Sadia Jabeen Iqbal (t.v), Karl Haakon Sævold og Camilla Huggins Aase skulle ønske seg bedre forhold for badende med funksjonsnedsettelser ved det nye Tøyenbadet.

Handikapforbundet mener Tøyenbadet er for dårlig utformet: – Trist at det ikke legges til rette for oss

Trange garderober og fulle basseng møter brukere med funksjonsnedsettelser på det nye Tøyenbadet. – Jeg får jo ikke svømt, sier CP-rammede Camilla Huggins Aase.

Publisert

Da det nye Tøyenbadet åpnet sine dører med pomp og prakt tidligere i år, var det svært mange rundt om i hovedstaden som gledet seg stort. 

Også blant osloborgere med funksjonsnedsettelser var gleden stor over å få et nytt bad etter å ha måttet reise byen rundt i lang tid for å få hjelp for sine helseplager i varmebassenger.

Måneder etter åpningen viste det seg likevel at forholdene ved det nye badet ikke var så gode som de hadde håpet, og nå har Rådet for personer med funksjonsnedsettelser sendt et brev til byråd for næring og kultur Anita Leirvik North (H), hvor de krever at det gjøres forbedringer med forholdene ved badet. 

Her reageres det blant annet på trange garderober og vanskeligheter med å få svømt i varmebassenget på grunn av mye mennesker. 

Også Norges Handikapforbund Oslo har i et brev til byrådet påpekt ulike mangler som medlemmer og andre har gitt tilbakemelding om, og tilbudt seg å gi ytterligere råd for å bidra til en mer inkluderende svømme- og badeopplevelse.

– Jeg får jo ikke svømt så mye

– Jeg kommer meg jo ut i bassenget. Men jeg får jo ikke svømt så mye, for her er det mange som ikke tar hensyn, sier et oppgitt medlem i handikapforbundet i Oslo, Camilla Huggins Aase til VårtOslo.

Hun har CP-diagnose og trenger et varmt bad to ganger i uka for å kunne fungere i arbeidshverdagen og holde sykdommen i sjakk. Derfor var hun svært fornøyd med åpningen av det nye Tøyenbadet, men forventningene ble raskt slukket.

Camilla Huggins Aase
– Det er veldig mye folk i bassenget, så jeg får jo ikke svømt så mye, sier Camilla Huggins Aase.

– Det er jo viktig at vi med funksjonsnedsettelser skal fungere i hverdagen. Derfor er det jo litt trist at forholdene ikke legges til rette for at vi kan gjøre det.

– Det er jo så lite som skal til for at dette skulle ha blitt et veldig bra badetilbud også for oss som trenger tilrettelegging, sier Huggins Aase.

Mange som henne har uttrykt ønske om at opplæringsbassenget, som har varmere vann enn i hovedbassenget, i noen tidsrom bør være delt opp, slik at det er mulig å bruke deler av det til svømming, gangtrening og annen rehabilitering uforstyrret for de som trenger det.

Trange garderober og manglende rullestoloppbevaring

I brevet fra rådet pekes det på en rekke forhold som burde utbedres. Blant annet vises det til at helsegarderobene er små og trange og at det i dusjene ikke er plass til å ha med seg to rullestoler, som er behovet når brukerne skal dusje. I helsegarderoben er det også svært trangt når to rullestoler skal passere hverandre.

– For å ha plass til egen rullestol, dusjstol og et sted man kan sitte og skifte uten at rullestol, klær og assistent blir våte, må en av de to store HC-garderobene brukes. For å dusje er de minste dusjgarderobene i minste laget for rullestol, mener Huggins Aase.

Funksjonshindrede brukere reagerer også på at det ikke finnes noen trygg og sikker oppbevaring for rullestolene mens eierne benytter badebassenget.

– Prioriterer skolesvømming og idrett

Nestleder i Rådet for personer med funksjonsnedsettelser, Sadia Jabeen Iqbal, er også skuffet over hva som har møtt henne og andre med funksjonsnedsettelser ved det nye badeanlegget.

Spesielt utfordringene med trange garderober mener hun er noe kommunen burde ha oppdaget og utbedret før badet åpnet sine dører for publikum.

– En skulle jo tro at innkjøringsperioden skulle være til for å oppdage slike utfordringer, og da er det viktig at tilbakemeldinger fra både organisasjoner og andre blir tatt på alvor, mener hun.

Forholdene som venter på innsiden av Tøyenbadet skuffer representantene for Norges Handikapforbund. Fra venstre: Sadia Jabeen Iqbal, Karl Haakon Sævold og Camillia Huggins Aase.

Nestlederen reagerer også på det faktum at det ikke er mulig å reservere tid i varmebassenget, slik at brukere med funksjonsnedsettelser kan få bedre muligheter til å utfolde seg.

– Kommunen prioriterer skolesvømming og svømmeidrett før funksjonshemmede, som dermed ikke får tilgang til varmtvannsbassengene på samme vilkår som andre, sier Jabeen Iqbal.

