hun.
I inneværende år får Oslo Nye Teater om lag 90 millioner kroner i tilskudd fra Oslo kommune. Den samlede summen kommunale kulturtilskudd fra kommunen er på rundt 394 millioner kroner i 2024.
– Betyr at andre kan få mer
Eivor Evenrud ville vite om Oslo Nye må forvente å få en lavere andel når Høyre/Venstre-byrådet legger frem sitt budsjettforslag for 2025.
– I sum er det riktig forstått, svarte kultur- og næringsbyråden.
– Vi ønsker å øke kulturtilskuddene, men ser at Oslo Nye er en institusjon som får et veldig høyt tilskudd. Og som viser at de ikke klarer å holde seg innenfor det allerede høye tilskuddet. Et lavere tilskudd til Oslo Nye Teater betyr at andre får muligheten til å få økte tilskudd, sa Anita Leirvik North.