– Alle skal kunne bruke Tøyenbadet

Regionstyreleder for Handikapforbundet i Oslo, Karl Haakon Sævold, er som sine to kolleger skuffet over tilstanden ved det nye Tøyenbadet. Han mener likevel det burde være en enkel oppgave å rette opp i noen av dagens utfordringer.

Dette er punktene det reageres på ved Tøyenbadet:

  • Manglende mulighet for reserverte badetider: Grupper med funksjonshemmede, som de på Ragna Ringdals Dagsenter, kan ikke reservere spesifikke badetider med rolig og stengt basseng for øvrige publikum, noe som er nødvendig for flere funksjonshemmede.
  • Utilstrekkelig tilrettelegging: Selv om det finnes tilrettelagte garderober med løfteheis og dusjstoler, er det for liten plass i garderobene, og dørene er uheldig plassert for parkering av rullestoler.
  • Begrensede hjelpemidler for enkelte brukere: Personer som ikke har evnen til å sitte, kan ikke komme seg i bassenget, da nødvendige hjelpemidler, som en dusjvogn, ikke er på plass.
  •  Prioritering av andre brukergrupper: Oslo kommune prioriterer ifølge foreningene skolesvømming og svømmeidrett før funksjonshemmede, som dermed ikke får tilgang til varmtvannsbassengene på samme vilkår som andre.
  • Behov for bedre tilrettelegging og handlingsplan: Det er et ønske om en handlingsplan som sikrer at personer med funksjonsnedsettelser får tilgang til svømmebassenger som møter deres behov for regelmessig bading i et varmt basseng.

– Alle skal kunne bruke Tøyenbadet. Nå er det viktig å identifisere hva som kan løses så fort som mulig og så gjøre de tiltakene som er nødvendige. Dernest må det sees på hva som kan utbedres over tid og sikre god dialog med både fagfolk og alle som skal kunne ha glede av anlegget, påpeker han.

Nå håper både rådet og handikapforbundet at henvendelsen til byrådet vil føre til en konstruktiv dialog rundt en mulig forbedring av forholdene som møter badende med funksjonsnedsettelser.

– Vi ser blant annet at det har kommet opp skilting av HC-parkeringsplassene, noe som manglet i starten. Det er bra, avslutter Iqbal.

Hadde 2500 testbadere

I det daglige er det bymiljøetaten som har ansvaret for driften av hovedstadens nye storstue for badeglade. 

Avdelingsdirektør for idrett i etaten, Jeanette Fermoen, forklarer at det har vært gjort en stor prøving og uttesting av badebassengene og medfølgende fasiliteter før badet åpnet dørene for hovedstadens svømmehungrige.

– I perioden før offisiell åpning, altså høsten 2024, ble representanter for ulike brukergrupper invitert til å teste anlegg og fasiliteter. I denne perioden hadde vi rundt 2500 testbadere i uken inne i anlegget.

– Under denne testperioden inviterte vi ulike grupper med funksjonsnedsettelser til å teste ut blant annet opplæringsbassenget med tilhørende garderobefasiliteter. Vi fikk tilbakemeldinger om enkelte ting som burde endres/forbedres, for eksempel dusjhoder med slange slik at man kan dusje sittende eller liggende, forteller Fermoen.

Når det gjelder mulighetene for badende med funksjonsnedsettelser til å kunne reservere tid i varmebassenget, opplyser avdelingsdirektøren at se håper å få dette på plass neste år.

– Forstår behovet

På toppen av den kommunale besluttelsespyramiden rundt det nye storbadet sitter byråd for kultur og næring, Anita Leirvik North (H). Hun er kjent med den senere tids henvendelser fra misfornøyde brukere med funksjonsnedsettelser, og er klar på at hun vil gjøre det hun kan for at alle skal bli fornøyde med forholdene ved badet.

Oslo 20240827. Tøyenbadet åpnes i slutten av året. Prislappen ligger på rundt 2,4 milliarder kroner. Anlegget har blant annet et basseng på 50 meter. Byråd Anita Leirvik North (H) var med på pressevisning tirsdag.
Byråd for kultur og næring, Anita Leirvik North, lover at utfordringene ved Tøyenbadet skal løses på en best mulig måte.

– Jeg vet og forstår at det er mange som ønsker og har behov for å bruke Tøyenbadet. Det er bymiljøetaten som er ansvarlige for å drifte badet, og skal gjøre en vurdering av bruken etter det første året er gjennomført, slik praksis er ved nye anlegg, sier byråden til VårtOslo.

Når det gjelder arbeidet med utformingen av badet og handikapgarderobene, mener byråden det er gjort et arbeid i forkant fra bymiljøetaten hvor flere brukergrupper har vært involvert og at hensyn til deres behov har blitt tatt.

– For å ivareta behovet om universell utforming, er det nye Tøyenbadet prosjektert og bygd med involvering av ulike fagmiljøer og interessenter, deriblant Norges Handikapforbund, Blindeforbundet, Universell Utforming AS, samt Oslobyggs egen fagavdeling for universell utforming, forklarer senior komunikasjonsrådgiver i Oslobygg, Ingunn Olsen.

Powered by Labrador CMS